DENİZLİ’Yİ ŞEHİR HALİNE BİZ GETİRDİK

DRT ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi Özel programının konuğu olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’nin Büyükşehir süreci ile geldiği noktayı ve il çapında yapılan çalışmaları anlattı. Büyükşehirin Denizli için yaptığı her projenin özel olduğunu belirten Zolan, “4,5 yıla çok şey sığdırdık. Çok büyük projelere imza attık ve hayata geçirdik. Kısacası Denizli’yi Denizli yaptık, Tam bir kent ve şehir yaptık. Şunu iyi biliyorum biz birçok işler yaptık ama aynı zamanda gönüller yaptık” dedi.

DENİZLİ’Yİ ŞEHİR HALİNE BİZ GETİRDİK

DRT DENİZLİ; Denizli’nin Büyükşehir yapısına kavuşmasıyla birlikte kentimizde çok daha hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşıyoruz. Dünden bugüne Denizli’de yapılan Belediyecilik çalışmalarını nasıl değerlendirirsiniz?

“BİZ DENİZLİ’Yİ AKILLI ŞEHİR HALİNE GETİRDİK”

Osman Zolan; Aslında milletin eseridir. Biraz önceki konuya da şöyle bir cümle eklemek istiyorum. 2004’te Denizli’de Nihat Zeybekci beyin Belediye Başkanı olduğu dönemde gidecek parkımız yoktu. Yani nefes alacak temiz havamız yoktu. Altyapı anlamında maalesef dağınıktık. Çok sağlıklı değildi. Spor alanları konusunda yeterli değildik. Girişlerimiz çıkışlarımız Buharkent’le, Nazilli’ye imrenir durumdaydık. 1 tane de köprülü kavşağımız yoktu. 1 tane yaya üst geçidimiz yoktu. Tabii birçok güzellikleri de geçmişteki belediye başkanlarımız yapmıştır. Ama bunlar yoktu. 2004’te başlayarak o zorlukları aşa aşa bugünlere geldik. Bugün geriye dönüp baktığımda büyükşehir ve görev yaptığım dönemde bizi çok mutlu eden projelerden birisi teleferik projesi benim için önemlidir. Turizm kenti Denizli’de yazın vatandaşlarımızı serinletmek, kışın da kar keyfini yaşatmak istedik.

Çok şükür tamamlayalı 3 yıl oldu. 2 milyonun üzerinde vatandaşımız ziyaret etti. Bu tür projelerin kabul görmesi çok önemli. Siz en güzel şeyi yapabilirsiniz ama vatandaşınız onu benimserse, kullanırsa senden mutlusu yoktur. Onun için Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası projesi çok doğru bir projedir. Mesela basit ama Denizli’nin simgesi olan Cam Horoz çok özeldir. Orada açılış yaparken ben vatandaşlarımızın yüzüne baktım ve tepkilerini takip ettim. Açıldığında vatandaşımızın tepkisi gayet üst seviyede iyiydi. O simgeyi de en iyi şekilde oraya koymuş olduk. Birçok köprülü kavşaklar yaptık. Zeybek Kavşağı, Hal Kavşağı, Sanayi Köprüsü… Özellikle Üçgen çok sıkıntılıydı, çok özel çalışılması gerekiyordu. Bu noktada orada birçok proje içinde artısını eksisini değerlendirerek belli bir noktaya gelindi ve bugün hizmete girdi. Artık orada insanlarımız ışıkta beklemeden geçiyor. Önceden Ankara yoluna doğru giderken bir Zeybek kavşağında dururduk. Orada birkaç kırmızı ışıktan sonra 8-10 dakika vakit geçirirdik. Sonrasında yeşilden geçtiğimizde üçgen kavşağının kuyruğuna 50-100 metre sonra takılırdık. Orada 4-5 kırmızı ışıkta geçilirdi. Geçildikten sonra üçgenin göbeğinde de ilave kırmızı ışık vardı. Orada da beklerdik. 25-30 dakikada Üçgen bölgesinden geçilemezdi. Fazladan akaryakıt sarfiyatı, hava kirliliği, bir yerden bir yere giderken yaşadığınız stres bunları hep yaşadık. Artık vatandaşlarımız evinden çıktıkları zaman 30 dakika işlerine erken varıyor. Akşam işinden evine gelirken de 30 dakika erken geliyor. Evine ve işi 1 saat fazladan vakit ayırıyor. Bu çok büyük bir kazanç. Çünkü oradan günde 120 bin araç geçiyor. Oranın peyzajında son noktaya geldik. Peyzajı bittiğinde orası çok güzel olacak. Hal kavşağının olduğu yere şimdi yeni çevre yolu yapıyoruz. İnşallah yakın zamanda açacağız. Şehrimizin yeni bir çevre yolu olacak. Bozburun’a giden yolla beraber çevreyoluna yapmış olduğumuz köprülü kavşakla Denizli’yi yeni kucaklayan, Üçgen’in yükünü alan, şehrin üzerinden geçen trafik yükünü alan bir çevre yolu olacak. O da ulaşım noktasındaki sıkıntımızı hafifletecek. Çünkü şehir merkezinde 2004’te göreve gelindiğinde 134 bin araç vardı. Şimdi 404 bin araç sayısı var. Yani 3 katından fazla. Yollar aynı yollar. Bir de gözükmeyen bir projemiz var. Yapay zeka dediğimiz Trafik Yönetim Sistemi adında projemiz var.

 

“DENİZLİ’NİN İLK YERLİ VE MİLLİ PROJESİNİ BİZ HAYATA GEÇİRDİK”

Teknik olarak dünyada ilk radyo sinyaliyle yapılan ve Türkiye’de ilk kapsamlı olarak uygulanan bir projemiz. Bunu Denizli’de yerli ve milli olarak yaptık. Denizli’de Teknokent’teki bir firmamızla bizim Ulaşım Daire Başkanlığı’nda arkadaşlarımız beraber çalıştılar. Şu anda 95 kavşağı biz ekranlardan görüyoruz. Sadece ekrandan görmek değil; orada hangi gün, hangi yöne ne kadar araç geçiyor onu programımız hafızasına kaydediyor. Kendisi araç geçiş sayılarına göre yeşil veya kırmızı süresini belirliyor. O kavşaklarda en fazla araba geçecek şekilde ayarlıyor. Bunu merkezde 95 kavşağımızda uyguluyoruz. Bu şu anda 95 kavşakta 24 saat çalışıyor. Bizim arkadaşlarımız müdahale etmiyor. Bazı hatlarda Bağbaşı’nda veya Adliye’nin oradan gelirken normal biz hızla gittiğinizde yeşiller peş peşe yanar. Bu kendiliğinden olmuyor. Bu akıllı şehir, trafik yönetim sistemi ile oluyor. Biz Denizli’yi akıllı şehir haline getirdik. Teknolojiyi kullanıyoruz, bu çok önemli. 134 binden 404 bine çıkan araç sayısını başka türlü aynı yollarla taşıyamazsınız. Onun için şuanda trafik sorununu diğer aynı büyük ölçüdeki şeylerle kıyasladığımızda yoktur. Burada tabii ki trafik sürdürülebilir, katlanabilir boyuttadır. Trafiğin akıyor olması önemlidir. Kilitlenen, tıkanan trafik şehri mahveder. Onun için Denizli’de trafik akıyor. Yeni yaptığımız köprülü kavşaklar, yeni açtığımız yollar, kavşak düzenlemeleri, cep düzenlemeleri vs. biz Denizli trafiğini baştan aşağı yeniden yazdık.

AKILLI PROJELERİ İLE ÖDÜLLER ŞAMPİYONU BİR İL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızdan yapmış olduğumuz bu akıllı şehir uygulamaları çalışmalarımızla ödül aldık. Ödül alan 4 -5 belediyeden birisiydik. Vatandaşlarımıza toplu taşıma kullanmalarını tavsiye ediyorum. Yeni araçlarımız da geldi. Artık o araçlarımız şehir merkezinde olacak ama hatlarda saat başı gelen yerlerde yarım saate, yarım saate olan yerde 15 dakika gibi daha sık gelecek. 3-4 tane daha yeni hat açıyoruz. Bunun ötesinde cep telefonu olanlar ulaşımla ilgili bizim sistemimize girdiklerinde otobüsüm nerede diye sorduklarında o otobüsün nerede olduğunu biz canlı olarak gösteriyoruz. Yani durağa ne kadar mesafede olduğunu vatandaşımız görüyor. Soğukta kış gününde evinden ona göre çıkıyor. Orada beklemeden ne zaman geleceğini, nerede olduğunu görüyor. Akıllı şehir noktasında bizim aldığımız mesafe çok üst seviyede. Bu noktada Denizli adından söz ettiriyor. Yaptığımız her proje özeldir. İlçelerimize gidiyoruz; 50-60 yıldır yapılmamış yollar var. Her aday doğru olduğu için, yapılması gerektiği için söz vermiş ama imkansızlıklar sebebiyle yapılamamış. Biz ezberleri bozduk. Artık yapılamaz denilen, çaresizlik gibi gözüken, olmaz diye düşünülen yolları aştık. Oralarda birçok yerlerde ilklerle tanıştırdık. İlçelerimizde köylerimizde birçok ilklerle tanıştırdık. Spor alanları, kültür merkezleri noktasında, otogarı olmayan yerlerde otogar noktasında vs. 8 tane kapalı yüzme havuzu yaptık. Bunun 4 tanesi merkezde, 4 tanesi ilçelerde. Denizli’de yüzme bilmeyen kalmayacak dedik. Biz şehrimizi topyekun ayağa kaldırma noktasında gayret sarf ettik. Bu 4 buçuk yılda Büyükşehir kapsamında belki 20-25 yılda yapılması gereken işi biz 4 buçuk, 5 yıla sığdırdık. Çünkü Denizli’nin kaybedecek zamanı yok. Acelemiz var, bu noktada da baya vatandaşlarımızı da zorladık; bizde kendimizi zorladık ama almış olduğumuz emanetin hakkını vermek, ona sahip çıkmak gerekiyordu”

“HEM ÜÇGEN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI’NI YAPTIK, HEM DE GÖNÜLLER YAPTIK”

OSMAN ZOLAN; Şunu biliyorum birçok işler yaptık ama aynı zamanda gönüller yaptık. Vatandaşlarımızla gönül gönüle olduk. Görmediğimiz insanların dualarındayız. Sosyal belediyecilik çok farklı bir boyut; yaşlımız, engellimiz, felçli yatan insanımızın ayağına gitmek, ona imkan sunmak bir tarafa diğer hizmetler bir tarafa diyorum. Çünkü hepimiz dünyadan bir gün gideceğiz. Aksini kimse söyleyemez. O son nefesimizi verirken güzelliklerle gitmemiz lazım. Acı çekmeden, temiz bir şekilde bu dünyaya veda etmek lazım. Evde bakım ve sağlık hizmetleri bunu sağlıyor. Evde sağlık, evde bakım hizmetiyle ihtiyacı olan vatandaşlarımızın kaliteli, sağlıklı hayat sürmelerini, son nefesini verirken de temiz, mutlu dua ederek veda etmelerini istiyoruz. Sonrasında da tüm Denizli’de cenaze hizmetlerimizi ücretsiz yapıyoruz. Bu önemli; annesini, babasını ve eşini kaybetmiş insanın para derdine düşmemiş olması lazım. O acıyı dostlarıyla, arkadaşlarıyla, ailesiyle paylaşsın; onlarla beraber olsun, diğer işleri biz yaparız dedik. Bunlar yoldan, köprülerden çok önemli. Biz 4 buçuk yılda ilçelerimize 77 tane köprü yapmışız. Ama bunlar gönül köprüleri, insana saygı; yani insana insan gibi davranmak. Bu noktada mezarlıklarımız tertemiz oldu. Şehrimizde 1054 tane mezarlık var. Hepsi pırıl pırıldır. Bu noktada baktığımızda birçok güzel işler yapıldı. Vatandaşlarımızla o gönül bağımız kuruldu. Orada kucaklaşmak, güzelliklerle buluşmak çok önemli. Yani bir gönül yapmış olmak Üçgen köprülü kavşağı yapmaktan daha önemli. Hem Üçgen köprülü kavşağı yaptık hem de gönüller yaptık. Turizm anlamında birçok projelerimiz oldu. Altyapı anlamında birçok projelerimiz oldu. Altyapıda başlı başına Türkiye’de 4 buçuk yılda kilometre anlamında baktığınızda en uzun altyapıyı yapan şehir Denizli Büyükşehirdir. İçme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu hatları uç uca eklediğimizde 5 bin 176 kilometre yapıyor. Bu boruları uç uca eklediğimiz zaman Denizli’den Çin’e varıyor demek. Oraya kadar kazacaksınız, bu boruları döşeyeceksiniz ve kapatacaksınız. Bunu ovada boş yerde değil, insanların yaşadığı yerde 4 buçuk yılda yapacaksınız. Yani o kadar meşakkatli bir iş ki hem maliyet hem toz, çamur bunun yanında vatandaşa eziyet ama kentin geleceğini düşünerek bu çalışmaları yapmanız gerekiyordu. Bu alanda da çok büyük çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

ZOLAN; “ALTYAPIDA VATANDAŞIMIZA EPEY EZİYET ETTİK, HAKLARINI HELAL ETSİNLER”

Altyapıda vatandaşımıza epey eziyet ettik. Haklarını helal etsinler. Ama mesele şehir meselesi, gelecek meselesiydi. Çok şükür bunu gerçekleştirdik. 5 bin 176 kilometre demek; buradan İzmir’e ayrı ayrı 20 tane hat yapmak demektir. Kazacaksınız, boruları döşeyeceksiniz ve kapatacaksınız. Bunu Güney, Baklan, Sarayköy merkezde, Buldan’ın ihtiyacı olan yerlerinde yaptık. Çivril’in birçok ihtiyacı olan beldelerinde yaptık. Bekilli’de yaptık. Bozkurt’ta yaptık. Çal’da yaptık. Çameli’nin merkezinde kanalizasyon yoktu. Kanalizasyon yaptık. Acıpayam’ın birçok noktalarında yaptık. Serinhisar’ın merkezinde devasa altyapı devam ediyor. Yatağan’da yaptık. Şu anda Beyağaç’ın merkezinde kanalizasyon bitti, içme suyu bitmek üzere. Kale’nin merkezinde ilk temel attığımız yer orası; yağmur suyu hattıyla beraber merkezini, çekirdeğin altyapısını yaptık. Birçok ihtiyaç olan yerlerde yaptık. Tavas’ta, Babadağ’da, Çardak’ta altyapı anlamında her yere dokunmaya çalıştık. Honaz’da Haydar ve yeni mahallelerine başta girdik. Honaz’da devasa yağmur suyu hattı yaptık. Yani şunu belirtmek istiyorum. Dokunulması gereken, ihtiyaç olan her yere tüm ilçelere hiç ayrım yapmaksınız başta şehrimizin merkezi olmak üzere tüm ilçelerimizde altyapıyı gözümüzü kapattık, daldık. Aynen tabiri budur. Çünkü bir şehirde altyapı yoksa üstüne ne yapsanız bir anlamı yoktur. Hebadır, boşa gider”

***YARIN; “HER ŞEY BİTMEDİ; DAHA YAPILMASI GEREKEN ÇOK ŞEY VAR”

Dizi Haber; Tolga Al DÜZGÖREN-Alper PARLAK

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER