DİKAB İŞ DÜNYASI KADINLARINI 'PAMUK KADIN'LA ÖDÜLLENDİRDİ

DİKAB İŞ DÜNYASI KADINLARINI 'PAMUK KADIN'LA ÖDÜLLENDİRDİ

Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) tarafından ilki düzenlenen ‘İş Dünyası Kadınları Ödül Töreni’nde başarılı iş kadınları ödüllerini aldı. ‘Pamuk Kadın’ adı verilen ödül ise hem hikayesiyle hem de görünümüyle dikkat çekti. 

Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB), ‘İş Dünyası Kadınları Ödül Töreni’nin ilkini düzenledi. Denizli Ticaret Odası’nda düzenlenen törene; DİKAB As Başkanı Ayşen Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, AK Parti Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak, CHP Merkezefendi ilçe Başkanı Tolga Varlıker, TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Denizli Genç İşadamları Derneği (DEGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Melek Sözkesen, DİKAB Başkanı Nilgün Ök, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı DİKAB Genel Sekreteri Semra Akça Acar, girişimci kadınlar ve davetliler katıldı. 


“‘PAMUK KADIN’ ÖDÜLÜ İŞ KADINLARININ HEDEFİ OLMALI”
Törenin açılış konuşmasını yapan DİKAB Başkanı Nilgün Ök; “Bugün 4 başarılı kadını ödüllendiriyoruz. Ancak bu sadece sembolik bir rakam. Aslında bu salonda bulunan bütün girişimci kadınlar misli misli bu ödülü hak ediyor. Ödül törenimizin ilkini gerçekleştiriyoruz ve geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. DİKAB’ın en büyük hedefi; kadınların karar alma merkezlerinde yer almalarını sağlamak, farkındalık yaratmak ve ekonomiye olan katkılarının daha çok göz önüne çıkmasını arttırmaktır. Ödülümüze çok önem verdik. Ödülümüzün adı; ‘Pamuk Kadın.’ Denizli tekstiliyle ünlü. Pamuktan ve Pamukkale’den yola çıkarak bu ismi verdik. Ödülümüzde yer alan kadının alnında nar ve incir var. Bereketi temsil ediyor. Üstünde kocaman bir tacı var ki buda; ne kadar ağır bir yük taşıdığını anlatmaktadır. Taç çiçek demetine dönüşmüş. Bu da; kadın ne kadar fazla yük taşısa da ona başının üstünde taçmış gibi geliyor anlamında. Pamuk Kadın ödülünü almak bir hedef olmalı” dedi. 

“OĞLUMUN SAĞLIK SORUNUNA ÇÖZÜM ARARKEN GİRİŞİMCİ OLDUM”
Başkan Ök’ün konuşmasının ardından 2017 Yılı Ulusal Alanda Başarılı İnovatif İş Kadını Ödülü’nü alan Gıda Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı başarı öyküsünü anlattı. Samancı; “Oğlumun sağlık sorununa çözüm ararken girişimci oldum. Oğlumda 11 aylıkken bağışıklık problemi başladı. 5 yıl boyunca zorlu bir süreç geçirdik. Ardından teşhis kondu. ‘Henoch- Schönlein’ Vaskülit, yani kanın damardan dışarı sızması. Hastalığın çözümü ise bağışıklığın doğal yollarla güçlendirilmesiydi. Doğal ürünler veriyordum ama çözüm olmuyordu. Arıcılık sektörünün içinde olduğum halde propolis ve arı sütü vermiyordum. Türkiye’de üretilmiyordu. İthal geliyordu ve ben onlara güvenmiyordum. Bilimsel yayınları araştırdım. Bağışıklık sistemini arttırdığına dair çok fazla yayın buldum. Arıcılara sorduğumda propolisi birçoğunun duymadığını, çöpe attığını ve hiç üretmediğini öğrendim. Bir arıcı bana ön ayak olarak üretti. Üretilen ürünü ekstraksiyon yaparak damla şeklinde çocuğuma vermeye başladım. Arı sütünü de bala karıştırdım. 6 ay sonunda çocuğumun hiçbir şeyi kalmadı. Kandaki bağışıklık hücrelerinin sayısı arttı. O zaman ‘Madem böyle mucizevi bir ürün var. Bizde de bunu üretecek potansiyel var. Niye üretmiyoruz’ dedim. Benim girşimcilik fikrim buradan çıktı. Girişimci olmak istiyorsanız, öncelik para değil bilgidir. Ben bildiğim işi yapmak üzere iş kurdum. İş kurduğumda paramız yoktu. KOSGEB desteğine başvurduk. Destekler sayesinde şirketimizi büyütmeyi başardık. Şu anda ürünlerimizi ihraç eder noktaya geldik” diye konuştu. 

“KADINLARIN HAYATIMIZDAKİ YERİ ÇOK BAŞKA”
TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert ise şunları söyledi: “Kadınların hayatımızdaki yeri çok başka. Özellikle Denizli’nin bu konuda apayrı bir yeri var. Türkiye ortalamasının çok üzerinde pozitif ayrımcılık yapıp, kadın istihdamına destek veren bir kent. Denizli sanayisinin ve ekonomisinin bugünlere gelmesinde kadınların çok büyük bir etkisi var.”

“DENİZLİ KADIN İSTİHDAMINDA İLK 3’TE”
Denizli’nin kadın istihdamında öncü olduğunu belirten Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan; “Denizli Ege’nin vizyon şehri. Bu şehirdeki tüm unsurlarımızı kullanarak, ilimizi Türkiye’nin en iyi ilk 8 ili içerisine sokmak için sivil toplum kuruluşları olarak elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Laf üstüne laf değil, iş üstüne iş koymamız gerekiyor. 2017 yılına kadar bir tane girişimcilik eğitimi yoktu. 2017 yılına geldiğimizde şuan Türkiye’de birinciyiz. Toplam müracaat sayımız 5 bin. 2 bin kadın ve erkek kardeşimizi mezun ettik. 2 bin kişiden 200’ü işyerini kurdu. 200 firmanın da yüzde 65’i kadınlarımızdan oluşuyor. Denizli kadın istihdamında Türkiye’nin ilk 3 ili içerisinde yer alıyor” ifadelerini kullandı. 

“KUŞUN TEK KANATLA UÇMASI MÜMKÜN DEĞİL”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “İş kadınları dendiğinde akan sular durur. Toplum bir yere varacaksa, hedefe ulaşacaksa tek noktadan ulaşması mümkün değildir. Kuşun tek kanatla uçması mümkün değil. Kadınıyla, erkeğiyle hep beraber koşmamız gerekiyor. Ülkemizde en son yapılan anayasa değişikliğiyle de beraber kadınlara yönelik pozitif bir ayrımcılık söz konusu. Hükümetimizin yaptığı teşvikler, ayrıcalıklar neticesinde pek çok güzellik ortaya çıkıyor. Kadınlara yönelik ön yargıyı kırma noktasında gayretler var. Sonucunda birçok başarılı iş kadını ülkemize kazandırıldı” dedi. 

PAMUK KADIN ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU
Konuşmaların ve sunumların ardından ödül törenine geçildi. 2017 Yılı Ulusal Alanda Başarılı İnovatif İş Kadını Ödülü’nü alan Gıda Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı’nın ödülünü; TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, 2017 Yılı Girişimci Kadın Ödülü’nü alan Mükerrem Güleç’in ödülünü Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, 2017 Yılı Başarılı Yönetici Ödülü’nü alan Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk’ün ödülünü Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve 2017 Yılı Başarılı İş Kadını Ödülü’nü alan Mukaddes Başkaya’nın ödülünü DİKAB As Başkanı Ayşen Zeybekci takdim etti. Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

 

 PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER