DOLAR’LARI BOZDURDULAR, TL’YE SAHİP ÇIKTILAR

Denizli Makina Sanayici ve İşadamları Derneği (MAKSİAD), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altı dövizlerinizi bozdurun, milli direnişinizi ortaya koyun’ çağrısı üzerine harekete geçti. MAKSİAD Üyeleri, Ziraat Katılım Denizli Şubesi’ne giderek Dolar’ları bozdurup, TL’ye sahip çıktı.

DOLAR’LARI BOZDURDULAR, TL’YE SAHİP ÇIKTILAR

ABD’nin Türkiye üzerinde başlattığı ekonomik saldırı kapsamında döviz kurlarında yaşanan dalgalanma ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem vatandaşlara hem de sanayici ve işadamlarına çağrıda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yastık altı dövizlerinizi bozdurun, milli direnişinizi ortaya koyun’ çağrısı üzerine Denizli Makina Sanayici ve İşadamları Derneği de (MAKSİAD) harekete geçti. Dernek üyeleri, Ziraat Katılım Denizli Şubesi’ne giderek Dolar’ları bozdurup, Türk Lirası’na çevirdi. ‘Zaman Türk Lirası’na sahip çıkma zamanıdır’, ‘zaman ülkeye sahip çıkma zamanıdır’ ve  ‘bu bir memleket meselesidir’ yazılı pankart açan üyeler, ellerine aldıkları Dolar’ları sallayıp ‘Dolar’ı bozdur, TL’ye sahip çık’ sloganları atarak dövizdeki dalgalanmayı protesto etti.

“120 ÜYEMİZİN 120’Sİ DE DÖVİZLERİNİ TL’YE ÇEVİRDİ”
ABD’nin Türkiye üzerindeki ekonomik saldırısını değerlendiren MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı; “Döviz kurunun yükselmesinden dolayı, Türk sanayicisi ve MAKSİAD olarak devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu bildirmek üzere dövizlerimizi bozduruyoruz. Ülkemize, milletimize hayırlı olmasını ümit ediyorum. Döviz kurlarının yükselmesinin sebebi dış güçlerin ülkemize ekonomik olarak saldırmalarıdır. Biz de buna önlem olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Üyelerimizden bazıları şehir dışında olduğu için gelemediler. Onlar da bankalardaki dövizlerini TL’ye çevirdiklerini bildiler. 120 üyemizin 120’si de dövizlerini TL’ye çevirdi. MAKSİAD olarak ülkemize destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Bugünleri umarız ki en kısa zamanda atlatırız. Bu sıkıntılar, ülkemizin ithalata dayalı ihracat yapmasından kaynaklanmaktadır. Makineciler olarak daha hızlı üretim ve daha hızlı ihracat yaparak, ihracatımıza daha fazla katma değer kazandıran ürünler üreterek ülke ekonomisine katkı sağlayacağız” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ”
“Biz her zaman devletimizin, milletimizin ve hükümetimizin yanındayız” diyen Başkan Sarı sözlerine şöyle devam etti: “İnsanın önce vatanının olması gerekiyor. Vatanı olmazsa barınacağı bir yer olmaz. Biz her şartta Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız. Hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanındayız. Dış güçlerin ülkemize ekonomik saldırılarından ibret alarak geleceğe yönelik ciddi yatırımlar yapmamız gerekiyor. Katma değeri yüksek ürünler üretmemiz gerekiyor. Bu tür krizler yıllardır yaşanıyor. Bunun sebebi de ülkemizin hızlı ilerlemesidir. Dış güçler bizim ilerlememizi engellemek istiyor. Biz de MAKSİAD olarak ülkemize her türlü desteği vermeye hazırız. Tüm sivil toplum örgütlerine de seslenmek istiyorum; bugün devletimizin yanında olma günü. Güç birliği ile devletimizin ve hükümetimizin yanında olmamız gerekiyor. Yarın geç olabilir. ‘Döviz kurları yükselecek, şimdi bozdurursam zarar edeceğim’ diye düşünmesinler. Yarın vatan daha kötü olduğu zaman daha kötü zarar edeceğimize inanıyorum. MAKSİAD’ın gösterdiği davranışı tüm STK’ların sürdürmesini istiyoruz.”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193