DENİZLİ'NİN YENİ LEZZET DURAĞI: ANADOLU ET BALIK EVİ

DENİZLİ'NİN YENİ LEZZET DURAĞI:  ANADOLU ET BALIK EVİ

Anadolu’nun lezzetlerini Denizlililerle buluşturan ‘Anadolu Et Balık Evi’ bugün açılıyor. Açılış öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen ve mekanı tanıtan Kurucu Muzaffer Uzun, ‘Denizli’ye yeni bir vizyon kazandıracağız’  dedi.

Anadolu’nun lezzetlerini ‘Anadolu Et ve Balık Evi’ markasıyla Denizli halkına sunmaya hazırlanan Kurucu Muzaffer Uzun açılışı gerçekleştirilecek mekanda düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kahvaltıda büyük hedeflerinin olduğunu vurgulayan Kurucu Uzun; “Denizli’nin yemek, lezzet anlayışını değiştirmeye geldik. Sivas’ın köftesinden, Adana’nın kebabından, Karadeniz’in balığından, Van’ın kahvaltısından, yani Anadolu’nun bütün renklerini Anadolu Et ve Balık Evi markasıyla halka sunacağız. Denizli’ye yeni bir vizyon getireceğiz. Et, balık, kahvaltı, gece çorbası yani 7/24 açık bir firma olacak. Anadolu’daki bütün ustaları da Denizli insanıyla buluşturduk. Güzel ve kaliteli bir hizmet sunacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“LEZZET ALABİLECEĞİNİZ BİR YER OLUŞTURDUK”
Aynı zamanda eğitimci olan Muzaffer Uzun sözlerine şöyle devam etti:“Yemek yerken lezzet alamadık. Biz de insanların lezzet alabileceği bir yer oluşturma gayretine girdik. Biz bu yola kurucu ortağım, yol arkadaşım Savaş Bülbül’le girdik ve bu yolculuğumuz devam edecek. Akın Özyer de,  kurumumuzun işletme müdürü olarak hizmet verecek.”

“DENİZLİ’DEN ALDIĞIMIZI, DENİZLİ’YE VERECEĞİZ”
Bütün esnafların Denizlili olmasına gayret gösterdiğini söyleyen Uzun, “Biz kendi imkanlarımız dahilinde Denizli’den aldığımızı Denizli’ye vereceğiz. Bütün esnafların Denizlili olmasına gayret gösterdik. Bu da bizim kırmızıçizgimiz oldu. Kasabımız, sebze meyve getiren esnafımız ve diğer arkadaşlarımız Denizlili. Burada kazanacaksak buraya vermemiz gerekiyor. Anadolu’ya açıldığımızda da aynı misyonumuz devam edecek” ifadelerini kullandı.

“DENİZLİ’DE EKSİK OLAN DAMAK TADINI DEĞİŞTİRECEĞİZ”
Elazığlı olduğu halde kendini Denizlili olarak hissettiğini belirten Kurucu Uzun, “Denizli’de eksik olan damak tadı, inşallah onu da değiştireceğiz” diyerek herkesi Anadolu Et ve Balık Evi’ne davet etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER