Denizli’nin minik Einstein’ı: Efe Ertürk

Yaptığı tasarımlarla Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından düzenlenen Mühendislik Bilimleri Jüri Üyeliği Yarışması’nda ikinci ve Bilişim Teknoloji Proje Yarışması’nda üçüncülük elde eden Saadet Erikoğlu İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Efe Ertürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmak ve onu ziyarete gitmeyi çok istediğini belirtti.

Saadet Erikoğlu İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Efe Ertürk’ün başarısı, Denizli’nin gururu oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından düzenlenen Mühendislik Bilimleri Jüri Üyeliği Proje Yarışması’na ‘Asansör Projesi’yle katılan Ertürk, ikinci oldu. Yine YTÜ tarafından düzenlenen Robotik Yazılım Jüri Üyeliği Yarışması’na katılan Denizli’nin minik Einstein’ı, yapmış olduğu ‘Akıllı Ev Projesi’ ile üçüncülük elde etti. 6 yaşındayken robotik kodlama yapmaya başlayan minik Einstein, bildiği yazılımlar sayesinde oyunlar da icat edebiliyor. 6 aylıkken konuşmaya başlayan ve 10 aylıkken İngilizce kelimeleri söylemeye başlayan Ertürk’ün hedefi ise beyin cerrahı olmak.

“ROBOTİK KODLAMAYA HAYATIM BOYUNCA DEVAM EDECEĞİM”

Robotik kodlama serüvenini hakkında konuşan Efe Ertürk; “Ben bu serüvene, annemin sosyal medyada NCT Akademi’nin ilanlarını görmesi ile başladım. Bana sordu. Ben de katılmak istediğimi söyledim. ‘Belki hayatımda bir değişiklik olur’ dedim. Daha sonra buraya geldim ve küçük küçük robotlar yapmaya başladım. Sistemleri falan öğrendim. İlk önce balonla giden araba yaptık. ‘Akıllı Ev’, ‘Asansör’ gibi projeleri yaptım. İstanbul’da aldığım ödül sırasında Mehmet İlmi Eren ile tanıştım. Birçok pedagog, ünlü müzisyenlerle tanıştım. Onlarla fotoğraflar çekildim. Bunların dışında katılım belgeleri aldım. Bilişim Teknolojisi üçüncülüğüm var. Mühendislik Bilimleri Jüri Üyeliği ikinciliğini kazandım. En büyük hayalim beyin cerrahı olmak ama robotik kodlamaya hayatım boyunca devam edeceğim. Zaten burada 18 yaşındaki bir çocuğun eğitimini alıyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmak istiyorum. Kendisine mektup yazacağım. Onu ziyarete gitmeyi çok istiyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211