DGC AKADEMİ BARO BAŞKANI İLHAN’I AĞIRLADI

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Akademi’nin düzenlediği ‘Kent Gazeteciliği Eğitim Programı’ hız kesmeden devam ediyor. Eğitimlerin 3’üncü konuğu; Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan oldu. Başkan İlhan, basın mensuplarına yönetim ve yargı sistemindeki değişiklikler, basın hak ve özgürlükleri hakkında bilgiler aktardı.

DGC AKADEMİ BARO BAŞKANI İLHAN’I AĞIRLADI

DGC Akademi tarafından Enerya sponsorluğunda basın mensuplarına yönelik düzenlenen ‘Kent Gazeteciliği Eğitim Programı’ devam ediyor. 13 hafta sürecek olan ve her hafta Pazartesi günleri, Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimlerin 3’üncü konuğu Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan oldu. Başkan İlhan eğitim kapsamında basın mensuplarına; yönetim ve yargı sistemindeki değişiklikler, basın hak ve özgürlükleri hakkında bilgiler aktardı. 

“2010 YILI REFERANDUMUNUN ASIL AMACI YARGIYI DİZAYN ETMEKTİR”

 “2010 yılı referandumunu düşünün; biz yine sokaktaydık” diyen Başkan İlhan;  “Burada yapılmak istenen demokratik bir ülke yaratmak değildir. Bu değişikliklerin içerisinde tabi ki temel hak ve hürriyetlerin arttırıldığı düzenlemeler vardır. Ancak 2010 yılı referandumunun asıl amacı yargıyı dizayn etmektir.  Hukukçular olarak ‘3 maddeyi çıkaralım, diğer maddeler için referanduma gerek yok. Meclis’te halledin’ dedik. Ama o yargıyı dizayn eden 3 madde, diğer maddelerin arasına serpiştirilmiş gerçek amaç için oraya konmuş düzenlemelerdi.

Maalesef, o zamanki HSK başta olmak üzere yüksek yargının tamamı bu yapılanmanın rahatlıkla dizayn edebileceği bir hale döndü. Sebebi ise anayasada yapılan değişiklik. Çok uzun sürmedi. Artık yargı ile insanları, yargı ile siyaseti ve yargı ile bürokrasiyi dizayn etme şansı ellerindeydi. Zaten yapılanma daha önceden örülmüştü. Hiç vakit kaybedilmedi. Gerçekten yapılan soruşturmalara da gölge düşürülecek şekilde soruşturmalar yapıldı” ifadelerini kullandı.  

“SİYASİ İRADENİN YARGI ÜZERİNDEKİ BASKISI ARTMAKTA”

Yargıya güvenin azaldığını belirten Başkan İlhan sözlerine şöyle devam etti: “Siyasi iradenin yargı üzerindeki baskısı artmakta. Kürsü dokunulmazlığı ve yargı bağımsızlığı maalesef gün geçtikçe azalmakta. Neden? Siyasi iradenin üzerinde baskı kurduğu genç yaştaki hakim ve savcının doğru karar verme ihtimali olabilir mi? Tabi ki olabiliyor ama sürekli bir kaygı yaşıyor. Önceden yaz ve kış kararnameleri olurdu. Hakimler ne zaman nereye tayin edileceklerini bilirlerdi. HSK üzerindeki siyasi irade baskısı ve HSK’yı yönlendirme şansı son yapılan anayasal düzenlemelerle o kadar arttı ki; istedikleri zaman tek kişilik bile kararname düzenlenebiliyor. Bu yüzden kürsüdeki hakim ‘acaba verdiğim karardan dolayı başıma bir şey gelir mi’ kaygısı yaşıyor.”

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER