'DENİZLİ'YE HOROZ ARENA GELİYOR'

'DENİZLİ'YE HOROZ ARENA GELİYOR'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ‘Seçime Doğru Özel’ programında; Haber Müdürü Cansu Karacık ve Ana Haber Sunucusu İrfan Atasoy’un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Komşu ülkelerle yapılan ticareti değerlendiren Bakan Zeybekci; “Ticaret, zaten komşularla yapılmalı. Amerika’nın komşularıyla yapmış olduğu ticareti aynı zamanda da Avrupa Birliği’nde de görüyoruz. Avrupa Birliği’nin kendi içindeki ticareti yüzde 70’ler seviyesindedir. En son ihracat rakamlarını açıkladığımızda Türkiye, toplam ihracatının yüzde 51,5 Avrupa Birliği’ne yapıyor. Avrupa Birliği bizim için çok büyük bir ekonomik ortak. Aynı zaman ithalatımızın da yüzde 45 falan da Avrupa Birliği'nden yapıyoruz. Etrafımıza bakacak olursak biz komşularımız E ticareti yapıyoruz. Her ne kadar bazen kötü şeyler yaşasak da; Mısır’la 5 milyar doların üzerinde ticaret hacmimiz var. İsrail'le bizim 5 milyar doların üzerinde bir ticaret hacmimiz var ve ticaret fazlası veriyoruz. Yani 1,5milyar dolara yakın ithalat yapıyoruz, 3,5-4 milyar dolara yakın da ihracat yapıyoruz” dedi.

“SURİYE HER ŞEYE RAĞMEN BİZİM İÇİN BİR TİCARİ ORTAK İHTİYAÇTIR”
Suriye her şeye rağmen bizim için ticaret bir ticari ortaktır. İhtiyaçlar Türkiye'den yürümeye devam ediyor. Bu ticaret aynı zamanda Türk Lirası ile yapıyor. Irak bir zamanlar en büyük ticaret ortağımızdı. Şimdi 5’inci sıralara geldi. İran bizim yaklaşık olarak 20 milyar dolar seviyesinde. Bu sene ticaret hacminde Rusya ile 30 milyar doları geçeceğiz. Gürcistan'ın en çok ticaret yaptığı ülke Türkiye’dir. Yunanistan’la, Bulgaristan’la ticaretimiz oldukça yüksek. Bu nasıl olmalı? Bizim Avrupa birliği kendi içinde yüzde 75 seviyesinde. Avrupa Birliği komsularımızla toplam ticaretimizin yüzde 75 buralarla yapmamız lazım. Buralarda yükseltmemiz lazım. Diğer taraftan biz Afrika’yı komsu olarak görüyoruz.
2005-2006 yıllarında başlattığımız ‘Afrika Açılımı’, ‘Afrika Seferberliği’ oldu. 12 tane büyükelçiliğimiz 42 ye ulaştı. Afrika da 58 noktaya Türk Hava Yolları uçuş yapıyor. Peki ne oldu? Ticaret hacmimizde 2 milyar dolardan 36 milyar dolara geçtik. Orada çok güzel bir pazar var. Müthiş imkan ve kaynak var. Bizim de Güneydoğu Anadolu Bölgemize bakacak olursak; Adana, Osmaniye, Antep, Maraş, Urfa, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak’a kadar gittiğimiz zaman da oralardaki ticaretimizin hemen hemen tamamı Irak ve Suriye ve İran’la, Van o coğrafya. Ticaretlerin ağırlıkları oralara yönelik. Oralarda bir sıkıntı yaşadığınızda, oralarda bir şey olduğunda o illerimiz çok daha fazla etkileniyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK MENFAATLERİ, SÖZ KONUSUYSA GERİSİ TEFERRUATTIR”
Kuzey Irak’taki referandum sırasında yaşananları hatırlatan Bakan Zeybekci; şunları aktardı: “Bu Kuzey Irak’taki referandum sırasında da ‘vanaları kapatalım, kapıları kapatalım’ diyorlar.  Biz dedik ki; durun bakalım. O dediğiniz o kadar kolay değil. Bazen başka ülkelerde size gel gel yapıyor. Bunlar bizim komşularımız değil, batılı ülkelerden bahsediyorum. Size diyor ki ‘derhal kapıları kapatalım. Hep beraber operasyonlar yapalım, vanaları kapatalım.’ Kendisi başka noktalardan istediği şekilde ticaretini yapmaya devam ediyor. Ben bu ülkenin Ekonomi Bakanıyım. Türkiye’nin ekonomik menfaatleri, ticaret menfaatleri söz konusuysa gerisi teferruattır. Dışişleri Bakanımız farklı konuşur; zaten doğrusu da odur. Yani herkes kendi bölümüyle ilgili doğruları söyleyecek, en sonda ortak karar alınacak. Bu anlamda hassasiyetlerimiz son derece yüksek.”  

“BELEDİYE BAŞKANLIĞINI HİÇBİR ŞEYE DEĞİŞMEM”
14 yıllık siyasi geçmişinde farklı görevlerde bulunduğunun altını çizen Bakan Zeybekci; “Hepsi muhteşemdi. Hepsinin ayrı bir tadı vardı. Hepsi geldi ve geçti. Ama belediye başkanlarımıza hep şunu söylüyorum; bunu Osman’a da söyledim ve diğer arkadaşlarımıza da söylüyorum. Bir gün gelir de ‘efendim sizi artık Belediye Başkanlığı değil de farklı yerlerde yapalım’ gibi derlerse; ‘sakın ha’ diyorum. Çünkü belediye başkanlığı bambaşka bir şeydir. Doğrudan hayal kuruyorsunuz. Hayallerini projeye dönüştürüyorsunuz ve bunu gerçekleştirip bitiriyorsunuz. Vatandaşınızla birebir temasınızdasınız. Birebir o sevgiyi, geri dönüşü kendiniz tahsil ediyorsunuz. Bu muhteşem bir kapalı devre. Tadını siz yaşıyorsunuz. Onun için belediye başkanlığını hiçbir şeye değişmem. Belki iddialı olacak ama bunu söylediğim için kimse yanlış anlamasın. Başka hiçbir yere gitmesin. Başbakanımız da kusura bakmasın. Belediye başkanlığı başka bir şeydir. Ama 7 yıl Denizli’de ilkleri yaşattık. Bunların hepsini Denizli’de hiçbir örneği yokken yaptık. Parklar, köprülü kavşaklar, spor salonları, altyapıya kadar yaptık. Hiçbir başarılı örneği olmadan altyapıya girdik. Çok köklü sorunları aldık. Hava kirliliğinden, içme suyundan, arıtmasına her şeyine. Bu şehirde görmüş olduğunuz tüm taşların tamamı, yetmedi Kültürde Laodikya’yı Denizli Belediyesi olarak biz başlattık. Bunların hepsi muhteşem zevklerdi” şeklinde ifade etti.  

“DONDURMAMAK, BULANDIRMAMAK LAZIM; AKMAK LAZIM”
Kendisinin ‘değişime inanan bir insan’ olarak tanımlayan Bakan Zeybekci; “Bu şehirde yüzlerce binlerce bu işi en az bizim kadar iyi yapabilecek insanlar vardır. Onun için bir yerden bir yere göçmek ne güzel. Bir yeden bir yere varmak ne güzel. Donmadan, bulanmadan akmak ne güzel. Dondurmamak, bulandırmamak lazım; akmak lazım” diye konuştu. 

“KURUMLARLA CUMHURBAŞKANLIĞI ARASINDA DOĞRUDAN BAĞLANTI OLACAK”
24 Haziran sonrasında devreye girecek olan yeni sistem hakkında da açıklama yapan Bakan Zeybekci; “Başbakan yardımcılıkları olmayacak. Başbakanlık olmayacak. Bakanlık sayısı da toplamda bir birleşme, toparlanma olacak. Muhtemelen ‘16’ diyebiliriz. Biz çalışmaya göre 14, bir çalışmaya göre 15, Bir çalışmaya göre 16… maksimum 17 ama ben 16 olarak şey yapıyorum. Bunu yarın bakanlar kurulunda da değerlendirme yapacağız. Belki yarın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında son bakanlar kurulu toplantısı olacak. Belki bununla ilgili bir çalışma bu noktaya gelecek. Biz de bununla ilgili görüşlerimizi de gerek yazılı olarak gerek sözlü olarak da verdik. Yeni sistem farklı, yeni sistem tabii ki bakanlıklar milletvekilliklerinden gelmeyecek. Veya milletvekilleri bakan olursa milletvekillikleri düşecek. Direkt Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlıklar arasında doğrudan bağlantı olacak. Kurumlarla Cumhurbaşkanlığı arasında doğrudan bağlantı olacak. Çok daha hızlı bir sistem çalışacak. Bakan yardımcıları sayısı artacak. Bu bir alternatif olabilir. Müsteşarlıklar artık tamamen bakan yardımcılıkları şeklinde; yani 1 bakanlığın altında belki 3 tane bakan yardımcılığı olacak ki farklı görevlere tanımlanmış. Müsteşarların görevi de onlara dağıtılmış olarak böyle bir yapı olma ihtimali var. Bakanlık sayısı düşecek 15-16 civarında olacak ama diğerleriyle ilgili. Son görüşmeler, son kararlar verilecek” dedi.  

