DENTUROD ‘Yaz Buluşması’nı gerçekleştirdi

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) geleneksel olarak düzenledikleri ‘Yaz Buluşması’ etkinliğini gerçekleştirdi.

DENTUROD ‘Yaz Buluşması’nı gerçekleştirdi

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD), ‘Yaz Buluşması’ etkinliğini bu yıl da gerçekleştirdi. Saki Restoran’da düzenlenen buluşmaya; DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, DENTUROD Üyesi ve Umut Termal Sağlıklı Yaşam ve Kaplıca Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer Başoğlan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, dernek üyeleri ve davetliler katıldı. Etkinlikte konuşan DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, “Yaz buluşmalarını geleneksel hale getirdik. Her yaz başında ve son baharda bu toplantıları tertip ediyoruz. Buradaki amacımız; Denizli’de turizm dalında hizmet veren farklı farklı sektörlerdeki arkadaşları da bir araya getirerek görüş alışverişinde bulunmak. Denizli’nin sorunlarını gündemde tutmak, bunlara çözüm bulacak önerileri almak. Şimdiye kadar Denizli’nin turizminin tanıtılması için derneğimiz ciddi çalışmalar içinde oldu. Denizli şu anda Anadolu şehirleri arasında en tanınan şehir olma özelliğini sürdürüyor. Bilindiği gibi Pamukkale Ören Yeri, Türkiye’de en çok ziyaret edilen ören yeri olma özelliğini taşıyor. Amacımız Denizli’deki turizmi daha iyi yerlere getirmek. Denizli, bir sanayi kenti olarak anılıyor. Biz sadece sanayisiyle de değil turizmiyle de anılan bir Denizli istiyoruz” dedi.

“PAMUKKALE’YE GECE AYDINLATMASI GELECEK”

Pamukkale’nin gece aydınlatılması konusunda bir çalışma yapılacağını söyleyen Başkan Şen, “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’in böyle bir düşüncesi vardı. İlk etapta; Laodikya, Efes, Afrodisias ve Pamukkale için bu düşünülüyordu. Bakan Ersoy, Laodikya ve Afrodisias’ın ziyaretçi sayısının az olması nedeniyle, önceliği Pamukkale’ye ve Efes’e verdiklerini söyledi. Bu proje sonrası ziyaretçi sayısı artacak. Denizli’de 50 dereceye çıkan sıcaklar görüyoruz. Bu sıcaklılarda en çok ziyaret edilen aylarda oluyor. Ağustos ayında 400 Bin ziyaretçisi var. Gece aydınlatması gerçekleşirse hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyaret süresi uzayacak” diye konuştu.

“FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ BÜYÜK FIRSAT”

Pamukkale Karahayıt’ta yapımı devam eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin de Denizli turizmi için çok büyük şans olduğunu söyleyen Başkan Şen, “ Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, gelecek yıl 26 Nisan’da yapımının tamamlanacağını açıkladı. Eğer o zamana kadar yetişirse merkez Karahayıt bölgesi için en büyük enstrüman olacak. 2-3 bin kişinin tedavi olacağını düşünürsek, ekonomiye de büyük katkısı olacak. Geniş bir konaklama havuzu oluşacak. Gelen talebe göre esnaf kendini geliştirecek. Bölge beklenen hüviyete kavuşacak” ifadelerini kullandı.

“GEZİ ANLAYIŞI DEĞİŞTİ”

Son dönemde gezi anlayışının değiştiğini de sözlerine ekleyen Başkan Şen, “Alanya’dan, Kemer’den, Marmaris’ten ve Fethiye’den gelen turistler var. Gece aydınlatmasının olmasının ardından çok farklı şeyler yapılabilir. Mesela 2 bin yıllık tiyatroda bir gösteri izlemek buradaki insanları motive edecektir. Artık turistler en iyi resim veren bölgelere geliyor. Pamukkale’de traverten, Kapadokya’da balonlar... Paris’te artık insanlar Eyfel Kulesi’nin önünde değil, güzel fotoğraf veren ara sokaklarda geziyorlar. Beğeni alacak, takipçi kazandıracak fotoğraf çektirmek istiyorlar. Pamukkale’de farklı noktalar oluşturursak, burada daha fazla turist gelecektir” dedi.

“‘TERMAL İYİ GELİR’ PROJESİ, 4’ÜNCÜ KEZ HAYATTA OLACAK”

Denizlili vatandaşların çoğunun henüz Pamukkale’ye gitmemiş olması ve aradaki mesafenin sorulması üzerine Başkan Şen, şu sözleri söyledi: “5-6 yıldır otoyol ve köprülerin ücretsiz olduğu yerlerde, ‘ören yerleri de ücretsiz olsun’ diyoruz. Denizli halkının Pamukkale ile buluşması için bazı şeyleri 5-6 yıldır dillendiriyoruz. ‘Ayda bir kez Türk vatandaşlara ücretsiz olsun’ diye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a söyledik. Denizli protokolümüzde bunu yineledi. Kendisi ‘bunun için erken ancak tekrar düşünelim’ diyerek açık kapı bıraktı. Daha fazla istekte bulunursak, özellikle sosyal medyada bu talebi daha sık dile getirirsek, sonuca gidilecektir. Bu yıl Turizm Haftası’nda bir gün belirli saatler Pamukkale ücretsiz oldu, 15 bin kişi geldi. Bu rakam geçen sene 7 bindi. Daha fazla istememiz gerekiyor. Bu sene Denizli için 4’üncü kez ‘Termal İyi Gelir’ projesi hayatta olacak. Bu kampanyada Denizli esnafı için can suyu oldu. Pamukkale’ye gelen ziyaretçiler, ardından Denizli’yi ziyaret ediyor. Denizli Kebabı yiyorlar, Babadağlılar Çarşısı’nı ve Kaleiçi’ni geziyorlar. Umuyorum bu çalışmalar daha fazla olacak. İlerleyen yıllarda Denizli; İstanbul ve Antalya’nın ardından turizm sektöründe en fazla ses getirecek il olacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER