'DENİZLİ'YE TASARIM FAKÜLTESİ AÇILMALI'

'DENİZLİ'YE TASARIM FAKÜLTESİ AÇILMALI'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Teknik Tekstiller Komite Başkanı ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Üyesi İsa Dal programda; endüstri kenti sayılan Denizli’ye, Tasarım Fakültesi kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD)  Teknik Tekstiller Komite Başkanı ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Üyesi İsa Dal, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Programda Denizli’nin ihracat kenti olduğunu ve ekmeğini ihracattan kazandığını belirten Dal sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda SGK’lı istihdam sayısı 120 bin civarında. Dolaylı olarak sağlamış olduğu istihdam ise 350 bin civarında. İhracatın ilimizde ön planda olmasının en büyük avantajlarından birisi de; yerel ve global bazlı krizlerde çok daha homojen bir tepki alması. Bu da bizim kırılganlığımızı azaltıyor. Denizli’nin ihracat yapması bu anlamda oldukça önem arz ediyor. 2009’dan gelen ve ardından biraz daha hızlanmış gibi görünen ve büyüme trendine girmiş olan dünya ekonomisinin şu sıralarda ciddi anlamda yavaşladığını görüyoruz. Çin yüzde 6.8, Hindistan yüzde 6 seviyelerinde büyüme gösteriyor. Türkiye’nin yüzde 5 seviyelerinde büyüme rakamlarına sahip olması çok büyük bir başarı.”

“DENİZLİ’NİN TASARIM YAPAN KİŞİLERE İHTİYACI VAR”
“Denizli’nin tasarım yapan, düşünen ve üreten kişilere ihtiyacı var” diyen Dal sözlerinin devamında ise; “Tasarım yapmanın en önemli unsurlarından birisi çevrenizi değiştirmek ve farklı noktalara merak sarmak. Çok pahalı markalardan ürünler alarak tasarım yapmanız şart değil. Elinizde olan basit malzemelerle bile tasarım yapabilirsiniz. Bunun için hayalgücüne ihtiyaç var. Çok az para harcayarak ya da hiç para harcamadan evinizi tasarım harikasına dönüştürmeniz bile mümkün. Merak etmeniz, araştırmanız ve üretmeniz lazım” ifadelerine yer verdi.

“DENİZLİ’DE TASARIM FAKÜLTESİ OLUŞTURULMASI GEREKİYOR”
İsa Dal programda bir de çağrıda bulundu. Denizli’de üretimin artmasının ve Denizli’ye ait bir marka oluşturulmasının tasarımcı yetiştirerek mümkün olacağını vurgulayan Dal; “Denizli’de Tasarım Fakültesi oluşturulması gerekiyor. Biz endüstri kentiysek tasarım yapan ve tasarımcı yetiştiren bir fakülteye ihtiyacımız var” dedi.

PINAR ÇANKAYA​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211