Denizli’nin ‘Yereldeki Yüzleri’ ödüllendirildi

Denizli Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (DESİAD), Ekonomist Dergisi’nin her yıl gerçekleştirdiği Anadolu’nun en büyük 500 şirketi araştırmasında listeye giren Denizlili firmaları ödüllendirdi.

Aralarında Akça Hazır Beton’un da bulunduğu 30 firmanın ödül aldığı ‘Yereldeki Yüzümüz’ adlı ödül törenin onur konuğu; İstatistik ve Davranış Bilim Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Şirin oldu.

Denizli Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (DESİAD), Anadolu’nun en büyük 500 firması içine giren Denizli firmaları için ‘Yereldeki Yüzümüz’ isimli plaket töreni düzenledi. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törenin bu yılki onur konuğu ise New York Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak görev yapan İstatistik Ve Davranış Bilim Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Şirin oldu.

“TEKNOLOJİK GELİŞMELERDE GERİ KALMAMALIYIZ”

Plaket töreninin açılış konuşmasını yapan DESİAD Başkanı Okan Konyalıoğlu, 2020 ve 2021 yıllarında sanayicileri daha sert zorlukların beklediğini belirtti. Başkan Konyalıoğlu; “Teknolojik gelişmelerde geri kalmamalıyız. 15 yıl önce petrol ve buna benzer sektörlerin lider olduğunu düşünürsek, şimdilerde ise teknolojiyi kullanan firmaların liderliği ele geçirmiş durumda. Artık eski köye yeni adet getirmenin zamanı. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki sanayiciler veliahtlarına kendi babalarından gördüklerini öğretmeleri gelecek için büyük bir yanılgı. Denizli teknolojinin gerisinde kalıyor. Her firma birer teknoloji firması gibi olmalı. Veriler ve rakamlar net bir şekilde ortada. Artık kral çıplak, Denizli küçülüyor” dedi.

“HAYALİ OLMAYANIN GERÇEĞİ DE OLAMAZ”

Konuk olarak Amerika’dan Denizli’ye gelen New York Üniversitesi Öğretim Üyesi İstatistik ve Davranış Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Şirin; ‘Hayali Olmayanın Gerçeği Olamaz’ isimli kalkınma hikayesi sunumu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Şirin; “Türkiye’de 40 milyon çocuk ve genç bulunuyor. Büyük sayının büyük bir bölümü kitabı eline ilkokula başladığında aldığını varsayarsak eğitim ekonomik gücü kendiliğinden getiriyor. Başarılı olmak isteyen biri, önce kendi bulunduğu yeri, nerede olmak istediğini, bunun için neler yapması gerektiğini ve bu konuda çok çalışması gerekir. Eğitim konusunda sorunları aşılabilmesi için yapısal bir reforma ihtiyaç var. Bunun için 3 ana nokta önemli. Bunun için adil rekabet, özgürlükler ve beceri odaklı eğitimin olması gerekir. Bizim hayalperest insanlara ihtiyacımız var. Hayalini kuracak ve nerede olmak istiyorsa onun için çalışacak. Hayali olmayanın gerçeği de olamaz. Sözün özü şu, çocuklar bilgiye ne kadar çabuk ulaşırsa hayatlarında o kadar başarılı oluyorlar” diye konuştu.

İŞTE DENİZLİ’NİN YERELDEKİ YÜZLERİ

Daha sonra ilk 500 içerisine giren Denizli firmalarına plaketleri takdim edildi. İşte listeye giren ve ödül alan Denizli firmaları: Er-Bakır, Aydem Elektrik Perakende, Abalıoğlu Yem, Kocaer Haddecilik, Akça Hazır Beton, Kardemir Haddecilik, Adm Elektirik Dağıtım, Sadık Grup, Menderes Tekstil, Seval Kablo, Aynes Gıda, Bereket Enerji, Bereket Elektirik Tedarik, Pamukkale Kablo, Atom Kablo, Elsan Elektirik, Halil Pekdemir Çiftiliği, Gamateks Tekstil, Kaynak İplik, Ozanteks Tekstil, Erikoğlu Emaye Bakır Tel, Uğurlular Tekstil, Küçüker Tekstil, Çatalağzı Termik Üretim, Entek Elektirik İnşaat, Cmk Kablo, Seyran Gıda, Çarkıt Kablo, Dok-San Denizli Dokuma, Gökhan Tekstil.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2019, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER