“Denizlimiz, ‘Pembe Şehir Projesi’yle fark yaratıyor”

Sağlık Bakanlığı bütçesi hakkında değerlendirmelerde bulunan AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, “Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve önceki dönem başkanı olduğum Denizli İş Kadınları Birliği’nin ortak çalışmasıyla Denizlimizde ‘Pembe Şehir Projesi’ adıyla güzel bir proje başlattık. Denizlimiz, bu projeyle fark yaratıyor” dedi.

“Denizlimiz, ‘Pembe Şehir Projesi’yle fark yaratıyor”

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, Sağlık Bakanlığı bütçesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sağlık Bakanlığı bütçesini, sağlık alanında yapılan ve ilerleyen dönemlerde yapılacak olan faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunan Milletvekili Ök, “AK Parti olarak, 2002’de göreve geldiğimizde ülkemizin üzerinde yükseleceği dört ana sütun olarak; eğitim, sağlık, adalet, emniyeti belirlendik. Bütün vatandaşlarımızın sağlığa ulaşmasında engelleri kaldırmak ve güçlü bir sağlık sistemi için Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı başlattık. Övünerek söylüyorum, bu proje ile gelişmiş ülkelerin 30 yılda ulaştığı hedeflere 10 yılda ulaşıldı değerli arkadaşlarım. Ana ilkemiz; İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” dedi.

“BÜTÜN HASTANELERİ TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİRDİK”

“2003 yılında uygulanmaya başlanan sağlık politikalarıyla neleri başardığımızı, nereden nereye geldiğimizi sizlerle istatistiklerle paylaşmak istiyorum” diyen Milletvekili Ök, şunları söyledi: “Bizim iktidarımızdan önce, SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve memurlar için ayrı hastanelerin olduğu, kuyrukların olduğu, sağlık hizmetinin sağlık karnesinin yaprak sayısı ile sınırlı olduğu dönemleri gördük. Biz bütün bu uygulamaları geride bırakarak, bütün hastaneleri tek çatı altında birleştirdik. 82 milyon vatandaşımızın tüm hastanelerden hizmet almasına imkân sağladık. Annesi babası sigortalı olmayan çocuklarımız hastaneye gidemiyorken, sigortalı sigortasız 18 yaşın altındaki tüm çocuklarımıza ücretsiz sağlık hakkı sağladık.”

“MEMNUNİYET ORANI ARTTI”

Türkiye’deki sağlık harcamalarına değinen Milletvekili Ök, “Ülkemiz, yaptığı sağlık harcamasına göre, sağlık hizmetlerinden en üst seviyede memnuniyet elde eden ülkedir. Sağlık hizmetindeki gelişmeler doğrultusunda ülkemizde sağlık hizmetlerinden duyulan memnuniyet oranı 2003 yılında yüzde 39,5 iken 2018 yılında yüzde 70,4’e yükselmiştir. Küresel konjonktürdeki dalgalanmalar ve bütçe dengesi politikamıza rağmen ‘İnsan Odaklı Yönetim’ anlayışımızdan ödün vermediğimizi gösteren bir önemli veriyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 2002 yılında 378 Bin olan doktor, hemşire, ebe gibi tüm sağlık personeli sayımızı 2017 yılında 920 Bin 939’a, 2019 yılında da 1 milyon 25 bin kişiye yükseltmiş durumdayız. Bu konuda adeta kendi kendimizle yarışıyoruz” diye konuştu.

DENİZLİMİZ, PEMBE ŞEHİR PROJESİ İLE FARK YARATIYOR”

Aile hekimlerinden aşı politikalarına, bebek ve anne uygulamalarından şehir hastanelerine kadar pek çok konuda düşüncelerini paylaşan ÖK; “Kanser konusunda farkındalık yaratmak amacıyla; Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve önceki dönem başkanı olduğum Denizli İş Kadınları Birliği’nin ortak çalışmasıyla Denizli’mizde ‘Pembe Şehir Projesi’ adıyla güzel bir proje başlattık. Denizlimiz, bu projeyle fark yaratıyor. Amacımız Denizli’de hedef nüfus içerisinde yer alan 89 bin kadınımızın kanser taramalarını yapmak” dedi.

BAKAN KOCA’DAN TIBBİ CİHAZ SÖZÜ

Kanser tarama faaliyetlerinde kullanılmak üzere ‘Pembe TIR’ alacaklarını ifade eden Milletvekili Ök, TIR içinin amacına uygun ve son teknoloji ürünü tıbbi cihazlarla donatılması konusunda Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’dan söz aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER