Depremde ölüm kader değildir! Şimdi dayanışma zamanı

Sol Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, Elazığ’da yaşayan deprem sonrası, “depremde ölüm kader değildir” başlıklı basın açıklaması yaptı.

Depremde ölüm kader değildir! Şimdi dayanışma zamanı

Sol Parti Denizli İl Başkanı Çoban, “24 Ocak 2020 tarihinde, merkez üssü Elazığ-Sivrice olan 6,8’lik deprem birçok ilde hissedilmiş, Elazığ ve Malatya’da 22 yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden yurttaşlarımızın acılı ailelerine sabır ve başsağlığı diliyor, enkaz altında kalan yurttaşlarımıza bir an önce ulaşılmasını ve can kaybının artmamasını temenni ediyoruz. Türkiye‘nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeği dün akşam Elazığ’da yaşanan depremle bir kez daha kendini hatırlatmıştır. Türkiye, dünyanın en önemli deprem kuşakları üzerinde yer almasına rağmen ülkemizde deprem gerçeği planlamada yok sayılmakta maalesef, sadece yeni bir deprem meydana geldiği zaman yönetenlerin aklına gelmektedir.” Dedi.

“EMEKÇİLERDEN ALDIĞI DEPREM VERGİSİNİ NE YAPMIŞTIR?”

Sol Parti Denizli İl Başkanı Çoban basın açıklamasında, “Bilim insanlarının yaklaşan deprem konusunda yaptığı uyarıları dikkat almayanlar, bugün ekran karşısına geçip ‘her şeyi devletten beklemek doğru olmaz, vatandaşlarımız tedbir almalı’ diyebilme tutarsızlığını göstermektedir. Peki bu devlet yıllardır emekçilerden aldığı deprem vergisini ne yapmıştır? İktidarın sorumluluğu ‘algı yönetimi’ için uğraşmak değil; evi ocağı yıkılmış, enkaz altında kalmış insanlarımızın hayati ihtiyaçlarına yanıt vermektir. Yapı stokunun iyileştirilmesi, mühendislik hizmeti almadan inşa edilen binaların, aktif fay üzerine inşa edilen kırsaldaki yapıların yenilenmesi, acil durum eylem planlarının oluşturulması ve bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması kamunun görevidir.” diye vurguladı.

“YAPI DENETİM SİSTEMİNDEKİ EKSİKLİKLER GİDERİLMELİDİR”

Sol Parti Denizli İl Başkanı Çoban açıklamasında sonra şunları vurguladı:

“Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini kabul ederek, tüm yasal düzenlemeler bir an önce yapılmalı, yapı stoku iyileştirilmeli, yapı denetim sistemindeki eksiklikler giderilmeli, deprem sonrası toplanma alanları belirlenmeli, halkımız deprem konusundan bilinçlendirilerek başta en büyük can kaybı beklenen İstanbul depremi olmak üzere ivedilikle gerekli önlemler alınmalıdır. Bir kez daha depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bilimin uyarılarını dikkate almayıp depremi kader olarak gören anlayışın, depreme karşı önlem almak adı altında çıkardıkları kentsel dönüşüm yasalarıyla “deprem rantı” yaratanların bu ölümlerden sorumlu olduğunun altını çiziyoruz. SOL Parti, halkın üzerine yıkılan enkazı birlikte kaldırmak üzere, bir dayanışma seferberliği içinde olacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2020, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER