DESİAD Başkanı Şenel: “Başka çözüm yolları bulunmalı”

BOTAŞ’ın sanayiciye günlük doğalgaz kullanımını yüzde 40 oranında azaltma talimatı hakkında konuşan Denizli Sanayiciler ve İş insanları Derneği Başkanı İbrahim Şenel; “Bu kısıtlama ve cezai yaptırım kararlarına karşı bir an önce başka çözüm yolları bulunması, üretmekten başka çaresi olmayan sanayiciye verilecek en büyük ödül olacaktır” dedi.

DESİAD Başkanı Şenel: “Başka çözüm yolları bulunmalı”

Denizli Sanayiciler ve İş insanları Derneği (DESİAD) Başkanı İbrahim Şenel, BOTAŞ’ın sanayiciye günlük doğalgaz kullanımını yüzde 40 oranında azaltma talimatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Şenel, şunları kaydetti: “Kur, faiz, enflasyon üçlüsünde yaşanan gelişmeleri takip ettiğimiz kar zarar dengesini sağlamaya çalıştığımız, üretim sürecimizi bu verilere göre yeniden değerlendirdiğimiz, fiyat artışlarının sonuçlarına katlandığımız bu günlerde ani bir açıklama ile yeni bir manevra yapmamız gerektiğini daha öğreniyoruz. BOTAŞ’ın sanayiciye günlük doğalgaz kullanımını yüzde 40 oranında azaltma talimatı verdiği ve ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın doğalgaza dayalı elektrik santrallerine gaz verilememesi kaynaklı sanayi kuruluşlarına elektrik kısıtlaması yapılacağını duyurduğu açıklamaları ile üretim kapasitemizin ne ölçüde etkileneceğini öngörmeye çalışıyoruz. En önemli üretim girdisi olan enerji kısıtlamasıyla yurt içi üretimde yaşanacak kapasite daralmasının yanında yurt dışı taahhütleri bulunan sanayicimizin ihracat gönderileri konusunda sıkıntıya düşeceği aşikardır. BOTAŞ’ın açıklamasında ‘ikinci bir bildirime kadar’ olarak yer verilen kısıtlama süresi de sanayiciyi geleceğini öngöremez bir belirsizliğe sürüklemektedir. Üretimi, ihracatı, istihdamı, verimliliği, arz-talep dengesini tamamen bozacak bu kısıtlama ve cezai yaptırım kararlarına karşı bir an önce başka çözüm yolları bulunması, üretmekten başka çaresi olmayan sanayiciye verilecek en büyük ödül olacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2022, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER