DESİAD’da sertifikalar verildi

Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği ile Güney Ege Kalkınma Ajansı işbirliğinde yürütülen ‘Verimlilik İçin Öncelik İnsan Kaynakları Yönetimi’ eğitimlerine katılan üye şirketlere ve şirketlerin çalışanlarına sertifikalarını dernekte düzenlenen törenle takdim edildi.

DESİAD’da sertifikalar verildi

Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DESİAD) ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) işbirliğinde ‘Verimlilik İçin Öncelik İnsan Kaynakları Yönetimi’ eğitimleri yapıldı. Mayıs ve temmuz aylarında yapılan eğitimlerin sonunda eğitimlere katılan üye şirketlere ve şirketlerin çalışanları için sertifika töreni gerçekleştirildi. DESİAD’da yapılan törende konuşan ve kalkınma ajansları hakkında bilgiler veren GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan; “Ajanslar, bölge planları kapsamında çalışmalarını kurguluyorlar. En son yaptığımız bölge planı 2023 yılında sona eriyor. 2024 yılından başlamak üzere yeni bir bölge planı için bugünlerde atölye çalışmalarımız devam ediyor. Zaman zaman çatı kuruluşlarımızı davet etiğimiz çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda 2024 yılından itibaren başlayacak yeni çalışma dönemini birlikte kurguluyoruz. Önceki dönem de böyle oldu. Yine paydaşlarımızla birlikte bir bölge planı hazırladık. Sonra yıllık programlar çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürdük. İlgili kurum ve kuruluşların görüşleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bir plan hazırlıyoruz. Bunun dönüşünü de daha sonraki dönem desteklerimiz ve faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. GEKA; Aydın, Denizli ve Muğla’da faaliyet gösteriyor. Aslında bölgemiz ve Denizlimiz için hep birlikte kaygılanıyoruz. Bazı konularda eksiklerimizi gidermeye, rekabet gücümüzü daha ileriye taşımaya çalışıyoruz. DESİAD’ı da bizimle birlikte kaygılandığı için ve bu projeyi bizlere sunduğu için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Kaygı bizi, bir şeyler üretmeye itiyor”

Eğitim çalışmalarının devamını gerçekleştirme azminde olduklarını ifade eden DESİAD Başkanı İbrahim Şenel; “Aslında bizi bir araya getiren pek çok unsurun, belki de temel tanımı kaygılanmadır. Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği, bir sivil toplum kuruluşudur. Pek çok sivil toplum kuruluşu, meslek odası veya sivil inisiyatif olduğu gibi bizi bir araya getiren motivasyon; temelde, öncelikle bölgemizde daha sonra ülkemizde daha sonra küresel anlamda ne yapabilirizin kaygısıdır. Bu kaygı bizi, bir şeyler üretmeye itiyor. Bu itmenin sonucunda da gerek eğitim, gerek başka alanlarda pek çok farklı çalışmayı yapabilme motivasyonunu elde edebiliyoruz” diye konuştu.

“İşletmelerde ‘Çalışan memnuniyeti’ öne çıkmakta”

DESİAD’ın yaklaşık 1,5 yıldır ‘Sürdürülebilirlik’ kavramını merkezine alarak pek çok çalışma yürüttüğünü ifade eden Başkan Şenel, şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik kavramı genelde iklim değişikliği ve çevre ile özdeşleştirilen bir kavram olmakla birlikte, 17 farklı parametreye sahip. Bunlardan 8’incisi ‘İnsana yakışı iş ve ekonomik büyüme.’ Açıkçası bizim de bu eğitimdeki ve yapmış olduğumuz başka çalışmalardaki temel yaklaşımımız, ‘Sürdürülebilirlik’ kavramlarından bir tanesi olan bunun hakkını verebilmektir. Sürdürülebilirliğin diğer kavramlarından biri de ‘Hedefler için iş birliği.’ Diğer kavramları önümüze koyup bir iş üretmek istediğimizde önümüze başka bir hedef çıkıyor. Bu hedef de kurular arasında işbirliğidir. GEKA ve DESİAD arasındaki işbirliği, başka bir sürdürülebilirlik kavramıdır. Eğitimimiz, nitelikli insan kaynağı ile ilgili bir şeyler üretebilme meselesi de başka bir sürdürülebilirlik hedefidir. Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği, buna paralel şu anda başka bir çalışma da yürütüyor. Pamukkale Üniversitesi ile yürüttüğümüz bir iş birliğimiz var; ‘Ara eleman değil de aranan eleman’. Yani ‘İş Yerleri, Meslek Yüksek Okulu Oluyor’ mottosuyla hazırladığımız, yine DESİAD bünyesinde yoğun bir çalışma temposuyla sonlandırdığımız, başka bir çalışmamız mevcut. Buradaki hedefimiz de yine nitelikli insan kaynağı üretimine bir katkıda bulunmak. Tıpkı, sevgili Kamil Hoca’nın eğitmenliğinde yapmış olduğumuz, insan kaynakları eğitimi gibi. İnsan kaynağı; adı üstünde, aslında değişen dünya ve ekonomik şartlar altında belki de en önemsememiz gereken parametredir. Artık işletmelerimizi sadece finansal parametrelerle yönetemeyeceğimizi biliyoruz. Eskiden işletmelerde, ‘Müşteri memnuniyeti’ diye bir kavram vardı. Artık işletmelerde ‘Çalışan memnuniyeti’ öne çıkmakta. Eğer işletmelerdeki çalışanlarımız, işletmeleri sahiplenip mutlu olamıyorlarsa işletmelerin verimliliği ortadan kalkıyor. Bugün biliyoruz ki ‘Karlılık’ dediğimiz şey, aslında verimlilikten sonra geliyor. Önce verimlilik, sonra karlılık. Bütün bunları hayata geçirmenin yöntemi ise insana değer katmak, insana değer vermektir. İnsana değer katacak ve değer verecek yollardan birisi de insanı doğru bir yöntemle eğitmektir.  DESİAD’ın GEKA ile yürüttüğü bu çalışmanın temeldeki amacı, hedefi ve niyeti, özetle budur.” Yapılan konuşmaların ardından eğitmen Prof. Dr. Kamil Orhan tarafından ‘Bir Değer Olarak İnsan Yönetimi: Yetenek ve Nitelik’ başlıklı sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından eğitimlere katılan üye şirketlere ve şirketlerin çalışanlarına sertifikaları verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER