DOÇEV’den Vali Atik’e teşekkür

Doğa Çevre Vakfı tarafından yapılan açıklamada; “Güzelpınar Mahallesi’ndeki taş ocağının, bölgedeki tarımsal ürünlere zarar vereceği ve doğal dengeyi olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle faaliyetini durduran Vali Ali Fuat Atik’e teşekkür ediyoruz” denildi.

DOÇEV’den Vali Atik’e teşekkür

Pamukkale İlçesi Güzelpınar Mahallesi'nde açılan taş ocağının neden olduğu tozların tarlalarına zarar verdiğini ileri süren kekik üreticilerinin dünkü eyleminin ardından Vali Ali Fuat Atik, mahalleye gidip incelemelerde bulundu. Kekik tarlalarını mahalleliyle gezen Vali Atik, taş ocağının faaliyetinin durdurulması talimatı verdi. Doğa Çevre Vakfı’ndan (DOÇEV) konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada; “Güzelpınar ve bölgedeki diğer yerleşim birimleri dünyanın en kaliteli kekiğini yetiştirmektedir. Ancak bölgede faaliyetini sürdüren ve yeni yapılması planlanan taş ocakları yöredeki tarımsal ürünlere ve doğal değerlere zarar vermektedir, verecektir. DOÇEV olarak Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Çevre Mühendisliği Odası katkılarıyla 2017-2018 yıllarında uyguladığımız bir proje kapsamında Güzelpınar Mahallesi’nde ve bölgede yoğun çalışmalarımız olmuştu. Akademisyen ve uzman kişilerle faaliyette olan taş ocağının saha genişletme ÇED sürecinde işletmede ve sahada incelemelerde bulunmuş, yerel halkla yapılan görüşmeler ve anket çalışmalarıyla halkın sorun ve önerilerini tespit etmiştik. Taş ocağı ÇED sürecindeki halkın katılım toplantısında taş ocaklarının bölgede oluşturacağı çevresel olumsuzlukları ve yöre halkının endişelerini ilgililere aktarmış, bu çalışmalarımızın verileri ışığında hazırladığımız raporu başta TBMM Çevre Komisyonu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere kamu ve özel kurumlara ileterek kamuoyu ile paylaşmıştık. Güzelpınar’daki taş ocağı faaliyetinin durdurulmasını, çevresel etkileri yeterince değerlendirilmeden, olası olumsuz etkilere karşı çözümler ve eylem planları hazırlanmadan yapılan projelerin doğaya ve çevreye etkilerine, oluşturacağı ekonomik ve sosyal olumsuzluklarına karşı halkın ve ilgili kurumların duyarlı davranmasını önemsiyor, var olan çevre sorunlarının giderilmesinde örnek olmasını diliyoruz.

Güzelpınar Mahallesi’nde açılması planlanan taş ocağının, bölgedeki tarımsal ürünlere zarar vereceği ve doğal dengeyi olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle faaliyetini durduran Denizli Valisi Sayın Ali Fuat Atik’e doğa ve çevre adına teşekkür ediyor, tepki ve eylemleriyle doğa ve çevrelerine sahip çıkan Güzelpınar halkını kutluyoruz” şeklinde ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER