‘Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde’ projesi konuşuldu

Denizli Sanayi Odası 5. Meslek Komitesi genişletilmiş toplantısında, ‘Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde’ adlı proje ve sektör sorunları konuşuldu.

‘Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde’ projesi konuşuldu

Denizli Sanayi Odası (DSO) 5. Meslek Komitesi genişletilmiş toplantısını odanın hizmet binasında gerçekleştirildi. Toplantıda, ‘Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde’ adlı proje ve sektör sorunları konuşuldu. Toplantının açılış konuşmasında projeden bahseden DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “2018 yılında başlayan ve başarıyla sürdürülen ‘Temiz Üretim Hareketi’ kapsamında Denizli Sanayi Odası ile Güney Ege Kalkınma Ajansı, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı-Türkiye arasında bir işbirliği oluşturulmuştur. Bu işbirliğinin ürünü olarak ortaya çıkan projemiz T.C. Sanayi Bakanlığı’nın Üreten Şehirler Programı kapsamında desteklenmeye değer bulunarak 3 milyon TL’lik bir hibeye hak kazanılmıştır” dedi.

“FİZİBİLİTE RAPORLARI OLUŞTURULACAK”

Projenin startının verildiğini, DSO ve TÜBİTAK-MAM arasında hazırlanacak fizibilite raporlarına istinaden sözleşme imzalandığını ifade eden Başkan Keçeci, “Sözleşmesi imzalanan proje ile Denizli’de tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik olarak boya-terbiye alanında faaliyet gösteren 40 işletmeye enerji verimliliği, temiz üretim ve hammadde verimliliğini kapsayan kaynak verimliliği alanında danışmanlık verilip, yapılması planlanan yatırımlar için fizibilite raporları oluşturulacaktır. Bu fizibilite raporları ile firmalar ilerleyen aşamalarda açılacak programlara destek başvurusunda bulunabileceklerdir” diye konuştu. Başkan Keçeci’nin ardından toplantıya moderatörlük yapan, DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu ise kendi şirketinin de yer aldığı 5. meslek grubunda yer alan boya-terbiye tesislerine yönelik olarak enerji, su, kimyasal ve hammadde verimliliğinin işletmelerde uygulanabilir hale getirilmesiyle sürdürülebilir çevre ve maliyet etkinliğinin sağlanması, işletmelerin üretim proseslerinde daha verimli çalışmalarının sağlanmasını hedeflediklerini belirtti. Kasapoğlu, bu sayede ürettiğinin neredeyse tamamını ihraç eden Denizli’nin lokomotif sektörü olan tekstil ve hazır giyim sektöründe son üreticinin değişen koşul ve beklentilerine adapte olarak rekabetçi yapısının korunmasını ve Denizli’yi bir temiz üretim üssü haline getirilmesini amaçladıklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER