“Deprem, üzerimize düşen görevleri de yerine getirmemizi zorunlu kılıyor”

‘Depremde Alınması Gereken Tedbirlerle İlgili Meclis Araştırması’ önergesi üzerine konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, “Tabii, depremle ilgili mücadelemiz sadece bir taziye ve başsağlığı olarak değil aynı zamanda üzerimize düşen görevleri de yerine getirmemizi gerekli ve zorunlu kılıyor” şeklinde konuştu.

“Deprem, üzerimize düşen görevleri de yerine getirmemizi zorunlu kılıyor”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, ‘Depremde Alınması Gereken Tedbirlerle İlgili Meclis Araştırması’ önergesi üzerine konuştu.  Sözlerine Ahmet Arif’in sözleriyle başlayan Özkan; “Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim/Olmalı zaten/Olmazsa insan olamaz yüreğim. Bu anlayışı dile getiren şair, bugün bizlerin, hepimizin İzmir olduğuna, İzmirli vatandaşlarımızın yanında olduğuna bir kez daha işaret ediyor. Geçen hafta 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi ve Seferihisar merkez üssü olan depremde 100’den fazla vatandaşımızı kaybettik, yaralılarımız var. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar niyaz ediyorum. Tabii, ilk andan itibaren devletimizin bütün kurumları deprem bölgesindeydi. Başta, Kızılay, AFAD, UMKE olmak üzere bütün kurumlarımıza gösterdikleri gayret nedeniyle yürekten teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Tabii, depremle ilgili mücadelemiz sadece bir taziye ve başsağlığı olarak değil aynı zamanda üzerimize düşen görevleri de yerine getirmemizi gerekli ve zorunlu kılıyor. Bu anlamda, hamdolsun 970 bin konutu yani yaklaşık 1 milyon konutu 18 yıllık süre zarfında milletimizin, vatandaşlarımızın dayanıklı konut olarak hizmetine sunarak, diğer taraftan da kentsel dönüşümde ortaya koyduğumuz başarı, hamdolsun depremlerin yıkıcı etkisini olabildiğince azalttı. Ancak çok daha mücadele göstermemiz gereğini de bu deprem vesilesiyle bir kez daha görüyoruz” dedi.

“Kalbimiz, yüreğimiz İzmir’de”

Yaşanan deprem nedeniyle “yüreğimiz yanıyor” diyen Özkan, şunları söyledi: “İlk andan itibaren devletimizin bütün gücü ve kudretiyle başta UMKE, AFAD, Kızılay, kamu ve özel kuruluşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın deprem bölgesine gitmek suretiyle dünyada emsali görülmemiş arama kurtarma çalışmalarına imza atarak ilk andan itibaren yavrularımızın, kadınlarımızın, erkeklerimizin, İzmirli vatandaşlarımızın yeniden hayata döndürülmesine ilişkin bu gayret ve mücadele nedeniyle, yeniden, yine bütün kurumlarımıza, arama-kurtarma ekiplerimize teşekkürlerimi, tebriklerimi sunuyorum. Allah yâr ve yardımcıları olsun. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. İnşallah yaralılarımızın da yine devletimizin gayretiyle en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Bugün kalbimiz, yüreğimiz İzmir’de. Bütün siyasi parti gruplarıyla beraber ortak grup önerisiyle hiçbir meseleyi göz ardı etmeksizin ortaya koyacağımız grup araştırma önergesiyle inşallah bu noktada çok daha fazla mesafe alacağımıza inanıyorum. İzmir’le ilgili yapılacak deprem araştırma önergesinin birlik ve beraberlik içerisinde, tüm siyasi parti gruplarıyla nasıl hayata geçiriyorsak, inşallah vatandaşlarımızın beklentisi olan, gençlerimizin arzusu olan ve bu noktada, salgınla mücadele süreci içerisinde vatandaşlarımızın üretim, istihdam ve ihracat kabiliyetini artıracak olan bu yasal düzenlemenin görüşülmesine başlanması noktasında bütün siyasi parti gruplarından destek bekliyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER