Deprem çantasında neler olmalı?

Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen Jeolojisi ve Jeoteknik Sempozyumu’nda stand açtı. AFAD Denizli İl Müdürü Ali Etiz, deprem çantalarında nelerin olması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Denizli AFAD ekipleri, deprem başta olmak üzere afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin yer aldığı "Afet ve Acil Durum Çantası" konusunda vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor.

AFAD, Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen Jeolojisi ve Jeoteknik Sempozyumu’nda stand açtı.

Deprem çantasının olmazlarını anlatan Denizli AFAD İl Müdürü Ali Etiz, afet sonrası durumlarında önemine dikkat çekti.

Müdür Etiz; “Deprem çantası her an başımızın ucunda olması gereken önemli bir materyaldir. Afet çantamızda ilk yardım çantamız olmalıdır. İlk yardım çantamızın içinde makas, sargı bezi, tentürdiyot, yara bandı vs. olmalıdır. İlk başta çantamıza ilk yardım çantamızı koymamız gerekiyor. Herhangi bir bina yıkımında toz bulutu durumunda sizin nefes alabilmeniz için maske bulundurulmalıdır. Elektrikler kesildiğinde ya da enkaz altında kaldığınızda el feneri mutlaka olmalıdır. Enkaz altında yerimizi belli edebilmek için düdük olmalıdır. Depremlerde ilk 72 saat çok önemlidir. 3 gün boyunca yardım gelebilir ya da gelmeyebilir. Kendi insanımız kendi yaşamını devam ettirebilecek şekilde hijyen malzemeleri olmalıdır. Devletin 1’inci dereceden gelen ikazları dinlememiz için küçük bir radyo bulundurmamız gerekir. Yağmurluk ve yedek kıyafet bulundurmalıyız. Şeker hastası, kalp hastası gibi insanlarımızın kendine 72 saat yetecek kadar ilaçlarını ve sularını koyması lazım. Pil, not defteri, kalem olması gerekir. Uzun süre gidebilecek kuru gıdalar olmalıdır. Çöp torbaları olmalıdır. Mevsimine göre küçük battaniye, yelek, polar gibi eşyalar alabiliriz. Bu çantaları hazırladıktan sonra kolay ulaşabileceğimiz yatarken başucumuza ya da kapı girişlerine asabiliriz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211