“Depremlerin büyüklüğü azalmaya başladı”

Denizli’de dün gece saatlerinde meydana gelen ve en büyüğü 3.8 büyülüğünde olan 4 ayrı depremin ardından konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Doç. Dr. Barış Semiz; “Bu depremleri başka bir depremin öncüsü olarak değerlendirmemek lazım. Depremlerin büyüklüğü azalmaya başladı. Normal depremler bunlar” dedi.

“Depremlerin büyüklüğü azalmaya başladı”

Denizli’de dün gece saat 04.01’de merkez üssü Pamukkale İlçesi olan 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yer kabuğunun 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, korku ve paniğe neden oldu. Depremin ardından yapılan incelemelerde her hangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığı öğrenildi. Kentte meydana gelen 3.8 büyüklüğündeki bu depremin ardından saat 04.03’te merkez üssü Honaz İlçesi olan 2.6 büyüklüğünde, saat 05.17’de merkez üssü Pamukkale İlçesi olan 1.5 büyüklüğünde ve saat 06.26’da da merkez üssü Honaz İlçesi olan 1.7 büyüklüğünde olmak 3 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

“Başka bir depremin öncüsü olarak değerlendirmemek lazım”

Depremlerin Denizli bölgesi için normal olduğunu belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Doç. Dr. Barış Semiz, “Pamukkale fay zonu üzerinde kırığın hareket etmesi sonucu meydana gelen depremler bunlar. Bu depremleri başka bir depremin öncüsü olarak değerlendirmemek lazım. Çünkü arkasından artçıları da geldi. Depremlerin büyüklüğü azalmaya başladı. Normal depremler bunlar. Bu tür sarsıntıları yaşayamaya devam edeceğiz. Denizli’nin deprem gerçeği bu” dedi.

“Kentimiz için normal hayatın bir parçasıdır”

Denizli’de daha büyük depremler yaşanabileceğini belirterek hazır olmak gerektiğini söyleyen Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar da, “Meydana gelen depremler aktif faylarla şekillenmiş olan Denizli havzası içerisindedir. Bu alanda Pamukkale, Karahayıt ve Yenicekent’e kadar uzanan Pamukkale fayı, Honaz fayı, Eskihisar ve Laodikya fayları aktif faylardır. Babadağ fayının aktif olduğuna dair tam veri olmamakla birlikte bölgemizde olan önemli faylardan birisidir. Dolasıyla bu kadar aktif faylarla çevrili olan Denizli’de meydana gelen bu depremler kentimiz için normal hayatın bir parçasıdır. Hafif büyüklükte olan bu tür depremler ilimizde her an yaşanabilir. Bizler için önemli olan Denizli’nin yaşayabileceği 6.8 büyüklüğüne yakın bir depreme önceden hazır olmasıdır” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211