'DOĞRUDAN SORUNLARIN GÖBEĞİNE GİRDİK'

'DOĞRUDAN SORUNLARIN GÖBEĞİNE GİRDİK'

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan düzenlediği 2017 yılı değerlendirme toplantısında; her türlü sorunun üzerine gittiklerinin altını çizdi.

Başkan Zolan, şunları söyledi: “Direkt sorunların göbeğine girdik. Öylede olması gerekir. Durumu idare etmedik; şöyle kenarından geçelim de sonra ‘ne olursa olsun’ demedik. Tam göbeğinden sorunların ortasına girdik. ‘Ya sorun bizi; ya da biz sorunu çözeceğiz’ dedik. Ya sorunları parçalayıp, dağıtıp ortadan kaldıracaksın ya da sen kendin parçalanacaksın. Onun biz hep sorunun üzerine gittik. Otoparkta böyledir. Ulaşımla ilgili başta üçgen olmak üzere köprülü kavşaklarımızın yapımı da böyledir. Altyapı da böyledir. Altyapıya girmemiş olsaydık; ‘5 yıl idare eder’ deseydik hiç kimseyi tozla çamura bulaştırmamış olsaydık; belki daha farklı olabilirdi. Üstyapının maliyeti 1’se, altyapının maliyeti 10’dur. Kapattığın zaman altta yapılan hiçbir şey gözükmez unutulur. Ama biz biliriz, Allah bilir, bilenler bilir. Onun için ‘altyapı önemli’ dedik. Bu işleri kökten çözmek ve etrafından dolaşmamak gereklidir. Kamyon ve TIR garajı yapımını başlattık. İnşallah birkaç ay içinde tamamlanacak. Denizli’nin merkezinde TIR, kamyon parklarına son vereceğiz.”

“KURUMSALLIK ANLAMINDA BİRÇOK ÖNEMLİ YATIRIM YAPTIK”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’ yaptığı konuşmada, kurumsallık adına da birçok yatırımlar yaptıklarını söyledi. Osman Zolan, kurmaylarıyla birlikte ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’ basın çalışanlarıyla bir araya geldi. Büyükşehir Meclisi Toplantı Salonu’nda buluşan Başkan Osman Zolan; Merkezefendi İlçesi Bozburun Mahallesi’nde yapılan Asfalt Şantiyesi hakkında açıklama yaparak; “Asfalt Şantiyesi; çok eski teknolojiyle Aktepe, Karşıyaka Bölgesi’ndeydi. Bozburun Bölgesi’nde kendi yerimize taşıdık. Denizli’nin en kapasiteli asfalt şantiyesini tamamladık. Deneme üretimlerine başladık. Orada yer altında 5 bin tonluk depolarımız var. Bütün asfalt malzemesini depolayabilecek depo yaptık. Çünkü bazı dönemlerde fiyatlar aşağı düşer. Kışın inşaat sezonu düşük olduğu zaman aşağı düşer. O düşük olduğu zaman alırsın, depolarsın. Yazın fiyatlar 2 katı artar ve satın almaz oradan kullanırsın. Ancak bunu depon varsa yapabilirsin. Depon yoksa size ben bu malzemeyi bedava veriyorum alma şansınız yok. Görülmeyen; kurumsallık anlamında birçok yatırımları yaptık. Bir de asfaltın yanında ulaşımla ilgili otobüslerimizin her türlü bakımının yapılacağı eskiden Fen İşleri’ne ait olan atölyelerin olduğu yere depolama yaptık. Şuanda otobüslerimiz orada. İlbadı Mezarlığı’nın yanındaki Eski Zahire Pazarı’nın olduğu yerde artık otobüslerimiz durmayacak. İnşallah orayı da başka amaçlarla değerlendireceğiz” diye konuştu. 

“YÜZME HAVUZLARINA BÜYÜK ÖNEM VERDİK”
2017 yılı içerisinde yüzme havuzlarına büyük önem verdiklerini belirten Başkan Zolan, şöyle devam etti: “İncilipınar Kapalı Yüzme Havuzumuzu açtık ve vatandaşımız kullanıyor. Karahasan, Çakmaklık’taki yüzme havuzumuz bitti. İnşallah yakında kullanıma açacağız. Dokuzkavaklar, Anafartalar Bölgesi’ndeki kapalı yüzme havuzumuz tamamlandı. 15 gün, 1 ay içinde kullanılacak. Çivril’de, Honaz’da, Tavas’ta kapalı yüzme havuzumuz devam ediyor. Acıpayam’da kapalı yüzme havuzumuz tamamlandı. Bahçesinde peyzaj çalışması bittikten sonra hizmete alacağız. İncilipınar’da hızlı bir şekilde devam eden Kongre ve Kültür Merkezimiz yoğun bir şekilde güzel bir hale geliyor. En geç Ekim ayında onu da Denizli’ye kazandıracağız. Ege’nin güzeli; Türkiye’nin de en iddialı projelerinden biri olacak. Onunda yapımı sessiz sedasız hızlı bir şekilde devam ediyor.”

“EMEKLİLERİMİZ KAHVEYE MAHKUM OLMASIN İSTİYORUZ”
Eski Vali Konağı’nın olduğu yerde Yaşam ve Kültür Merkezi oluşturduklarını belirten Başkan Zolan, “Orada istiyoruz ki; insanlar gelsinler kitaplarını, gazetelerini okusunlar, internette söyleşiler sohbetler okusunlar. Özellikle emeklilerimiz kahveye mahkum olmasın istiyoruz. Baklan’da gençlik merkezi bitti, açıldı. Serinhisar’da hızlı bir şekilde gençlik, kültür merkezimiz devam ediyor. Çameli’de ‘Hayder’ ismini verdiğimiz kültür merkezinin inşaatı bitmek üzere. Bununla beraber enerjiye çok önem veriyoruz” dedi.

“GÜNEŞ ENERJİSİNDEN, ÇÖPTEN, ARITMA TESİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİYORUZ”
Büyükşehir Belediyesi ve DESKİ kurumları olarak elektrik faturasının yüksek olduğunu dile getiren Başkan Zolan, şunları aktardı: “Büyükşehir, özellikle DESKİ olarak çok elektrik faturası ödüyoruz. Şuanda DESKİ’nin su sağlamak için kullandığı elektrik bedeli, ayda yaklaşık 3 milyon Lira’dır. Yılda yaklaşık 35 milyonun üzerinde bir bedel ödüyor. Bunun için her imkanı değerlendiriyoruz. Güneş enerjisinden, çöpten, arıtma tesisinden elektrik üretiyoruz. Denizlimiz’e gelecek için bıraktığımız en büyük mirası sizlerle paylaşmak istiyorum. Çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. 2020’de devreye alınacak. Sarayköy, Tekke’de bizim jeotermal alanımız vardı. Oraya ihale açmıştık ve ihalede ciro üzerinden yüzde 19’la Zorlu Enerji almıştı. Yani 100 Liralık elektrik sattığınız zaman, 19’u Büyükşehire gelmesi demektir. Şuanda 100 megawatt’ı hedefliyoruz. 2020’den itibaren yılda 80 milyon lira Büyükşehir’e gelir olacak. Bu anlaşma 25 yıllık bir anlaşmadır. Yaklaşık 2 milyar geleceğe bıraktığımız en güzel işlerden birisidir. Orada 24 saat her saniye Denizli Büyükşehir’in bütçesine para gelir halde olacak. Ondan da büyük mutluluk duyuyoruz. Orada su olduğu sürece 25 yıl sonrasında da devam etme ihtimali var. Anlaşmamız 25 yıllık ama devam edebilir diye de maddemiz var. Nasıl altyapıyı güzel bırakıyorsak o da gelir anlamında bıraktığımız güzel işlerden birisidir.”   

“KİBRİT KUTUSU GİBİ GARAJIDAN KURTULDUK, ÜÇGEN ÇARŞISI ESNAFI’NIN MUTSUZLUĞUNA SON VERDİK”
Denizli Büyükşehir Şehirler Arası Otobüs Terminali yayında bulunan, ‘kibrit Kutusu’ diye tabir edilen binanın yıkılması ve Üçgen Çarşısı’na yapılan neşter ile ilgili de açıklama yapan Başkan Zolan, “Bir kibrit kutusu binamız vardı. Negatif anlamda Denizli’nin simgesiydi. Onun yıktık ortadan kaldırdık. ‘Niye yıktınız? Şehrin simgesiydi’ diyenler de var. Biz iyi yaptık diye düşünüyoruz. ‘O binayı gördüğüm zaman sağa dönüp İstasyon Caddesi’nden Denizli’ye giriyordum. O bina yıkıldıktan sonra yolu kaçırdım’ diyenler de oldu. Denizli’de Üçgen Çarşısı kangreni vardı. Yapıldığı günden itibaren iyi nedenlerle başlanmıştır. Ama yapıldığı günden itibaren orada mal sahiplerinin yüzünü güldürmeyen bir projeydi. Belki baştan ölü doğan bir projeydi. Yıllarca kaldı ve en son 5’te 1’,ini kiracılar veya mal sahipleri kullanıyordu; 5’te 4’ü boştu. Denizli’nin tam ortasında bir karanlık noktaydı. Orada bazı dükkanlar ev olarak kullanılıyordu. Bazı dükkanların da otel olarak kullanıldığı söyleniyordu. Orada bin tane mal sahibi var. Her birine ulaşmak çok zor. 1 kişi ‘hayır’ derse yıkamazsınız. Kanunun yetki vermiş. Arkadaşlarımızla beraber hukuki anlamda çok ince çalışma yapıldı. Sessiz ve güzel bir çalışma yapıldı. Sonuçta o Üçgen Çarşısı’na yatırım yapmış insanlar mutsuzdu. Yapıyı kaldırarak onların mutsuzluğunu ortadan kaldırmış olduk. Şehirde yaşayan insanlarımız mutsuzdu. Şehirden gelen o insanlar o sıkıntıyla karşı karşıya geliyordu. Ortada bir ceset vardı kaldırıldı” dedi.

“BİZ O CENAZEYİ 2017 YILINDA KALDIRDIK”
Üçgen Çarşısı’nın bulunduğu alanda güzel projeye imza atmak istediklerinin altını çizen Başkan Zolan; “Orada yeni bir şey olsun istiyoruz. Oranın mal sahipleri vatandaştır. Kendileriyle yaptığım toplantıda yıkmadan önce de kendilerine söyledim. Belli bir oranda bir araya gelinirse ben sizin için her şeyi yapacağım. Çünkü yılların mağduriyeti var. Oradaki dükkan sahipleri yaşlanmış. Beklentileri bırak, eldekileri bitmiş. Ama biz o binayı yıkmamış olsak 10 yıl sonra da orası hayat bulmayacaktı. Ortada bir cenaze vardı; o cenazeyi kaldırmamız gerekiyordu. Biz o cenazeyi 2017 yılında kaldırdık. Bundan sonra orada yeni bir şey çıkabilir; oradaki mal sahibi kardeşlerimizle oturacağız ben ve meclis üyesi kardeşlerimiz gerekli desteği verecek. O Üçgen Çarşısı’yla da çok laflar söylendi. Ama biz doğru bildiğimiz işi devam ettik. ‘Yıkılmasın’ diyenler oldu. Farklı söylemler için de olanlar oldu. Ama biz kendimizden eminiz ve yıkılması, ortadan kaldırılması gerekiyordu ve biz ortadan kaldırdık” dedi. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER