DENİZLİ’NİN İLK ‘ERİŞKİN AŞI MERKEZİ’ PAÜ’DE HİZMETE GİRDİ

Denizli’nin ilk ‘Erişkin Aşı Merkezi’, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde hizmete girdi.

DENİZLİ’NİN İLK ‘ERİŞKİN AŞI MERKEZİ’ PAÜ’DE HİZMETE GİRDİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi bir ilke daha imza attı. Denizli’nin ilk ‘Erişkin Aşı Merkezi’, PAÜ’de hizmete girdi. Merkezde;  öncelikle 65 yaş üstü kişiler, kanser hastalığı, kronik hastalıkları olanlar, gebeler, organ nakil alıcıları, yüksek riskli teması olanlar olmak üzere tüm erişkinler için bağışıklama yapılacak. Merkez ile ilgili açıklama yapan PAÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut; aşıların en başarılı koruyucu sağlık müdahalesi olduğunu ve halk sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Aşıların, doğrudan ve dolaylı etkiyle birçok hastalığın oluşmasını ve yayılmasını engellediğini söyleyen Prof. Dr. Turgut, son derece güvenilir biyolojik ürünler olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Turgut, aşılamayla oluşacak istenmeyen etkilerin görülme oranının, aşılanmama halinde meydana gelecek hastalıkların neden olduğu sakatlık ve ölüm olasılığından karşılaştırılamayacak kadar düşük olduğunu belirtti. Merkezin tüm dünyada uygulanan kılavuzlar, Sağlık Bakanlığı’nın önerileri ve bilimsel veriler dikkate alınarak, standardize edilmiş kılavuzlar ve formlar eşliğinde hizmet vereceğini anlatan Prof. Dr. Turgut, merkezden risk grubunda tanımlanan kişilerin tamamen ücretsiz hizmet alabileceğini ve aşı yaptırabileceğini söyledi.

MERKEZDE HANGİ AŞILAR YAPILACAK?
Çocuklukta yapılan tetanoz, boğmaca ve difteri aşılarının, her 10 yılda bir tekrarlanması gerektiğinin altını çizen Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Tuğba Sarı, kronik hastalığı olanlarda ve 65 yaş üzeri kişilerde ciddi hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi için grip ve zatürre aşıları hekim önerisi doğrultusunda yaptırılması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Sarı, “Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşıları ve suçiçeği aşıları eksik olanların aşılarını yaptırması gerekiyor. Sarılık aşıları hastalığı geçirmemiş ve bağışıklığı olmayan her erişkinin yaptırması gereken aşılardır. Bunun dışında seyahat edecekler ve riski olanlar için menenjit aşısı bu merkezde yaptırılabilir. Rahim ağzı kanseri aşısı ve 65 yaş üzeri kişilere yapılabilecek zona aşısı ise isteğe bağlı olarak bu merkezde reçete edilip, eczaneden temin edilerek bu merkezde ücretsiz uygulanması sağlanabilecektir” dedi.  PAÜ Hastanesi’nin Denizli’de tek olan birçok yeniliğe imza atmasından dolayı mutlu olduklarını belirten PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, hastalara en iyi hizmeti vermeye devam edeceklerini bildirdi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211