“Depremzedelerimiz hala geçici ya da kalıcı konutlara kavuşmamıştır”

Acıpayam ve Bozkurt’ta yaşanan depremlerle ilgili olarak TBMM Genel Kurulu’nda partisi adına söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Kış gelmiş, Acıpayam’daki depremzedelerimiz hâlâ söz verilen nakdi yardımlara, geçici ya da kalıcı konutlara kavuşmamıştır” dedi.

“Depremzedelerimiz hala geçici ya da kalıcı konutlara kavuşmamıştır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda Acıpayam ve Bozkurt’ta yaşanan depremlerle ilgili olarak partisi adına söz aldı. Denizli’nin yıl içerisinde 2 kez depremle yüzleşmek durumunda kaldığını belirten Karaca; “İlki 20 Mart 2019 tarihinde Acıpayam ve Serinhisar ilçelerimizi etkileyen 5,5 şiddetindeki, diğeri 8 Ağustos 2019’da Bozkurt, Çardak ve Baklan ilçelerimizi etkileyen 6 şiddetindeki yıkıcı depremlerdir. Bu depremler sonrasında 21 Martta İçişleri Bakanı, Acıpayam ziyaretinde Cumhurbaşkanının Acıpayam’da soğuk aylarda deprem nedeniyle vatandaşlarımızın mağduriyetinin mutlaka önlenmesi gerektiğini söylediğini ve bu nedenle de kesin talimat uyarınca depremzedelerimize nakdî yardımda bulunulacağını ifade etmişti. Ardından, hemen Sayın Bakan Zehra Hanım geldi ve dedi ki: ‘Acıpayam’da depremde zarar gören, psikolojik anlamda zor durumda kalan vatandaşlarımıza psikolojik destek vereceğiz.’ Ancak 31 Mart seçimlerine on gün kala verilen bu vaatler 31 Mart seçimlerinden sonra maalesef yerine getirilmedi. Acıpayam’da bize verilen bilgilere göre; AFAD’dan edindiğimiz bilgilere göre; depremzedelere destek için 3 milyon 800 bin Lira para aktarıldığı bildirilmiştir. Ancak depremin üzerinden yedi ay geçmiş olmasına rağmen hala 270 ailemiz tavanı delik, tabanı delik konteynerlerde yaşamaya çalışmaktadır ve bin 246 ağır hasarlı binadan sadece 496’sı yıkılmış, diğerleri hâlâ aynı vaziyette durmaktadır. Kış gelmiş, Acıpayam’daki depremzedelerimiz hâlâ söz verilen nakdi yardımlara, geçici ya da kalıcı konutlara kavuşmamıştır. Yine, Acıpayam’daki depremzedelerimiz konteynerlere elektrik ve su aboneliği almak için abone bedeli ödemek durumunda kalmıştır. Konteynerlerde soba yakılamamakta, elektrikle ısınmak zorundalar. Daha bu aydan itibaren, onca mücadeleden sonra sadece 80’er lira elektrik faturası yardımı yapılabileceği ifade edilmiştir. Ne psikolojik destek verilmiş ne de başka herhangi bir şekilde depremzedelerimize bir destek sağlanmamış ve sözlerinin üzerinden yedi ay gibi bir zaman geçmiştir” diye konuştu.

“BOZKURT’TAKİ TÜM DEPREMZEDELERİN YARALARI SARILDI”

Bozkurt’ta yaşanan depreme ilişkin de konuşan Karaca; “Bozkurt ilçemizde 6 büyüklüğündeki depremin üzerinden iki buçuk ay gibi bir zaman geçmiş ve belediye başkanımız hemen belediye meclis toplantısını gerçekleştirerek depremzedelerin evlerini kendi yapması durumunda harç almayacağını, onların su basmanlarının belediye tarafından yaptırılacağını ve çimento yardımında bulunacağını ifade etmiş ve yapmaktadır. Muhtarlara gönderdiği yazıda, 15 ailenin aşırı derecede yoksul olduğu, ne evlerini kendilerinin yapabileceği ne de herhangi bir şekilde bir krediyi ödeme imkânlarının olmadığının tespit edilmesi durumunda da kendilerine anahtar teslim evlerini on beş gün içinde teslim edeceği belirtilmiştir. Yine, Bozkurt Belediyemiz depremzedelerimizin tamamına psikolojik destek sağlanmak adına bilim insanlarıyla özel bir çalışma yürütmüştür. Yine, depremzede gençlerimizden üniversiteyi kazananların tamamına burs kaynağı yaratmış ve depremzede çocuklarımızın tamamına kışlık bot, mont ve her türlü desteği sağlamıştır. İki buçuk ayda Bozkurt İlçemize gönderilen sadece 500 bin Lira’dır. Tüm depremzedelerin yaraları sarılmış, şu an konteynerde ya da çadırda kalan bir tek depremzede bulunmamaktadır ama Acıpayam ilçemizde 270 aile hâlâ konteynerlarda, soğukta soba kuramadan, elektrik sobası dahi olmadan yaşamak durumundadır” dedi.

“ACIPAYAM’DAKİ VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDUR EDİLDİĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERELİM”

Kendisi tarafından Acıpayam depremine ilişkin verilen araştırma önergesinin oylamaya sunulmasındaki amacı hakkında konuşan Karaca; şunları söyledi: “Şimdi diyebilirsiniz “Acıpayam depremine ilişkin neden bir araştırma önergesi oylayalım, neden komisyon kuralım?” Şöyle; Afet yönetiminin nasıl başarılabildiğini Bozkurt depreminden öğrenelim, Acıpayam’da afetin nasıl yönetilemediğini, nasıl olumsuzluklarla vatandaşlarımızın mağdur edildiğini gözler önüne serelim. Yine, Anayasa’mızın 2’nci maddesi Türkiye Cumhuriyeti devletinin sosyal bir hukuk devleti olduğunu ifade etmektedir. Sosyal devlet olarak vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik durumunda dezavantajlı duruma düşmeleri durumunda vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi anayasal bir sorumluluktur. İşte, Acıpayam ilçemizde 7 aydan beri sosyal devlet olmanın gereği yerine getirilmemiştir. 3 milyon 800 bin Lira’nın ne olduğunu sorduğumuzda Acıpayam Belediyesi ‘Hafriyata harcadım’ demekte, Denizli Büyükşehir Belediyesi ‘Hafriyatı ben yaptım’ demekte. Yani sizin anlayacağınız AK Partili 2 belediye kendi aralarında dahi anlaşarak 3 milyon 800 bin Lira’nın hesabını verememektedir. Bizler de diyoruz ki gelin, derman belediyecilikle vatandaşlarımızın derdinin dayanışma ruhu içerisinde nasıl gerçekleştiğini Bozkurt Belediyemizden, saray belediyeciliğinin de vatandaşlarımızı seçimden sonra nasıl unuttuğunu ve 3 milyon 800 bin Lira’nın hesabını nasıl veremediklerini deprem ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nde araştıralım ve vatandaşlarımızın deprem vergileri konusunda da buradan çıkacak rapor emsal olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211