Devrilen sandalye umudun simgesi Elif’e yaşam alanı açmış

İzmir’de meydana gelen depremde yıkılan Doğanlar Apartmanı'nın enkazından 65 saat sonra çıkarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek’in tedavisi devam ederken, Elif’in dayısı Özgür Dereli, yaşanan mucizeyi anlattı.

Devrilen sandalye umudun simgesi Elif’e yaşam alanı açmış

Annesinin diğer kardeşlerini bir araya getirdiğini belirten Dereli; “Ancak kardeşim Elif’e ulaşamamış. Elif’in bulunduğu odada, üzerine devrilen bir sandalye sayesinde göçük altında kalmaktan kurtulmuş. Orada kendiliğinden bir yaşam üçgeni oluşmuş” dedi.

30 Ekim Cuma Günü, İzmir’in Seferihisar İlçesi açıklarında 6,6 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Deprem, İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne'de de hissedilmişti. Bornova İlçesi’ndeki Doğanlar Apartmanı da yıkıldı. Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi olan Seher Dereli Perinçek (38) ile çocukları ikizler Elzem (10) ve Ezel (10), Umut (7) ve 3 yaşındaki Elif Perinçek, enkaz altında kaldı. Depremden 23 saat sonra Seher Dereli Perinçek ile ikiz kızları Elzem ve Ezel enkazdan sağ kurtarıldı. Umut Perinçek'in ise cansız bedenine ulaşıldı. Enkaz altındaki Elif için umut dolu bir bekleyiş başladı ve umudun simgesi haline gelen Elif, 65 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı.

“Zor bir süreçti”

Ege Üniversitesi Hastanesi'ndeki tedavisi süren Elif’in, mutfakta üzerine düşen sandalye sayesinde hayata tutunduğu ortaya çıktı. Doğanlar Apartmanı enkazında yaşadıkları 65 saatlik zorlu süreç hakkında bilgi veren Elif’in dayısı Özgür Dereli; “Deprem yaşandığında ben il dışındaydım. Olay yerine akşam saatlerinde intikal ettim. Kardeşim Seher ve yeğenlerim enkaz altında kalmıştı. Olay yerinde arama kurtarma çalışmaları başladı. 21 veya 22’nci saatlerde kardeşim Seher’den ve ikizler Elzem, Ezel ve Umut bulundu ve enkazdan çıkarıldı. Ancak Umut’u kaybettik. Ardından ekipler, Elif için seferber oldu. Onun için bekleyişimiz sürdü. Zor bir süreçti. Türkiye’nin dört bir yerinden insanlar olay yerinde mücadele ediyordu. Muhteşem bir organizasyon vardı” şeklinde konuştu.

“Mucize, sevinç ve üzüntü hepsini bu depremde yaşadık”

Mucize, sevinç ve üzüntü hepsini İzmir depreminde yaşadıklarını vurgulayan Dereli; “Bekleme durumunda iken kırıldığımız anlar oldu. Süre uzadıkça endişemiz arttı. Mücadele anında bir itfaiye eri bana ‘metanetli ol, umudunu yitirme, mucizeler yaşanıyor’ dedi. Bana inancımı kaybetmememi söyledi. Tanımadığımız insanlar ailemiz oldu. Orada insanlar dua ediyordu. Herkes gözyaşı döküyordu. Mucize kelimesiyle biz 3’üncü günün sabahında saat 7’de tanıştık. Mucize nedir? O zaman öğrendik. Tek yürek, tek millet olduk. Türkiye oradaydı. Mucize, sevinç ve üzüntü hepsini bu depremde yaşadık” ifadelerini kullandı.

“Vazo sesiyle hem kendini hem de çocuklarını kurtardı”

Kardeşinin enkaz altındayken vazo ile ses çıkarttığını ve ekiplere yardımcı olduğunu ifade eden Dereli, “Kardeşimin eşi Oğuz Bey enkaz alanının dışındaydı. Evin perdelerini görmesiyle arama kurtarma çalışmalarında ekiplere yol gösterdi, büyük destek verdi. Oturdukları daireyi orada bulunan ekiplere doğru tespiti için bilgi verdi. Seher, operasyon sürerken çocukları susturmuş. Sessizlik olduğunda bir vazoyla ses çıkartmış. İlk olarak bu sesle temas kuruluyor. Ekipler daha sonra bu noktada galeri açıyor. Bu şekilde yer tespit edildi” diye konuştu.

“Devrilen sandalye, Elif’e yaşam üçgeni oluşturmuş”

Elif’in, annesi ve kardeşlerinin bulunduğu yerden iki oda arkasında olduğunu belirten Dereli, şunları söyledi: “Seher, Elif’i alamamış, yetişememiş. Elif’in arkasında bulunan sandalye, sarsıntı anında yere ters düşmüş ve Elif’i kapatmış. Bu şekilde yaşam üçgeni oluşturulmuş. Elif’i ilk bulduklarında yanımda Milletvekili Ali Haydar Bey vardı. Bana dönüp, ‘Elif’i bulduk her şeye hazır olmalısın’ dedi. O anda aklıma kötü şeylerde geldi. İki dakika sonra ‘Elif yaşıyor’ kelimesini duydum. O an biz, herkes mutluluktan uçtuk.”

“Seher ve yeğenlerimin durumu iyi”

O an yaşanan duygunun tarif edilemez olduğunu belirten Dereli, “Sanki melek geldi o anda yapılan duaları kabul etti ve Elif’e ruh bırakıp gitti. Demek ki Elif’in yaşayacakları varmış. Allah bize onu bağışladı. Seher ve yeğenlerimin durumu iyi. Yakında taburcu edilecekler. Elif’in durumu iyi. Gözetim altındalar. Acımız var ama atlatmaya çalışıyoruz. Elif’le güç kazandık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211