DENİZLİ'NİN DOKUZ ASIRLIK GÜVERCİNLERİ PATENTLE TESCİLLENDİ

DENİZLİ'NİN DOKUZ ASIRLIK GÜVERCİNLERİ PATENTLE TESCİLLENDİ

Denizli’ye 1254 yılında getirilen ve ‘Dolapçı’ adı verilen güvercin türü başta olmak üzere ‘Katal’, ‘Azman’ ve ‘Tokur’ türleri de patentle tescillendi.
Türkiye genelinde yapılan fuar, festival ve yarışmalarda sayısız dereceler alarak güvercin severler arasında iyi bir yer edinen Denizli ve Denizli Güvercin Evi Derneği, 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde Nazilli’de yapılacak olan 4. Nazilli Güvercin ve Kanarya Festivali’ne davet edildi. Dernek Başkanı Sırrı Yıldırım, kendilerine ziyaret gelen Nazilli Güvercin, Kanarya, Süs Tavukları ve Akvarist Yetiştirme, Üretme, Tanıtma Derneği (NAGÜKADDER) Başkanı Murat Şimşek ve yönetim kurulu üyelerine tanıtım yaptı. Yerel değerlerine patent alma, geliştirme ve yaşatma konusunda zor yollardan geçtiklerini ifade eden Başkan Yıldırım, “Denizli’mizin 4 nadide ırkı olan Dolapçı, Katal, Azman ve Tokur cinsi güvercin ırklarının tanıtımını ve sergisini yapıyoruz. 1254 yılında Orta Asya’dan Denizli’ye gelen atalarımız Kayı Boyu’ndan bize emanet kalan dolapçı türü güvercinlerimizle Katal dediğimiz yaklaşık 9 asırlık güvercinlerimizle birlikte yine yerel ırklarımız olan yoz dediğimiz kısa ibikli Tokur ve Azman dediğimiz ırkımızla gurur duyuyoruz. Bizler bu türlerin yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışıyoruz. Akademisyenlerimizin de desteği ile bu ırklarımızın patentini almış bulunmaktayız. Atalarımızdan bize kadar gelen bu ırkların saf kanlılığının bozulmaması, gençlerimizin de kötü alışkanlıklardan uzak kalmaları ve bu hobiye gönül vermeleri için çalışıyoruz” dedi.


Başkan Yıldırım, Denizli adını Türkiye’nin dört bir yanında katıldığı festival ve yarışmalarla duyuran Adem Benzeyen isimli üyelerinin duyurduğunu ifade ederek, “Denizli denince akla horozu, kızı, tozu gelir. 2006 yılında kurulan Denizli Güvercin Evi Derneği olarak biz bunu değiştirdik. Bundan böyle Denizli dendiği zaman insanların aklına; Denizli horozu, Denizli güvercinleri, Denizli kızları ve Denizli tozu akla gelecek. Denizli horozu ve Denizli güvercini ile Türkiye genelinde festival ve yarışmalara katılan Adem Benzeyen isimli üyemiz, kazandığı sayısız kupalarla gururumuz oldu ve olmaya da devam ediyor. Kendisine, Denizli ve Türkiye güvercin camiası adına teşekkür ediyorum. Denizli’mizin horozu da güvercini de tescilli ve değerlidir” diye konuştu. 

Festivale davet
NAGÜKADDER Başkanı Murat Şimşek, başarılarından dolayı Denizlili güvercinseverleri kutladıktan sonra 23-24 Aralık 2017’de Nazilli’de yapılacak olan güvercin festivaline desteklerinden dolayı teşekkür etti. Şimşek, “Nazilli Belediyemizin katkıları ile yapılacak olan 4. Nazilli Güvercin ve Kanarya Festivali’ne Türkiye’nin dört bir yanından güvercinseverler gelecek. Bizler de Ege Bölgesi’ndeki güvercin dernekleri olarak ev sahibi olacağız. Hobiye gönül verenleri en iyi şekilde ağırlamak için hazırlıklarımızı tamamladık. Bu konuda güvercin dünyasına büyük destek veren Denizlili kardeşlerimizin desteğini aldığımız için ayrıca çok mutluyuz. Güvercin ırklarının, özellikle yerel ırkların korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için çaba gösterdikleri için kendileri ile gurur duyuyoruz. Türkiye genelinde bu hobi ile uğraşan herkes aynı düşüncelere sahip. Bu güvercinlerin değerleri on binlere, yüz binlere ulaşsa da bizim gözümüzde manevi değeri asla ölçülemez. Denizli’ye özgü ırkların patentini alarak tescilleyen kardeşlerimizi kutluyor, tüm hobicilere ve derneklere örnek olmasını diliyorum” dedi

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221