DOÇEV 25 yaşında

Doğal dengenin ve çevresel değerlerin korunması, iyileştirilmesi, toplumda çevre bilincinin yükseltilmesi konularında çalışmalar yürütmek üzere 1996 yılında Denizli’de kurulan DOÇEV-Doğa ve Çevre Vakfı 25 yaşına girdi.

DOÇEV 25 yaşında

Doğal dengenin ve çevresel değerlerin korunması, iyileştirilmesi, toplumda çevre bilincinin yükseltilmesi konularında çalışmalar yürütmek üzere 1996 yılında Denizli’de kurulan DOÇEV-Doğa ve Çevre Vakfı 25 yaşına girdi.

DOÇEV; ağaçlandırma, atık yönetimi ve çevre eğitimi alanlarında faaliyetler yapmakta, uygulama projeleri geliştirmekte olduğunu belirten DOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Abalıoğlu,  “Her yıl bir orman kurmayı hedeflemiştik. 25 yılda kurduğumuz 54 orman,14 koru ve çeşitli kamusal alan ağaçlandırmalarıyla 472 bini aşkın fidan dikerek bu hedefimize fazlasıyla ulaştık.  ‘Kendi Ormanını Kendin Kur’ sloganı ile bu konuya duyarlı doğa ve çevre dostlarının, dilediği kişi ve kurumlar adına hatıra ormanları / koruları kurmalarını sağlıyoruz. Parklar, koruluklar oluşturduk. Okul, hastane, küçük sanayi sitesi, mezarlık, baraj kıyısı gibi çeşitli kamusal alanların ağaçlandırılmasına katkı sağladık.   Doğal dengenin önemli unsurlarından kuşların üreme ve barınmalarına destek olmak için ağaçlıklı alanlara kuş yuvaları asıyoruz.  1999 yılından 2010 yılına kadar “Kâğıdını Ver Ağacın Olsun” sloganı ile yaklaşık 5.500 ton atık kâğıt topladık. Elde edilen kazanımla “DOÇEV - Atık Kâğıt Ormanı”nı kurduk. “Dünyanın Pili Bitmesin” sloganı ile kullanılmış pillerin toplanmasına ülke genelinde katkı sağlıyoruz. Bu güne kadar yaklaşık 43 ton atık pili toplayarak bertaraf edilmesini sağladık. “Elektronik Atık Toplama Hattı” oluşturarak yaklaşık 91 ton elektronik atığın geri kazanımını sağladık.  Okullarda çevre eğitimleri düzenliyor, yayınlarımız ve çevre sunumlarımızla toplumda çevre bilincinin yükselmesine katkı sağlıyoruz.  “Her Damlası Değerli” yaklaşımı ile sularımızın ve sulak alanlarımızın önemini vurguluyor, broşür, afiş, film gibi materyallerle kamuoyu oluşmasına ve halkın bilgilendirilmesine katkı sağlıyoruz. Faaliyetlerimizi yaygınlaştırmak amacıyla geliştirdiğimiz projelerimiz, ulusal ve uluslararası kurumların çevre fonlarıyla desteklendi. Çeyrek yüzyıldır DOÇEV’e verilen her türlü desteği doğa ve çevre adına şükranla karşılıyor, faaliyetlerimizi toplumdan aldığımız güçle nice 25 yıllarda artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Yaşanabilir Bir Dünyayı Paylaşmak Dileğimizdir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER