DENİZLİ’NİN BİYOÇEŞİTLİLİK ENVANTERİ 730 GÜNDE ÇIKARTILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında başlatılan ‘Denizli Karasal ve İçsu Ekosistemleri Çeşitlilik Envanteri ve İzleme Projesi’ 730 günde tamamlandı.

DENİZLİ’NİN BİYOÇEŞİTLİLİK ENVANTERİ 730 GÜNDE ÇIKARTILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında başlatılan ‘Denizli Karasal ve İçsu Ekosistemleri Çeşitlilik Envanteri ve İzleme Projesi’ tamamlandı. 730 günde tamamlanan çalışmanın sonuç bildirgesi Şiir Butik Otel’de düzenlenen çalıştay ile açıklandı. Toplantıya; Orman ve Su İşleri 5. Bölge Müdür Nevzat Algan, Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan, akademisyenler ve çevreciler katıldı. Türkiye’nin biyolojik zenginliğinin ortaya çıkartılması için projenin 2013 yılında hayata geçirildiğini belirten Bölge Müdürü Algan, 2013-2018 yılları arasında 54 ilin biyolojik envanterinin tamamlandığını, yıl sonuna kadar 20 ilin daha envanter çalışmasının bitirileceğini söyledi. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya ve Eskişehir’de izleme sürecinin başlatıldığını belirten Algan, Denizli ile ilgili tamamlanan envanter çalışmasından sonra biyolojik çeşitlilik haritasının da hazırlanacağını ifade etti.

“DENİZLİ’DE 209’U ENDEMİK BİN 741 BİTKİ TÜRÜ BULUNUYOR”
730 gün süren Denizli envanterinin hazırlanmasında Pamukkale, Akdeniz ve Süleyman Demirel Üniversiteleri’nden akademisyenlerin görev aldığını anlatan Bölge Müdürü Algan, “Denizli ve çevresinde akademisyenlerimiz özellikle yoğun saha çalışmalarının ardından envanteri hazırladı. 730 günde hazırlanan envantere göre; Denizli’de 209’u endemik bin 741 bitki türü bulunuyor. 301 çeşit kuş turu varken, 67 çeşit balık yaşıyor. 31 çeşit sürüngenin yaşadığı Denizli’de çift yaşar 9 çeşit amfibi bulunuyor. İl genelinde 872 tohumsuz bitki türü yaşarken, omurgasız 267 tür tespit edildi. Aynı süre içinde de botanik uzmanları tarafından 667 tür bitki envantere geçirildi. Çalışmalar kapsamında tespit edilen kuşlardan Larus İchthyaetus (Büyük Karabaş Martı) kaydı Denizli’den ilk kez alındı. Alan çalışmalarıyla birlikte ortaya çıkacak sonuçlar nihai rapor hazırlanıp teslim edilene kadar devam edecek” dedi.

“ULAŞILAN BİLGİLERLE KİTAP OLUŞTURULACAK”
Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan ise şunları aktardı: “Proje Denizli’de 2016 yılında başladı. 2018 yılı itibariyle proje tamamlanacak. Denizli’de projeyi Ekim ayı sonunda tamamlayacağız. Projenin amacı; Denizli ilimizde biyolojik çeşitlilik yönünden hangi bitki nerede bunlar izlenip, derlenip, toplanıp, kayıt altına alınması. 2013 yılında başlayan proje Genel Müdürlüğümüz tarafından 81 ilin tamamında 2018 yılı sonu itibariyle bitecek. Projenin sonunda ulaşılan bilgiler bir araya getirilerek bir kitap oluşturulacak.”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER