DENİZLİ'NİN YENİ LEZZET DURAĞI; WERNUAR

DENİZLİ'NİN YENİ LEZZET DURAĞI; WERNUAR

Denizlili lezzet severler, farklı tatlar için, yeni bir adrese daha kavuştu. İddialı menüsü ile dikkat çeken Wernuar, kapılarını damağına düşkün misafirleri için araladı. Wernuar’ın patronu Levent Soysal: “hedefimiz düşük maliyetli, yüksek lezzet ve kalitedeki ürünlerimizi Denizlimizin her gelir grubundaki hemşerilerimize sunmak” dedi.

6 bin şubesi bulunan dünya devi bir firmanın Türkiye Satın Alma Müdürü Levent Soysal, Mehmet Kandemir ile kurduğu King’s Roof Wernuar Otel Restoran’ın açılışını mehteran takımının marşlarıyla eşlik ettiği muhteşem bir organizasyonla açtı. Wernuar, özellikle çorba ve dürüm çeşitleriyle oldukça iddialı. Öyle ki, Levent Soysal “Bu lezzeti başka yerde yiyemezsiniz” diyerek misafirlerine lezzet garantisi veriyor. Soysal’ın bu kadar iddialı olmasının sebebi ise işletme ortağı Mehmet Kandemir’in; 1998-2000’li yıllarda, küçük bir dürümcü kulübesinde, yine Wernuar ismiyle dürüm yapmış olmasından kaynaklanıyor. Kandemir, o yıllarda Lise Caddesi’nde küçük bir kulübede dürüm satarak başlamış mesleğe. Kısa sürede yakaladığı başarı nedeniyle aranan bir adres olan Wernuar, şimdi Antalya Yolu üzerindeki yeni Wernuar ile daha iddialı. Mehmet Kandemir, daha iddialı bir Wernuar yaratmanın yanı sıra geldiği yeri unutmamak adına, mesleğe başladığı dürümcü kulübesinin aynısını yeni işletmesinin girişine yaptırıyor.

 “7 GÜN 24 SAAT AÇIK”
 Wernuar’ın lezzet yolculuğu hakkında bilgi veren Levent Soysal, Denizli’yi yeni bir lezzet,  yeni bir heyecanla buluşturmanın gururunu yaşadıklarını belirterek; “İşletme olarak en önemli hedefimiz, düşük maliyetli ama yüksek lezzetli, yüksek kaliteli dürümlerimizi Denizli’nin her gelir grubundaki insanlarımıza sunmak.7 gün 24 saat esasıyla hizmet veriyoruz. Özellikle çorba ve dürümlerinizde çok iddialıyız. Bu lezzeti başka yerde yiyemezsiniz. Ayrıca Düğün, nişan, sünnet, kına gecesi, doğum günü, özel toplantılar ve şirket yemeklerinizde kaliteli hizmet anlayışıyla siz değerli müşterilerimizin her zaman yayındayız” dedi.

“KALİTEDEN ÖDÜN VERMEYİZ”
Kentin farklı lezzet alternatiflerinden olmaya aday restoranı Wernuar, kullandığı malzemelerinin kalitesinden de ödün vermiyor. Etlerini özel olarak temin eden işletme, kahvaltılık zeytinleri başta olmak üzere ikram ettiği her ürünü aynı özenle yerinden temin ediyor. Levent Soysal: “kullandığımız malzemelerin kalitesinden asla taviz vermeyiz. Etlerimizi özel olarak temin ediyoruz, şalgam suyunu Adana’dan getirtiyoruz. Kahvaltılık zeytinlerimizi özel olarak yaptırıyoruz. Yemeklerimizde kullandığımız malzemeler için aynı özeni gösteriyoruz. Yüksek kaliteli ve lezzetli yemeği, makul fiyatlarla hemşerilerimize sunuyoruz” dedi.

WERNUAR’DA KAHVALTI YAPMAK AYRI BİR KEYİF
Wernuar, kahvaltının keyfini uzun uzun çıkartmak isteyenleri de unutmamış. İddialı menüsü, güler yüzlü hizmet anlayışı ile haftanın yedi günü, yirmi dört saat hizmet veren işletme, kahvaltısıyla da oldukça iddialı. Wernuar’ın kahvaltısının en güzel taraflarından biri de haftanın belirli günleri ve belirli saatleri ile sınırlı tutulmaması. Wernuar’ın serpme kahvaltısında aklınıza gelebilecek her türlü peyniri, reçeli, zeytini, şarküteri ürünü, hem kuru hem yaş meyvesi, sayamayacağınız kadar çok unlu mamulü bulmanız mümkün.

 

AHMET ACUR

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211