Doç. Dr. Semiz: "Tsunamiyle tanıştık"

İzmir depreminin ardından Sığacık Mahallesi’nde deniz seviyesinin korkutan değişimi hakkında açıklamalarda bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Semiz; “Depremde deniz suları karaya çıktı ve ilerledi. Türkiye, Seferihisar’da yaşanan depremle tsunamiyle tanıştı ”dedi.

Merkez üssü İzmir’in Seferihisar İlçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Sığacık Mahallesi’nde deniz seviyesinin korkutan değişimi, akıllara tsunami tehlikesini getirdi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde bazı noktalarda denizin çekildiği, bazı noktalarda ise deniz sularının yerleşim yerlerine doğru taştığı görüldü. Denizin çekildiği yerlerde ise tekneler karaya oturdu. Sığacık’taki deniz sularının karaya çıkmasına ilişkin açıklama yapan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Semiz; “Seferihisar’da yaşanan depremde deniz suları karaya çıktı ve ilerledi. Bu görüntüler sosyal medyada dolaşıyor. Ancak Bayraklı’da yaşanan deprem ve can kayıplarından dolayı Sığacık’taki olaya pek dikkat edilmiyor.  Türkiye Seferihisar’da yaşanan depremle tsunamiyle tanıştı. 25 metre kadar denizin içeriye sokulduğunu, Gümüldür Bölgesi’nde 130 cm, Doğanbey Bölgesi’nde 150 cm, Sığacık Bölgesi’nde 190 cm’ye kadar denizin yükseldiğini gördük. Sosyal medyada bu görüntülere şahit olduk. Bu yaşanan olaya ‘mini tsunami’ olarak tanımlayabiliriz. Deniz içinde yaşanan kırılmalarla bu durum yaşanabilir” ifadelerini kullandı.

“İzmir’de gözlemlerimiz oldu”

Depremin ardından İzmir’de incelemelerde bulunan ve Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanlığı görevini de yürüten Doç. Dr. Semiz; “Depremin ardından biz de olay yerine gidip incelemelerde bulunduk. Gözlemlerimiz oldu. Genellikle binaların alt katlarında çökme meydana geldiğini gördük. Bölgenin alüvyon topraklara sahip olduğunu biliyoruz. Seferihar merkezli bir deprem meydana geldi. Ancak 70 km uzaklıktaki Bayraklı’da yıkılan binalar söz konusu. Binaların kötü yapılmış olması, zeminin alüvyon olması bu sonuçları doğurdu. Böyle bir durum söz konusu iken binaların çok katlı olması da sonuçları etkiledi. Seferihisar, Gümüldür, Ürkmez gibi yerlerde ise küçük katlı binalar nedeniyle fazla zarar ortaya çıkmadı. Ayrıca o bölgeler Bayraklı’ya göre zemin olarak daha iyi durumda” şeklinde konuştu. 

“Artçılar 1 ay sürebilir”

Depremin ardından 5 ila 5,5’i gören artçılar yaşanabileceği uyarısında bulunan Doç. Dr. Semiz; “Depremin ardından artçılar yaşanıyor. Binin üzerinde artçı meydana geldi. Bu artçılar nedeniyle Bornova ve Bayraklı kısmında hasarlı binalara girilmemeli. Bu artçılar 1 ay sürebilir. 5 ila 5,5’i gören artçılar yaşanabilir. Bizler de olay yerinde inceleme yaparken artçılara yakalandık” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER