Denizli’nin Çivril İlçesi, Uşak’a mı bağlanacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, kente komşu olan 4 ile bağlı 9 ilçenin Uşak’a bağlanmasını istedi. Uşak’ın, bu ilçelerin bağlı oldukları illere daha yakın olduğunu belirten Milletvekili Güneş, Denizli’nin Çivril İlçesi’nin de yer aldığı 9 ilçede halk oylaması yapılmasını önerdi.

Denizli’nin Çivril İlçesi, Uşak’a mı bağlanacak?

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurul'unda gündem dışı söz aldı. Uşak’ın tarihi ve ekonomik durumu hakkında bilgiler veren AK Parti Uşak Milletvekili Güneş, kentin 1953 yılında Kütahya’dan ayrılarak il olduğunu belirtti. Milletvekili Güneş, “Uşak, coğrafi olarak küçük bir il olması ve etrafında bulunan illerimizin yüz ölçümleri Uşak'a göre büyük olması nedeniyle etraf illerinin bazı ilçeleri Uşak'a çok yakın olmaları sebebiyle Uşak’la daha sıkı ilişkiler içinde bulunmaktadır. Uşak ilimize bağlı olmayıp komşu olan ilçelere bakıldığında bunlar, Manisa'ya bağlı Kula, Selendi; Kütahya'ya bağlı Simav, Pazarlar, Şaphane, Gediz, Dumlupınar; Afyonkarahisar'a bağlı Hocalar; Denizli'ye bağlı Çivril'den oluşmaktadır. Bugün Uşak ilimizde 9 bin 400 Gedizli, 4 bin 116 Selendili, 2 bin 700 Pazarlarlı, 2 bin Simavlı, bin 800 Kulalı, bin 539 Çivrilli, bin 458 Hocalarlı, 917 Dumlupınarlı kardeşimiz yaşamaktadır” dedi.

ÇİVRİL; DENİZLİ'YE 96 KİLOMETRE UŞAK’A 59 KİLOMETRE UZAKLIKTA”

9 ilçenin Uşak’a olan uzaklıkları hakkında bilgi veren Güneş, şunları söyledi: “Bu saydığımız ilçelere bağlı oldukları illere, uzaklıklarına ve Uşak iline olan uzaklıklarına bakacak olursak; Kütahya ilimize bağlı olan Gediz ilçemiz Kütahya'ya 91 kilometre iken Uşak iline 60 kilometredir. Hele hele Gediz ilçesi, Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ne sadece 35 kilometre uzaklıkta olup Gediz'de oturan pek çok kardeşimiz Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışmaktadır. Diğer taraftan, Simav ilçemiz Kütahya ilimize 141 kilometre iken Uşak ilimize 88 kilometre, Manisa'ya bağlı olan Kula ilçemiz Manisa'ya 119 kilometre iken Uşak ilimize 70 kilometre, Selendi ilçesi Manisa'ya 155 kilometre iken Uşak ilimize 72 kilometre, Çivril ilçesinin Denizli'ye uzaklığı 96 kilometre iken Uşak iline sadece 59 kilometre uzaklıktadır. Tüm bu saydığımız ilçeler kendi illerine göre Uşak iline çok daha yakın olduğu için pek çok ihtiyaçlarını Uşak ilimizden karşılamaktadırlar; acil sağlık hizmetleri ve 2'nci, 3'üncü basamak sağlık hizmetlerinin büyük kısmını Uşak ilinden temin etmektedirler.”

“HALK OYLAMASI YAPILMALI”

9 ilçede yaşayan bazı vatandaşların Uşak’a bağlanması yönünde zaman zaman talepleri olduğuna vurgu yapan Güneş, “Bu talepler; ‘az bir kısmın talebi midir? Yoksa genelin talebi midir?’ bilemiyoruz. Bunun için kanuni düzenleme gerektiğini biliyoruz. Komşu illerimizin milletvekilleri haklı olarak bunu istemeyecektir. Bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın bizatihi kararı daha önemlidir. Bu ilçelerde plebisit yani halk oylaması yapılırsa bizlere, halkın kararına uymak düşer. Karar halkımızındır diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 16:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çivrilli
Çivrilli - 3 yıl Önce

Çivrilliyim Uşakta yaşıyorum. Denizliye 1-2 defa gittim hayatımda bağlanması mantıklı olur.

Ali cetin
Ali cetin - 3 yıl Önce

Doğalgaz gelecekse Uşak a bağlanabiliriz.

Uşaklı
Uşaklı - 3 yıl Önce

Yıllardır 5 ilçesine bağlı 2 yolu tamamlayamamış Millet vekillerinin bu talebi komik...
Ulubey Eşme aynı yol üzerinde Sivaslı Karahallı aynı yol üzerinde Banaz Allah'tan Ankara İzmir ana yolunda da yolu iyi... Uşak'tan Çıkın Gediz'e Kütahya il sınırı tabelasından sonra yollar duble ona keza çivril denizli arası Çivril Uşak arasından daha önce bitirildi... Yol üstadı hükümet döneminde kendi ilçe yollarını tamamlatamamış Millet vekilleri ne istiyor... Millet vekili sayısı 3 ten 5 e çıksın diyorsanız... matematik aynı 0 ile 3 üde çarpsan 5 ide çarpsan sonuç yine sıfır yine sıfır

Yusuf çatalbaşoğlu
Yusuf çatalbaşoğlu - 3 yıl Önce

Çivrilli olarak denizliyi o kadar özümsedik ki referandum olursa sanırım %90 üzerinde oyla denizlili kalmak yönünde oy çıkar..boş mesele..

Mustafa Alper
Mustafa Alper - 2 yıl Önce

Bu düşünceyi sonuna kadar destekliyorum.
Devletimize ve halkımıza önemli maddi katkı yapacak ayrıca bürokratlık anlamda insanların zaman kaybını önleyecektir

SIRADAKİ HABER