DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

07-13 Ocak Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası etkinlikleri kapsamında Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nde ‘Verem Hastalığı ve Korunma Yolları’ konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenlenerek dereceye giren öğrencilere ödül verildi.

71. Verem Eğitimi ve Propaganda haftası etkinlikleri çerçevesinde Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Denizli Verem Savaşı Dispanseri,  Denizli Verem Savaşı Derneği ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Verem Hastalığı ve Korunma Yolları’ konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenlendi. dereceye girenler, ödüllendirildi. Ödül törene Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli Milli Eğitim Müdür V. Şaban Altınsuyu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat, Denizli Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Bülent Bilgiç, yarışmada dereceye giren öğrenciler ve aileleri katıldı. Ödül töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Denizli Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Bülent Bilgiç etkinlikte devlet dernek işbirliğinin en güzel yansıması gördüklerini ve güzel bir projenin ortaya çıktığını söyledi.  Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Betül Abdüloğlu verem hastalığının tarihçesine değinerek,  hastalığın görülme yolları ve tedavi noktasında yapılması gerekenlere değindi.             

“SAĞLIKLI BİREYLER YETİŞTİRMEK İÇİN SAĞLIĞIMIZA ÖNEM VERMELİYİZ”
Sağlıkla eğitimin toplum tarafından önem verilen iki unsur olduğuna değinen Milli Eğitim Müdür V.  Şaban Altınsuyu; “Toplumda sağlıklı bireyler yetiştirmek için sağlığımıza önem vermeliyiz. Bu doğrultuda Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında çeşitli protokoller yapılarak gençlerimizi sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek için bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu yarışmada da bunun örneğini görmekteyiz” dedi.

“BU HASTALIKLA HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”
Yarışmaya katılan öğrencilerin okullarda tüberküloz tanıtımı için birer elçi görevi üstleneceğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “Yarışmaya ilgi gösteren bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Onlardan okullarında arkadaşlarına, öğretmenlerine, ailelerine bu hastalığı anlatmaları ve çevrelerinde 2 aydan fazla öksüren, öksürükle birlikte balgam çıkartan, gece terleyen, kilo kaybeden kişiler varsa onları en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirmelerini rica ediyorum. Bundan sonra siz bizim okullarda gönüllü temsilcilerimizsiniz. Bu hastalıkla hep birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Konuşmaların ardından ödül töreni düzenlendi. Resim alanında Sarayköy Gazi Ortaokulu’ndan Ceren Aksu 1., Acıpayam Alaattin Ortaokulu’ndan Fatma Koşar 2., Sarayköy Atatürk Ortaokulu’ndan Sıla Cankuş 3. Oldu. Kompozisyon yarışmasında da Denizli Hasan Tekin Ada Anadolu Lisesi’nden Büşra Nur Büyükbezci 1., Çardak Çok Programlı Lisesi’nden Ayşe Nur Çolak 2., Çivril Emine Özcan Anadolu Lisesi’nden Selinay Çulha da 3. Oldu.  Verem Savaş Derneği tarafından birinci olan öğrencilere bin TL, ikinci olan öğrencilere 750 TL, üçüncü olan öğlencilere de 500 TL para ödülü verildi. Ayrıca Doğrudan Gözetimli Tedavi çalışmalarında başarılı olan sağlık çalışanlarına teşekkür belgesi verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER