DENİZLİ’NİN GURURU OLDULAR

Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ‘Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni’nin İzmir ayağında düzenlenen Hackathon Yarışması’nda Denizlili katılımcılar Alper Arda İpek ve Alperen Cebe yarışmanın en dikkat çeken iki ismi oldu.

DENİZLİ’NİN GURURU OLDULAR

Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde sosyal kooperatif modelinin tanıtılması, farkındalık oluşturulması ve desteklenmesi amacıyla başlatılan “Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi” kapsamında, ‘Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni’ İzmir’e geldi. Eğitim ve Tanıtım Treni’nin İzmir ayağında düzenlenen Hackathon Yarışması’nda Türkiye’nin dört bir yerinden yüzlerce geliştirici ve girişimci bir araya geldi. “Sosyal Kooperatif Hackathon” adıyla düzenlenen inovasyon yarışması ile potansiyel girişimciler ödüllendirmeye devam edildi. İki gün boyunca süren etkinlik, Sosyal Kooperatifçilik’te öne çıkan “Başka Bir Okul Mümkün (BBOM)”, “Genç İşi Kooperatifi”, “İhtiyaç Haritası”nın temsilcilerinin sunumları ve İş Modelleme Eğitimi ile başladı.

YARIŞMANIN EN GENÇ EKİBİ DENİZLİ’DEN

Sosyal Kooperatif planı ve sonrasında sunum için katılımcılar kolları sıvadı. Yaş ortalamasının 27 olduğu yarışmada, en genç ekip olan 13 yaşlarında ve özel bir kolejde öğrenim gören Denizlili katılımcılar Alper Arda İpek ve Alperen Cebe yarışmanın en dikkat çeken iki ismi oldu.

MİNİK GİRİŞİMCİLER’E ÖZEL JÜRİ ÖDÜLÜ

48 saatin sonunda Mülteciler için iş fırsatı sağlamayı planladıkları dijital kooperatif fikrinin bağımsız jüriye sunumunu yapan minik girişimciler büyük beğeni aldı ve sunumlarının sonunda alkış yağmuruna tutuldu. Yarışmanın sonunda minik girişimciler Özel Jüri Ödülü’nü alarak Denizli’nin gururu oldu.

ALPEREN CEBE: “GELECEKTE BİLİM İNSANI OLMAK İSTİYORUM”

Sosyal Kooperatif Hackathon’unun kendileri için büyük bir tecrübe olduğu belirten Alperen Cebe, “Uzun zamandır böyle bir yarışmaya katılmak istiyorduk. Habitat’ın da bununla ilgili haberini gördük ve okulumuzun desteği ile yarışmaya gittik. Verilen seminerlerden bir sürü şey öğrendim. Her şeyden önce bu yarışma büyük bir tecrübe oldu. Büyük yaştaki insanlarla yarışmanın heyecanını tatmış oldum. Mültecilere yönelik çok güzel bir kooperatif planı yaptık ve özel jüri ödülünü almayı başardık. Bu başarıdan dolayı çok mutluyum” diye konuştu. İleride bilim insanı olmak istediği belirten Cebe, “İnsanlar için yararlı çalışmalar yaparak onların hayatına katkıda bulunmak istiyorum.” dedi.

ALPER ARDA İPEK: “MÜLTECİLER FİKRİMİZLE İŞ BULACAK”

Yenilikçi yarışmalara katılmalarının büyük bir heyecan olduğunu belirten Alper Arda İpek, şunları söyledi: “Bu tür yenilikçi yarışmalara katılmak bizi heyecanlandırıyor. Hackathon Yarışması’ndaki kooperatif fikrimizin amacı mültecilere iş fırsatı sağlamak ve mülteciler için iş bulma sitesi kurmaktı. Bunun için 48 saatimiz vardı ve bu saatler içinde hem web sitemizi kodladık hem de sunumumuzu hazırladık. Etkinlik güzel ve eğiticiydi. İş planı yapmayı öğrendim. Etkinlikte çok çeşitli mesleklerden abilerle ve ablalarla tanıştım. İş fikri ortaya koyduk ve sunumunu yaptık. Yarışma süreci çok zevkli geçti ve bu başarıdan dolayı çok mutluyum. İleride Teknoloji Mühendisi olmak istiyorum.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Esen Yılmaz
Esen Yılmaz - 2 yıl Önce

Bu çocuklar geleceğimiz. Büyük işler başaracaklarına canı gönülden inanıyorum. Tebrikler çocuklar!

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211