“DEVELERİMİZ, ARTIK GÜREŞLERE HAZIR”

Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde develeri için düzenlediği havut giydirme töreninde konuşan kentin tanınan iş adamlarından Mehmet Uz, bulundu. Develeri görsel olarak süslediklerini belirterek; “Develerimiz, artık güreşlere hazır” dedi.

“DEVELERİMİZ, ARTIK GÜREŞLERE HAZIR”

Denizli’nin tanınan iş adamlarından Mehmet Uz, Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde develeri için havut (deve semeri) giydirme töreni düzenledi. Törende; toplam 16 devesi bulunan İşadamı Uz’un sadece güreşecek olan 10 devesine giydirildi. Yörüklere ait olan bir geleneği halen yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktaran İşadamı Uz, “Sezonun açılmasıyla beraber sadece güreşecek olan develerimiz için görselliğine süs katan havutları giydiririz.

Deve, aynı zamanda üstündeki havutundan güç alır. Bu aylarda develeri havutlar, sonrasında da hayrını yaparız. Ardından develer, güreşlere hazır hale gelir.

Sezon bu kadar kısa değil tabi. 3 aydır develerimize antrenman yaptırıyoruz. Meziyetli bir süreçte develerin kondisyonlarını yerine getirmek için çabalıyoruz. Havutunu da giydirdiğimiz develerimiz, artık güreşlere hazır” şeklinde konuştu.

“DEVE VE GÜREŞLER, YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜN PARÇASIDIR”

Havut giydirme geleneğinin Sarayköy’de yaklaşık 36 yıldır devam ettirildiğinin altını çizen Uz, geleneğin tarihçesiyle ilgili şu notları paylaştı: “Bu geleneklerin, geçmişinin 600 yıl öncesine dayandığı söyleniyor. Göçebe olan Yörükler, göç esnasında, develerin birbirine hareketler yaptığını görünce güreştiklerini anlıyorlar ve sonrasında deve güreşleri ortaya çıkıyor.

Rivayet bu şekilde. Deve ve güreşler, herkes bilmese de Yörük kültürünün bir parçası aslında. Biz de geçmişine ve geleneklerine sahip çıkmamız gerektiğini düşünen insanlar olarak bu adetlerimizi sürdürüyoruz.”

“DEVELERİ ZORAKİ OLARAK GÜREŞTİRMİYORUZ”
Kendisine ait 16 devenin olduğunu ancak 10 tanesinin güreşecek seviyede olduğunu belirten Uz,  “Hayvanları zoraki güreştirdiğimizi düşünen insanlar var. Durum kesinlikle böyle değil. Bu hayvanlar, bu aylardan sonra kızmaya başlarlar. Develer, bu dönemde hırs ve enerjilerini güreşerek atarlar. Ağızları bağlıdır ve hiçbir şekilde birbirlerine zarar vermezler. Isırma gibi bir olay olmaz. Güreşlerde sakatlanma olayı da çok nadirdir. Bir deve yaklaşık 30 yıl yaşıyor. 7 yaşında güreşmeye başlıyor. İyi bakıldığında 20 yaşına kadar da güreşebiliyor. Biz bu hayvanları çocuğumuz gibi özenle bakıp yetiştiriyoruz. Deve güreşlerinde bahis olmaz. Müsabakalar sadece spor amacıyla düzenlenir. Deveci kardeşlerime ve camiadaki tüm arkadaşlarıma hayır temennilerinde bulunuyorum. Hayırlı ve uğurlu bir sezon geçirmelerini diliyorum. Kimsenin devesinin ayağına taş değmesin” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER