DENİZLİ'YE BİR İLK DAHA

DENİZLİ'YE BİR İLK DAHA

Türkiye'de ilk olarak hem obezite hem diyabet hastalıklarının beraber tanı ve tedavi edilebilecek Obezite ve Diyabet Uygulama Araştırma ve Tanı Merkezi, hayırsever işadamı Halil İbrahim Palazca’nın destekleriyle Pamukkale Üniversitesi’nde oluşturulacak.

Denizli’de bir ilk daha hayata geçiyor. Türkiye'de ilk olarak hem obezite hem diyabet hastalıklarının beraber tanı ve tedavi edilebilecek Obezite ve Diyabet Uygulama Araştırma ve Tanı Merkezi, hayırsever işadamı Halil İbrahim Palazca’nın destekleriyle Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) oluşturulacak. Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri bünyesinde kurulacak olan Obezite ve Diyabet Uygulama Araştırma ve Tanı Merkezi’nin protokolü rektörlük makamında gerçekleştirilen törenle imzamalandı. Törene, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, hayırsever bağışçı Halil İbrahim Palazca, Oğlu Mehmet Palazca, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Semin Fenkçi, Pamukkale Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Ali Sarı, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Çağdaş Erdoğan, PAÜ Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Erhan Uğurlu katıldı. 

“OBEZİTENİN ÇAĞIMIZIN VEBASI”

Törende konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, obezitenin çağımızın vebası olduğuna dikkat çekerken, nüfusumuzun büyük çoğunluğunun bu hastalıkla mücadele ettiğine değindi. Kurumsal olarak hızla gelişen bilimin ışığında bu hastalıkların tanı ve tedavisine katkı sağlamak istediklerini belirtti. Bağışlarından dolayı hastanenin yapımını üstlenen Halil İbrahim Palazca ve ailesine, Prof. Dr. Semin Fenkçi'ye ve Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri yönetimine teşekkürlerini sunan Rektör Prof.Dr. Bağ, kurulacak merkezin başta Denizli olmak üzere tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. 

PALAZCA’DAN PAÜ AİLESİNE TEŞEKKÜR

Törende konuşma yapan Halil İbrahim Palazca, Denizli ve Türkiye'ye böyle bir merkez kazandırılması konusunda projeye önder olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, başta Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Semin Fenkçi olmak üzere Pamukkale Üniversitesi ailesine teşekkürlerini sundu. 

“DENİZLİ’NİN YÜZDE 20’Sİ DİYABETLE MÜCADELE EDİYOR”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Semin Fenkçi, yaptığı konuşmada Denizli nüfusunun yaklaşık yüzde yirmisinin diyabet hastalığı ile mücadele ettiğini belirtirken aynı zamanda obezitenin de sadece yetişkinlerin değil artık çocuklar ve gençlerde de bu hastalığın görülme oranının hızla arttığına dikkat çekti. Kanser hastalıklarından sonra en çok ölüme neden olan hastalıkların başında diyabetin geldiğini belirten Prof. Dr. Fenkçi, gelecekte obezite ve diyabet hastalık oranlarının artacağını belirterek, kurulacak olan merkezin bu noktada çok önemli ve gerekli olacağını söyledi. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere projeye desteklerinden dolayı Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'a, işadamı Halil İbrahim Palazca ve ailesine katkılarından dolayı teşekkürlerini sunan Prof. Dr. Semin Fenkçi, kurulacak olan Denizli'ye ve tüm Türkiye'ye hayırlı olsun dileklerinde bulundu. 

MERKEZ; 35 YATAKLI OLACAK

Türkiye'de ilk olarak hem obezite hem diyabet hastalıklarının beraber tanı ve tedavi edilecek. Amerika'da Joslin Diyabet Merkezi'ni model alarak oluşturulan merkez Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri bünyesinde Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışmalarını sürdürecek. Obezite ve Diyabet Uygulama Araştırma ve Tanı Merkezi yaklaşık bin 500 metrekare büyüklüğünde ve 35 yatak kapasiteli olup, diyabet hastalığı üzerine araştırmaların da yapılacağı merkezde aynı zamanda kardiyolojiden göze diyabetin hasar verdiği organların tedavisi için çeşitli bilimadamlarının bir arada olacağı multidisipliner bir merkez olacak. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221