“BENİM TALEP ETTİĞİM İŞİME GÜCÜME DÖNMEK”
İsminin Başkan Yardımcılığı görevine getirileceği yönündeki kulislerde haberler hakkında açıklama yapan Bakan Zeybekci; şöyle devam etti: “Bunlar Denizli’ye faydası olan söylentiler değil. Bunların genel kamuoyunda veya başka yerlerde konuşulması da yanlış olur. Ama biz teslim üzerine siyaset yapan biriyiz. 2004 yılından sonra artık bir daha nereye? Neden? diye sormuyorum. Denizli artık siyasetin lider şehirlerinden birisi olsun diye bir mutabıkımız vardı. İlla Nihat Zeybekci’yle olsun değildir. Denizli; Denizli’sine sahip çıksın. Güçlü bir şekilde siyasi aktör olsun. Denizli’den her kim çıktıysa bir yerde olsun. Denizli’den 3 tane Bakan Yardımcısı çıktı. Borsa İstanbul’un Başkanı, Türkiye’nin en önemli kurumlarından olan Exim Bank’ın başkanı Denizlili. Bunlar tesadüfen olmuyor. Siyasette lider şehir olmak böyle bir şey. Topyekün bir şekilde etkin olmak demek. Onun için Cumhurbaşkanımızın buradaki takdimlerine teslim olduk. Benim işime gelen, benim istediğim, talep ettiğim işime gücüme dönmek. Bir yerden bir yere göçmek ne güzel var ya ama diğer taraftan da ben Denizli’nin 1’inci masasının etrafında olmaya devam edeceğine inanıyorum. Hizmete devam edeceğine inanıyorum. Siyasette devam edeceğine inanıyorum.” 

“DENİZLİSPOR’DA DENİZLİ’NİN EVLATLARI OYNAMALI”
Programın sonunda Denizlispor hakkında da açıklama yapan Bakan Zeybekci; “Denizli, 2000-2004 yılından beri Denizlispor’a devamlı olarak destek verdi. İnanır mısınız, bunu kurumlar anlamında artık kendi imkân ve kaynaklarım ve cebimizden de destek verdik. Kendi şirketlerim de verdim. Çok destek verdim. Ama bu başarısızlığı kabul edemiyorum. Yani devamlı şöyle; zorda olan bir Denizlispor, düşmenin civarında olan bir Denizlispor, düşmeyerek de başarılı olmuş bir Denizlispor gibi bir havadayız. Finans yapısı, mali yapısı anlamında da maalesef istediğimiz noktaya bir türlü gelemeyen bir Denizlispor… Bu sene Denizlispor yönetimiyle de başkanıyla da konuştum. Ona dediğim şu ki kamuoyuna da bunu duyurmakta bir mahsur görmüyorum. Şampiyonluk hedefiyle yola çıkmalarını, bunun için kendilerine gerekli desteği mutlaka vereceğimi, gerekli sponsorların bulunması ve desteklenmesi anlamında yeterince desteği mutlaka bulacağımı kendilerine söyledim. Ona göre hedef koymalarını söyledim. Buradan tekrar söylüyorum ki bu da kayıtlara geçsin diye söylüyorum. Yerli oyuncular ile oynanması. Olabildiğince yerli oyuncu… Gerek A Takımı’nda, gerek altyapılarda… Yerli, Türk oyuncularla… Yabancı oyuncu, bir veya iki maksimum, bir olması tercih sebebimiz, en fazla, illa olmak zorundaysa olabilir. Ama diğer taraftan mutlaka yerli oyuncularla… Ama eğer mümkünse her maçta, her oyunda, her hafta bir veya iki tane, üç tane Denizlili çocuğun olması, takımda oynaması. Halkın stada çekilmesi için, takımın Denizli tarafından sahiplenilmesi için, böyle kendilerine tekliflerimiz oldu. Ne kadar bunu gerçekleştirebilirler bilmem ama ben Denizlispor’un bu sene şampiyonluğu ile ilgili gerekli desteği vereceğimizi ben buradan söylüyorum” şeklinde ifade etti. 

“HOROZ ARENA” GELİYOR
Denizli ve Denizlispor’a yeni stat müjdesi veren Bakan Zeybekci, “Denizli Stadı, Yatırım Programı’nda da var zaten. Bunu çok tartıştık, ‘mevcut yeri mi? değil mi?’ diye. Bu tartışmalarımız ve incelemelerimiz neticesinde, yine Denizli’nin içi sayılabilecek olan Eskihisar’ın hemen altı, yani bizim Pamukkale ile Çevre Yolu’nun kesiştiği sol köşede… Ta ki bizim Belediye Başkanlığımız döneminde ayırdığımız, orada iki parça büyük arsa var. Biri 80 dönüm, sanırım biri 70 dönüm civarında. İşte o köşeye, tamamı kapalı bir ‘Horoz Arena’ inşallah olacak. Projesini önümüzdeki süreçte kamuoyuyla paylaşacağız. Yatırım Programı’nda da var. İnşallah bu sene içinde de ihale sürecini de başlatacağız” diye konuştu.

ESKİ STAT “DENİZLİ BAHÇESİ” OLACAK
‘Horoz Arena’nın yapılmasının ardından Denizli Atatürk Stadı’nın ‘ne olacağı?’ konusunda da açıklama yapan Bakan Zeybekci; şunları söyledi: “Eski stadın olduğu yer ne olacak? Ne olacağı belli; ‘Denizli Bahçesi…’ Denizli Bahçesi, Millet Bahçesi. O yoğun yapılaşmanın içinde, orada hava alınacak, soluklanılacak güzel bir yer olacak inşallah.”

SON

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER