Dikkat! Çocuğunuz televizyon mu izliyor?

Günlük yaşamın vazgeçilmezi haline gelen televizyonun çocuklar üzerindeki etkisi hakkında açıklama yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker; “İki yaşın altındaki bir çocuğun televizyon önünde ne kadar vakit geçirirse o kadar otizm, konuşma geriliği gelişme riski o kadar artıyor. Televizyon izleyen çocuklar, daha geç konuşuyor” dedi.

Televizyon, çocuklar için eğlenceli ve eğitici olabilir ve onlara yenidünyaların kapılarını açabilir; ancak küçük yaşlardan itibaren televizyon izleme saatleri sınırlandırılmayan çocuklarda bazı gelişimsel bozukluklar görülebilmekte. Gündelik hayatta televizyon, tablet gibi dijital ekranların çocukların üzerindeki etkisi hakkında konuşan ve uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgün Ölmez Türker; “Günümüzde televizyon ve tablet gibi dijital ekranlar çok ön planda. Bu ekranlar oyunların yerini almaya başladı. Özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda hiç televizyon izlenmemesi gerekiyor. TV ekranında görüntüler hızla akıyor. Bu çocukta bağlantı kuramama yaratıyor. Kopuklar meydana geldiği için dikkat eksikliği görülüyor. Neden sonuç ilişkisi kurulamaz. İki yaşın altındaki bir çocuğun televizyon önünde ne kadar vakit geçirirse o kadar otizm, konuşma geriliği gelişme riski o kadar artıyor. Televizyon izleyen çocuklar, daha geç konuşuyor. Güney Kore’de yapılmış bir araştırmada 2.1 kat bulunmuş ama Amerika’da yapılan araştırma da iki yaşın altında ki bir çocuğun 3 saatten daha fazla televizyon izlemesi durumunda otizm gelişme riski 6 kat artar bulgusuna ulaşılmıştır” dedi.

“2 VE 5 YAŞ ARASINDA ÇOCUKLARA YARIM SAAT YA DA EN FAZLA 1 SAAT İZİN VERİLEBİLİR”

Bebeklik döneminden itibaren çocuklarla iletişim kurulmanın önemine dikkat çeken Doç. Dr. Türker; “Çocuklarla iletişim kurulmalı. Anne ve babalar çocuklara tablet, televizyon başına geçirerek kurtulduklarını sanıyorlar. Ancak onları aslında tehlikeye atıyoruz. Sağlıklı gelişemiyorlar. Amerikan Pediatri Akademisi göre ve benimde kendi pratiğimde 2 yaşın altında hiç televizyon izlenmemesini öneriyorum. Daha önceden bu yaş 3’tü daha sonra 2’ye çekildi. 2 yaşın üzerinde de izlememesi gereken sürede ailenin yanında, aile ile birlikte konuşarak, açıklamalar yaparak 2 ve 5 yaş arasında yarım saat en fazla 1 saat izin verebiliriz. Oda yaşına uygun çizgi filmler ve aile büyüklerinin yanında olduğu şekilde yapılabilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER