'DENİZLİ'NİN 2017 YILI İHRACATI 3,35 MİLYAR DOLAR'IN ÜZERİNDE'

'DENİZLİ'NİN 2017 YILI İHRACATI 3,35 MİLYAR DOLAR'IN ÜZERİNDE'

Türkiye genelindeki rakamlarla paralel olarak 2017 yılında Denizli ihracatında iyileşme yaşandığını belirten Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, revize edilmiş rakamlara göre Denizli ihracatının 2017 yılında 3 milyar 351 milyon Dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, revize edilmiş rakamlara göre Denizli ihracatının 2017 yılında 3 milyar 351 milyon Dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Türkiye genelindeki rakamlarla paralel olarak 2017 yılında Denizli ihracatında iyileşme yaşandığını belirten Başkan Keçeci; “Odamız her yıl ocak ayında, işyerleri ve ilgili kuruluşlarla temas ederek Denizli’nin gerçek ihracat rakamlarını hesaplıyor. Revize edilmiş ihracat rakamları, resmi rakamlardan bir miktar farklı oluyor. Bunun nedeni, bizim hesaplamamızın Denizli’de üretim yapan ancak kayıtlı adresleri başka illerde olan veya Denizli dışındaki gümrükleri kullanan firmalarımızın ihracatlarını da kapsaması. Bu fark, 2017 yılı ihracatı için Denizli lehine 284 milyon Dolar’ı aşıyor” dedi.

“DENİZLİ’NİN İHRACATININ BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 10,23 ORANINDA ARTTIĞI GÖRÜLÜYOR”
Doğru stratejilerin yapılandırılması için ihracat rakamlarının hem miktar hem de bedel olarak yorumlanması gerektiğini belirten Başkan Keçeci, eğer ihraç malına konu ana hammadde borsa malı ise buradaki değişikliği de göz önüne alınması gerektiğini belirtti. Başkan Keçeci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İhracat açısından kötü geçen 2015 yılının ardından 2016’da kısmi de olsa başlayan toparlanmanın 2017’de de ivmelenerek artmasını bekliyorduk. Nitekim de öyle oldu. Yıl içinde kapasite kullanımı ve sanayi enerji tüketimi verileri de bu beklentimizi destekliyordu. Bu bağlamda ihracatta en kötünün 2015 yılında geride kalmış olmasını umut ediyoruz.  Fakat ihracatımızda yavaşlamaya neden olan yurtiçi ve yurtdışında hem politik hem de jeopolitik risklerin sürdüğünü de göz ardı etmemek gerekiyor. Bizim DSO olarak revize ettiğimiz rakamlara göre 2017 yılında Denizli’nin ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 10,23 oranında arttığı görülüyor. Kablo-bakır tel sektörü yüzde 27 oranında yükselişe imza atarak, over-all ağırlığı ile birlikte 2017’deki iyileşmeye damgasını vuruyor.  Ancak her zaman dile getirdiğimiz gibi kablo-bakır tel, mermer-traverten ve demir-çelik sektörlerindeki rakamları parite, kur ve emtia fiyatları değişimleri ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Özellikle kablo-bakır tel sektöründe belirleyici olan LME bakır fiyatlarının 2017’nin ikinci yarısında hızlı bir yükselişe geçtiğini görüyoruz. 2017’nin başı ile sonu arasında bakır fiyatlarındaki artış yüzde 28’leri buluyor.” 


 

“DSO DENİZLİ’NİN YILLIK TOPLAM İHRACATINI REVİZE EDİYOR”
DSO’nun her yıl, elektrolitik bakır ve enerji kablosu ile doğaltaş işkollarında faaliyet gösteren kendi üyesi firmaların rakamlarını sorguladığını belirten Başkan Keçeci; “Bu sorgulama TİM’in verilerinden farklı olarak, beyanname adresi Denizli olan ihracatın yanı sıra Denizli dışına gönderilerek farklı gümrüklerden yapılan ihracat ile Denizli’de üretilen ancak şirket kayıtları başka illerde olan firmaların ihracatlarını da kapsıyor. DSO kendi çalışması sonucunda ulaştığı rakamlarından yola çıkarak, Denizli’nin yıllık toplam ihracatını revize ediyor. DSO’nun sınıflandırmasında yer alan ‘Elektrolitik bakır ve enerji kablosu’na ait ihracat rakamları, TİM sınıflandırmasında ‘Elektrik – elektronik’ ve ‘Demir ve demir dışı metaller’ ve doğaltaş ihracatı ise ‘Madencilik ürünleri’ sektör kodları altında bulunuyor. TİM’in sektörel rakamları, DSO’nun sınıflandırmasından çok daha geniş kapsamlı. Örneğin TİM sınıflaması bakır ve kablo dışı diğer metaller ile elektrik ve elektronik cihazların ihracatını içeriyor. Aynı biçimde TİM’in madencilik ürünleri sınıflandırmasına yalnızca doğaltaş değil, her tür maden ihracatı dahil. Dolayısıyla Denizli’nin gerçek ihracatı, DSO tarafından hesaplanan rakamların da ötesinde gerçekleşiyor” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER