“DİŞ HEKİMLERİNİ İŞSİZLİK BEKLİYOR”

Denizli Diş Hekimleri Odası’nın 22 Kasım Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninde konuşan Oda Başkanı Dt. Musa Akyol; “Geçmiş 10 yılda olduğu gibi gelecek 10 yılda da yeni fakülteler ve kontenjan artırımlarının genel ortalaması olan yıllık yüzde 8,8 kontenjan artışı olması durumunda, 2028 sonrası için tam bir felaket tablosu ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

“DİŞ HEKİMLERİNİ İŞSİZLİK BEKLİYOR”

Denizli Dişhekimleri Odası tarafından 22 Kasım Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında Denizli Valiliği önünde tören düzenlendi. Törene; Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Musa Akyol ve oda üyesi dişhekimleri katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Başkan Akyol tarafından Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Başkan Akyol; “Geçmiş 10 yılda olduğu gibi gelecek 10 yılda da yeni fakülteler ve kontenjan artırımlarının genel ortalaması olan yıllık yüzde 8,8 kontenjan artışı olması durumunda, 2028 sonrası için tam bir felaket tablosu ile karşı karşıya kalacağız. 2018 yılından itibaren dişhekimliği fakültelerine öğrenci alınmasının durdurulması ve mevcut öğrencilerin beş yıl içinde mezun olması durumunda 2022 yılına kadar 20 bin 450 dişhekimi mezun olacaktır.

Toplam dişhekimi sayısı bu durumda 50 bin 622 olacak ve bir dişhekimine düşen nüfus bin 673 olacaktır. 2018 yılından sonra yeni bir fakülte açılmadansa ve eğitime başlamamış fakülteler eğitime başlarsa 2028 yılında ülkemizdeki dişhekimi sayısı 90 bini aşacaktır. O günkü tahmini TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusu 88 milyon 645 bin civarında olacak ve dişhekimi başına düşen kişi sayısı 970 olacaktır. Türk Dişhekimleri Birliği’nin çağrısını duyun. Dişhekimlerini işsizlik bekliyor” dedi. Tören açıklamanın ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER