DİKİLİTAŞ, SERGİYİ VEFAT EDEN OĞLUNA İTHAF ETTİ

Kütahya’da yaşayan Ev Hanımı Nezahat Dikilitaş, memleketi Çameli’de ‘Geceydi’ ismini verdiği ve geçtiğimiz yıl vefat eden oğlu Mehmet Ortakabakçı anısına gerçekleştirdiği 2’nci kişisel çini el sanatları sergisini açtı. Dikilitaş’ın açmış olduğu sergi, Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Çameli Belediyesi işbirliğinde yapımı devam eden Hayri Dev Kültür Merkezi’nin ilk sergisi olma özelliği taşıdı.

Kütahya’da yaşayan Ev Hanımı Nezahat Dikilitaş, ikinci kişisel sergisini memleketi Denizli’nin Çameli İlçesi’nde açtı. ‘Geceydi’ ismini verdiği çini el sanatları sergisini açan Dikilitaş, sergiyi 15 Ağustos 2017’de vefat eden oğlu Mehmet Ortakabakçı’ya atfetti. Öte yandan Dikilitaş’ın açmış olduğu sergi, Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Çameli Belediyesi işbirliğinde yapımı devam eden Hayri Dev Kültür Merkezi’nin ilk sergisi olma özelliği taşıdı. Serginin açılışına; Çameli Kaymakam Vekili Ali Şanlıer, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, AK Parti Çameli İlçe Başkanı Tanju Gököz, Çamelililer ve davetliler katıldı. Dikilitaş, sergisinin açılış kurdelesini Kaymakam Şanlıer ve Başkan Arslan ile birlikte kesti ve ardından sergi alanı gezildi. Çini sanatına modern bir tarz kazandıran sanatçının eserleri, katılımcılardan tam not aldı.

“RAHMETLİ OĞLUM DA BANA ÇOK DESTEK OLDU”
Sergi hakkında açıklama yapan Dikilitaş; “Eşimin memuriyet durumu nedeniyle şehir şehir geziyoruz. En son çininin başkenti olan Kütahya’ya yolumuz düştü. Ev hanımıyım ve boş zamanlarımı değerlendirmek için orada Halk Eğitim Kursu’na yazıldım. Çini kursu ilgimi çekti. Çiniye resmen aşık oldum. Rahmetli oğlum da bana çok destek oldu. Oğlumun da desteği bana daha çok azim kazandırdı. Kurs saatleri bana yetmemeye başladı. Neredeyse sabaha kadar çini ile uğraştığım günler oldu. Eserleri yapıp, fırından çıkışını gördükten sonra sanki yeni bir çocuğunuz dünyaya gelmiş gibi hissediyorsunuz. İlk sergimi Kütahya’da yaptım. Tereciye tere sattım da diyebiliriz. İkinci sergimi memleketim Çameli’nde gerçekleştiriyorum. Ancak memleketimde yaptığım ilk sergim” dedi.

“OĞLUMUN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANISINA BİR SERGİ OLUŞTURMAK İSTEDİM”
Serginin kendisi için anlamının çok büyük olduğunu belirten Dikilitaş; “Bugün oğlumun ölüm yıldönümü. O benim oğlum değildi. Ben onu 19 yaşında kucağıma aldım. Ben onunla birlikte büyüdüm. O benim gençliğimdi, çocukluğumdu, hayatımdı, her şeyimdi. Benim evladım gitmedi, her şeyim gitti. Onun ölüm yıldönümünde anısına bir sergi oluşturmak istedim” diye konuştu.

“ÇAMELİ’NDE ÇİNİ KURSU VERMEK İSTİYORUM”
“Hedefim; çini el sanatları konusunda öğretici olmak” diyen Dikilitaş, şunları aktardı: “Çameli’ne de müracaat edeceğim. Eğer Eylül’den sonra kabul edilirse Halk Eğitim ve İŞKUR destekli bir kurs oluşturmayı düşünüyorum. Çamelileri çini sanatıyla buluşturmak istiyorum. Basmakalıp kursların dışına çıkarak, Kütahya’dan objeler getirmek istiyorum. Artık kabuğumuzdan çıkalım istiyorum.”

“SERGİYİ ÇOK BEĞENDİM”

Sergiyi gezen Çameli Kaymakam Vekili Ali Şanlıer; “Çameli pek çok sanat dalıyla kendini dünyaya tanıtmış bir ilçedir. UNESCO 'Yaşayan İnsan Hazinesi' listesindeki Hayri Dev’in de memleketi. Nezahat Hanım’ın 2 sene içerisinde oluşturduğu eserleri Çameli ile buluşturduk. Sergiyi çok beğendim. Eserlerin hepsi bir şaheser. Serginin anlamı da çok büyük. Geçtiğimiz yıl oğullarını kaybetmişler ve onun anısına bu sergi oluşturuldu. Allah mekanını cennet eylesin. Nezahat Hanım’ın emeğine sağlık” ifadelerini kullandı.

“ÇAMELİ’NDE BİR İLKE İMZA ATTIK”
Yapımı devam eden Hayri Dev Kültür Merkezi’nde ilk serginin düzenlendiğinin altını çizen Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan; “Kültürel faaliyetlerimiz devam edecek. Nezahat Hanım’la birlikte her yıl yeni ürünlerle beraber çini sergisini düzenleyeceğiz. İlçemizde bu anlamda da bir ilke imza attık. İlk kez çini sergisi düzenlendi. İlçemiz önceden ‘uzak bir ilçe’ durumundayken, kültürel faaliyetlerin yapıldığı, uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapan bir ilçe haline geldi. 2014’ten beri verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Halk Eğitim ile birlikte projeler geliştirerek, kültürel faaliyetlerin devamını getireceğiz. Hayri Dev Kültür Merkezimiz de aktif bir şekilde kullandığımız bir alan olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
şerat Sargın
şerat Sargın - 2 yıl Önce

Başarılarının devamını dilerim.

SIRADAKİ HABER