DİMSİAD’dan konutta arz sorununu çözecek yönetmeliğe destek

DİMSİAD Başkanı Hüseyin Çetinkaya, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofislerin konuta dönüştürülme kararının fiyatları düşüreceğini söyleyerek uygulamaya destek verdi.

DİMSİAD’dan konutta arz sorununu çözecek yönetmeliğe destek

Denizli İnşaat Malzeme Satıcıları İş Adamları Derneği (DİMSİAD) Başkanı Hüseyin Çetinkaya, bir süre önce Resmî Gazete’de yayımlanan “Planlı Alanların İmar Yönetmeliği” ile ilgili yapılan değişikliğin piyasaya olumlu yansıyacağını belirterek, yeni düzenlemenin konut fiyatlarını da düşüreceğini söyledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada konut ve kira fiyatlarını düşürmek için ülke genelinde kullanılmayan ofislerin konuta dönüştürüleceğini açıklayarak, “Planlı Alanların İmar Yönetmeliği” değişikliği ile ülkeye 50 bin yeni konut kazandırılacağını açıklamıştı. DİMSİAD Başkanı Hüseyin Çetinkaya’dan konutta arz sorununu çözecek uygulamaya destek geldi, yeni adımla ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofisin konuta dönüştürülebileceğini belirtti.

“SEKTÖRE NEFES ALDIRIR”

Yeni uygulamayı konut ve kira fiyatlarını düşürmek için atılan bir adım olarak gördüklerini anlatan DİMSİAD Başkanı Çetinkaya, söz konusu değişiklikle piyasaya 50 bin yeni konut kazandırılabileceğini ifade etti. Atıl durumda olan, satılamayan veya kiralanamayan ofislerin konuta dönüştürülmesinin konut fiyatlarında yaşanan rekor artışı da yavaşlatacağını kaydeden DİMSİAD Başkanı Çetinkaya, “Biliyorsunuz inşaat maliyetleri çok yükseldi. Nispeten de olsa konut fiyat artışlarında yavaşlamaya neden olacak yeni uygulama sektöre de nefes aldıracaktır. Vatandaşlar daha uygun fiyata konut sahibi olabilir” ifadelerini kullandı.

SON TARİH: 1 TEMMUZ 2023

Düzenlemeye göre, ticaret ve konut parsellerinde iskân almış veya inşa aşamasında olan ve ofis olarak kullanılan bağımsız bölümlerin, parseldeki toplam konut kullanımının yüzde 80’i geçmeyecek şekilde 1 Temmuz 2023 tarihine kadar konuta dönüşebilmesine imkân sağlanacağını kaydeden DİMSİAD Başkanı Çetinkaya, ofislerin konuta dönüştürülmesinde bürokratik sürecin de kolaylaştırıldığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2022, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER