Denizli’nin ihracat yıldızları ödüllendirildi

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üzerinden 2018 yılında en fazla ihracat ve imalat yapan 42 firma, Colossae Termal Otel’de düzenlenen törenle ödülleri aldı.

Denizli’nin ihracat yıldızları ödüllendirildi

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üzerinden 2018 yılında en fazla ihracat ve imalat yapan 42 firma için Colossae Termal Otel’de ‘2018 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ düzenledi. DENİB’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Nilgün Ök, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) İsmail Gülle, Denizli Platformu’na bağlı oda ve derneklerin başkanları, sanayiciler, ihracatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.

“İHRACATÇILARIMIZA MÜTEŞEKKİRİZ”

Törenin açılış konuşmasını yapan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, 2018 yılında Denizli ihracatının parlayan yıldızlarını ödüllendirdiklerini belirtti. Denizli’nin Türkiye ihracatında 9’uncu sırada olmasını sağlayan ihracatçılara teşekkür eden Başkan Memişoğlu, “Bilindiği gibi ilimiz, ülkemizin en çok ihracat yapan 9’uncu ili konumunda. Bugün 3 bine yakın ihracatçımızla, 180’in üzerinde ülkeye yaklaşık 2 bin 500 ürünün ihracatını gerçekleştiriyoruz. Yıllık 3,5 milyar Dolar’a ulaşan ihracatımızla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Denizli’yi ülkemiz ihracatında en üst sıralara taşıyan, yıl boyunca farklı fuarlara katılan, müşteri ziyaretleri gerçekleştiren, ilimizin ihracat bayrağını Avrupa’dan Afrika’ya, Uzakdoğu’dan Orta Doğu’ya kadar dünyanın dört bir tarafında dalgalandıran ihracatçılarımız tebriğin ve teşekkürün en büyüğünü hak ediyor” dedi.

SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİĞİMİZ EN GÜÇLÜ ÖZELLİĞİMİZ

Başkan Memişoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “2000’li yılların başında, ilimiz ihracatının lokomotifi olan tekstil ve konfeksiyon sektörü, toplam ihracatımızdan yüzde 80 oranında pay alıyordu. 2018 yılı itibariyle, tekstil ve konfeksiyon sektörünün toplam ihracatımızdan aldığı pay yüzde 42 seviyesinde gerçekleşti. Bu değişim, ihracat rakamlarımızın azalmasından kaynaklanmıyor. Tam aksine; yükselen ihracat rakamlarımızla birlikte sektörel çeşitliliğimizin de artmasından kaynaklanıyor. Öte yandan; makine ve aksamları, cam, kimyevi maddeler, tarım gibi sektörlerimiz de gelişmeye ve ihracatlarını artırmaya devam ediyor. Açıkçası; sektörel zenginliğimiz, ihracatımızın sürdürülebilir bir şekilde artması noktasında en güçlü özelliklerimizin başında yer alıyor. Sektörel çeşitliliğimizin yanı sıra, vurgulamak istediğim bir diğer önemli husus da kilogram başına ihracat değerimiz. Ülkemizin kg başına ihracat değeri geçtiğimiz sene 1,30 Dolar seviyelerindeydi. DENİB ihracatında ise bu rakam 2,60 Dolar olarak gerçekleşti. Katma değerli ihraç ürünlerimizle ülkemiz ekonomisine katkımızı devam ettiriyoruz. Son dönemlerde, ihracatçılarımızın Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma konularına yoğunlaştıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, önümüzdeki yıllarda da katma değerli ihracatımızı artırarak sürdüreceğimizi söyleyebiliriz. İhracat rakamlarımızı daha üst seviyelere taşımanın yolu mevcut sektörleri güçlendirmekten ve yeni ihracatçılar kazanmaktan geçiyor. Biz de DENİB olarak bu yönde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz ve yeni projelere imza atıyoruz.”

“BİZ 85 BİNLİK BÜYÜK BİR AİLENİN TEMSİLCİSİYİZ”

İhracatın her kuruşunda emek, alın teri ve uğraşın olduğunun altını çizen TİM Başkanı İsmail Gülle, “Her kuruşunda alın teri, uğraş ve emek var. Allah sizden razı olsun. Sizin duruşunuz ve sizin mücadeleniz, bu memleket için son derece önemliydi. Çok önemli kırılacak noktalarda bazı duruşlar vardır ki, memleketin kaderi ve tarihiyle özdeşleşir. Geçen sene kur üzerinden yapılan manipülasyondaki duruşunuz ve ondan sonra her ay cumhuriyet tarihi rekorlarını açıkladık. Bizlerin başını dik tuttunuz. Bugün ülkemizin en çok takip edilen ve beklenen en çok saygı gören rakamlarını açıklamamıza vesile oldunuz. Bunlar ufak tefek şeyler değil. Ne anlama geldiğini biliyoruz. Özellikle son 1 yıldaki düzelmeyi görüyoruz. Ortada bir şey yokken düşüren kuruluşun da notumuzu yükselttiğini görüyoruz. Demek ki artık bundan sonraki süreç daha iyi ve daha başarılı olacak. O açıdan sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Sizi anlatmaktan, sizin başarılarınıza ödül vermekten asla yorulmayacağız ve bıkmayacağız. Hikayeyi sizler başlatıp sizler sonlandırıyorsunuz. Bugün de marifetin iltifata tabi olduğu bir gündeyiz. Denizli İhracatçılar Birliği her zaman özel ve güzel projelere imza atıyor. Biz de TİM olarak her zaman yanlarındayız. Biz bir aileyiz. Biz 85 binlik büyük bir ailenin temsilcisiyiz” diye konuştu.

“TÜRKİYE EKONOMİSİ DENGELENİYOR”

Denizli’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, şunları söyledi: “2018 yılında Türkiye çok büyük bir atakla karşı karşıya kaldı. Ekonomi büyük bir atakla çöküntü içerisine sokulmak istendi. Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz ve tüm bakanlıklarımız dik durdu. Geçen sene yüzde 25’lere çıkan enflasyon bu sene inşallah tek haneli rakamlara inecek. Toptan eşya endeksi yüzde 45’lere çıkmıştı, yüzde 2-3’lere geriledi. Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranı yüzde 24’tü, 3 ay içerinde bin faz azaldı ve yüzde 14’e geriledi. Ekonomik güven endeksi her gün artmaya devam ediyor. Türkiye ekonomisi dengeleniyor. Yeni ekonomik program ile birlikte önemli adımlar atıldı. Son çeyrekten itibaren artı büyümeleri de görmeye başlayacağız. İnşallah bu seneyi de artı büyümeyle kapatacağız. Bunlar az şeyler değil. Bunları yaparken arkamızda sizler vardınız. Onun için bizler her zaman sizlerin emrinizdeyiz. Bizler, ihracatçılarımızın ve işadamlarımızın önünü açmak için buradayız. Türkiye ekonomik anlamda daha da güçlenmeli. Ekonomik güçlülük siyasi alandaki güçlüğü de beraberinde getiriyor.” Yapılan konuşmaların ardından ihracatın yıldızlarına ödüller takdim edildi.

İŞTE İHRACATIN YILDIZLARI!

2018 İMALATÇI BAZINDA:

ER-BAKIR ELEKTROLİTİK BAKIR MAMÜLLERİ A.Ş.

SEVAL KABLO AYD. CİHAZ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş.

GAMATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.

MENDERES TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

ÖZGÜVEN KABLO SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.

DENİZ TEKSTİL SAN. VE TİC.A.Ş.

OZANTEKS TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

DÖHLER GIDA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

CMK KABLO ELEKTRİK SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.

HÜRSAN HAVLU ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş.

KIMIL TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

FİLİDEA TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

USPAR TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

VERİTAS TEKSTİL KONF. PAZ. SAN. TİC. A. Ş.

KÜÇÜKER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş.

ÇARKIT KABLO SAN VE TİC. A.Ş.

DENİZLİ RATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.

NESA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

ERİKOĞLU EMAYE BAKIR TEL SAN. A.Ş.

EKE TEKSTİL KONFEKSİYON TURİZM SAN. VE TİC. A.Ş.

DOK-SAN DENİZLİ DOKUMA SAN. VE TİC. A.Ş.

KOCAER TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

SEDAT UĞURLU TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

DENKİM DENİZLİ KİMYA SANAYİ TİCARET A.Ş.

MAKROTEKS TEKSTİL SAN.TİC.LTD. ŞTİ.

UŞAK İMALATCI İLK 3 FİRMA

AĞAOĞLU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş

UŞAK CEVAHİR DERİ TEKS. KONF. İNŞ. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

CCC TEKSTİL SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ

İHRACATÇI BAZINDA SEKTÖRÜNDE BİRİNCİ FİRMALAR

YM İTHALAT İHRACAT TİCARET LTD. ŞTİ.

ÇALIŞKAN TARIM ÜR.İNŞ.TAAHHÜT TEKSTİL SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

AKIN HADDECİLİK SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

EUROPTEC CAM SAN. TİC. A.Ş.

BİRİZ KURUYEMİŞ TOPRAK MAH.VE NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

SİNYOL BORU EKLEME PARÇALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

FMU KURUYEMİŞ GIDA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

YAMAN MADEN SAN.VE TİC.A.Ş.

ARDÖKÜM MERDANE SANAYİ A.Ş.

ABALIOĞLU SU ÜRÜNL.GIDA TAR.İNŞ.İTH.İHR.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

ATEŞ OTOMOTIV DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

AYNES GIDA Sanayi Tic. A.Ş.

SMYRNA SERACILIK TİC.A.Ş.

DIŞ TİCARET FİRMASI:

DTS DENİZLİ TEKSTİL DIS TİC.A.Ş.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER