DEVLETTEN YEREL RADYO VE TV'LERE BÜYÜK DESTEK

DEVLETTEN YEREL RADYO VE TV'LERE BÜYÜK  DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yerel medya kuruluşlarını ayakta tutmak için harekete geçen hükümet, bu kurumların lisans fiyatları ve kira bedellerini düşürüyor. RTÜK’ün cezaları da azaltılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yerel medya kuruluşlarını ayakta tutmak için harekete geçen hükümet, bu kurumların lisans fiyatları ve kira bedellerini düşürüyor. RTÜK’ün cezaları da azaltılıyor.

Geçtiğimiz yıl, Radyo Televizyon Sahipleri Derneği’nin bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileterek çözüm bulunmasını istediği yerel medyanın sorunlarına ilişkin ilk somut adımlar geliyor. Ulusal medyayla aynı koşullarda değerlendirilen yerel medyanın yayın hayatlarına devam edebilmesi ve güçlendirilmesi için oluşturulan kurul, atılacak adımları netleştirdi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın başkanlığında çalışmalarını yürüten kurul, yerel medyanın ödemekle yükümlü olduğu ancak kuruluş bütçeleri gereği ödemekte güçlük çektiği lisans fiyatları ve kira bedellerine ilişkin yeni bir düzenleme kararı aldı.

SEMBOLİK DÜZEYE ÇEKİLİYOR 
Buna göre, yerel medya kuruluşlarının da ulusal medya kuruluşları gibi, ödemekle yükümlü oldukları 300 bin TL’lik uydu yayın lisansı ve her ay TÜRKSAT’a ödenmesi gereken 70 bin TL’lik kiralar sembolik rakama çekilecek. 

RTÜK PAYI DA DÜŞECEK
Telif hakları ve kamu spotlarına ilişkin rakamlarda da bir düzenleme yapmak için harekete geçildi. Hükümet ayrıca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) yerel televizyonlara kestiği cezaların oranlarında ve RTÜK paylarına ilişkin rakamlarda da yeniden düzenleme yapacak. 

GAZETECİLER İŞSİZ KALMAYACAK
Düzenleme, iletişim fakültesi mezunlarına da yeni iş kapısı açacak. Uydu lisans ve kira bedelleri nedeniyle, yerel televizyon ve radyolarını kapatmak zorunda kalan yerel medya patronları da, düzenleme sayesinde medya kuruluşlarında genç iletişimleri istihdam edebilecek. Bu sayede, iletişim fakültesi mezunu binlerce gazeteci yeni iş kapısı bulabilecek. Düzenleme işsizlik sorunu için de çözüm yaratmış olacak.

SORUNLARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A BİZZAT İLETTİLER
Öte yandan Hükümet yerel radyo ve televizyonların sorunlarını gidermek için başlattıkları çalışmanın sonuna geldi. Kısa adı RATSA olan yerel radyo Televizyon Sahipleri Derneğinin başkanı olan Adnan Onay ve Osman Delihasan'ın bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileterek çözüm bulunmasını istedikleri yerel medyanın sorunlarına ilişkin ilk somut adımlar geliyor. Ulusal medyayla aynı koşullarda değerlendirilen yerel medyanın yayın hayatlarına devam edebilmesi ve güçlendirilmesi için Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın başkanlığında çalışmalarını yürüten kurul, yerel medyanın sorunlarını çözmek için sona yaklaştı. Yapılan çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan. Yerel radyo televizyon sahipleri derneği başkanı Adnan Onay, hükümete bu konuda sundukları rapor ve gelinen noktayı özetledi.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER