Diyarbakır’ın Kulp Belediyesi’ne Denizlili Kayyum!

Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Diyarbakır’ın HDP’li Kulp İlçe Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş’ın yerine Kaymakam Mustafa Gözlet kayyum olarak atandı. Gözlet’in Denizli'nin Güney İlçesi’nde doğduğu öğrenildi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş’ın Ağaçkorur Mahallesi'nde 7 vatandaşın şehit olması ile sonuçlanan hain terör saldırısı üzerine Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı’nın silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak suçları nedeni ile tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada, “Silahlı terör örgütüne üye olma ve terör örgütü propagandası yapmak suçları kapsamında hakkında devam eden 5 ayrı soruşturma ve 1 kovuşturma ile 12 Eylül 2019 tarihinde Ağaçkorur Mahallesi'nde 7 vatandaşımızın şehit olması ile sonuçlanan hain terör saldırısı üzerine Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı’nın silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapmak, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçlarını esas olarak başlattığı soruşturma sürecinde Kulp Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Eylül 2019 tarihli kararı ile tutuklanmış olması göz önünde bulundurularak, Anayasa'nın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47’nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 16 Eylül 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığımız tarafından görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesi uyarınca yine Belediye Kanunu'nun 46’ncı maddesi kapsamında Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet Kulp Belediye Başkan Vekili olarak valiliğimizce görevlendirilmiştir” denildi.

KAYMAKAM GÖZLET GÖREVİNE BAŞLADI

Polis ekiplerince belediye binasında yapılan aramanın ardından Kaymakam Gözlet, geniş güvenlik önlemleri altında belediye binasına geldi. Kaymakam Gözlet’in belediye binasına gelmesinin ardından çalışanlar da kimliklerini gösterip üst aramasından geçirildikten sonra binaya alındı.

KAYMAKAM GÖZLET KİMDİR?

Mustafa Gözlet 26 Şubat 1986’da Denizli'nin Güney İlçesi’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli'de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü 2008 yılında tamamladıktan sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde stajyer kontrolör olarak görev yaptı. 22 Kasım 2010 tarihinde 99. Dönem Muğla Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine intisap etti. Sırasıyla Mersin'in Çamlıyayla, Isparta'nın Yenişarbademli ve Adana'nın Pozantı İlçeleri’nde Kaymakam vekilliği görevlerinde bulundu. İngiltere'de yurtdışı stajını tamamlayan Kaymakam Gözlet, bu bir yıllık süre içerisinde Essex Üniversitesi’nde Politika alanında yüksek lisans yaptı. 99. Dönem Kaymakamlık Kursunu üstün başarılı olarak tamamlayan Kaymakam Gözlet, Yeşilhisar, Dikmen ve Sivaslı Kaymakamlıkları’nın ardından 07 Ağustos 2019 tarih ve 2019/268 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Diyarbakır’ın Kulp İlçesi Kaymakamlığı’na atandı ve 02 Eylül 2019 tarihinde İlçedeki görevine başladı. Kaymakam Gözlet, okul öncesi öğretmeni olan Elif Gözlet ile evli olup, 2 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER