DEPREM GERÇEĞİNİ ANLATMAYA ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNDEN BAŞLADILAR

DEPREM GERÇEĞİNİ ANLATMAYA ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNDEN BAŞLADILAR

Denizli’de Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından deprem haftası etkinlikleri kapsamında ortaokul öğrencilerine yönelik ‘Deprem Gerçeği’ konulu seminer düzenlenmeye başladı.

Denizli’de Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından deprem haftası etkinlikleri kapsamında ortaokul öğrencilerine yönelik ‘Deprem Gerçeği’ konulu seminer düzenlenmeye başladı. 100. yıl Mehmetçik Orta Okulunda, düzenlenen seminere konuşmacı olarak Prof. Dr. Halil Kumsar, Şube Başkanı Barış Semiz, Yönetim kurulu üyesi Hanife Kaba ve Bahtiyar Kolçir katıldı. Seminerlerin diğer okullarda da devam edeceğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Barış Semiz, “Denizli birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Olası depremlere karşı her zaman bilinçli ve bilgili olmalıyız. Depremden önce alınması gereken önlemler, deprem sırasında yapılması gereken ve ya gerekmeyen hareketler, olası depremden sonra hayatta kalmak için yapılması gerekenlerin bilinmesi hayati önem taşıyor. Öğrencilerimizde deprem bilincinin artması için, seminerler düzenlemeye başladık. Önümüzdeki günlerde deprem seminerlerimiz farklı okullarda devam edecek. Seminerlerimizin sonunda öğrencilerin deprem gerçeğiyle ilgili sorularını da konuşmacılarımız cevaplıyor” dedi.

GEÇMİŞ DEPREMLERDEN DERS ÇIKARMALIYIZ
Geçmiş yıllarda yaşanan büyük ölçekli depremlerde binlerce insanın can verdiğini, büyük maddi hasarların ortaya çıktığını anlatan Başkan Semiz, “Çok eskilere gitmeye gerek yok, 1939 Erzincan, 1999 Marmara, 2011 Van depremleri ülkemizin sonuçlarını unutamadığı, hazırlıksız yakalandığımız felaketlerden bazılarıdır. Mevcut deprem bölgeleri haritamıza göre; topraklarımızın yüzde 66’sı 1`inci ve 2`inci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Konutlarımızın yüzde 44`ü 1. derece, yüzde 25`i 2. derece deprem bölgesinde yer alırken, nüfusumuzun yaklaşık 34 milyonu yani yüzde 43`ü 1. derece, yaklaşık 22 milyonu yani yüzde 30’u 2. derece deprem bölgesinde yaşamaktadır. Deprem konusunda bu kadar yüksek riske sahip olan ülkemizde deprem zararlarının azaltılması konusunda yapılacak çalışmalarda Jeoloji Mühendisleri Odası olarak her zaman göreve hazır olduğumuzu tekrar dile getirmekte fayda görmekteyiz. Bu kapsamda her yıl yapmaya çalıştığımız deprem bilinci konusundaki etkinliklerimizi genişleterek daha çok bireye ulaşmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER