“Dört gençten üçü, ‘Enflasyon’ kelimesinin anlamını bilmiyor”

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) yapılan ‘21. Yüzyıl Becerisi Olarak Finansal Okuryazarlık ve Çocuklar için Finansal Okuryazarlık Eğitimi’ konulu konferansta konuşan Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Öğretim Üyesi Gülten Yıldırım, 2018 yılında Türkiye’de yapılan araştırmaya göre her dört gençten üçünün ‘enflasyon’ kelimesinin anlamını bilmediğini belirtti.

“Dört gençten üçü, ‘Enflasyon’ kelimesinin anlamını bilmiyor”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi’nde ‘21. Yüzyıl Becerisi Olarak Finansal Okuryazarlık ve Çocuklar için Finansal Okuryazarlık Eğitimi’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can, Dekan Yardımcısı Öğretim Üyesi İbrahim Tuncel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansın konuşmacısı olan Eğitim Fakültesi sosyal Bilgiler Eğitimi Öğretim Üyesi Öğretim Üyesi Gülten Yıldırım, ilk olarak finansal okuryazarlığı; finansal kavramlar hakkında bilgi sahibi olup bu bilgiyi beceriye ve davranışa dönüştürebilme becerisi olarak tanımladı.

Finansal okuryazarlığın bireylerin finansal kaynaklarını daha faydalı kullanabilmesi için finansal okuryazarlık eğitimlerinin önemine dikkat çeken Yıldırım, Türkiye’de 2 bin gençle gerçekleştirilen araştırmaya göre; gençlerin yüzde 84’ünün para ve finansal konularda bilgi sahibi olmadığı bilgisini paylaştı. Bireylere finansal okuryazarlık eğitiminin çocukluk dönemden itibaren deneyim odaklı verilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, finansal okuryazarlık konusuna artık günümüzde tüm dünya ülkelerinin çeşitli çalışmalar yaptığını hatırlattı. 2018 yılında Türkiye’de yapılan araştırmaya göre her dört gençten üçünün enflasyon kelimesinin anlamını bilmediğini belirten Yıldırım, yüzde 83’ünün ise planlı bir harcama alışkanlığına sahip olmadığına dikkat çekti. Türkiye’de son 10 yılda bireysel kredi ve kredi kartlarında yasal takibe düşenlerin sayısının 1 milyon 86 bin kişi olduğunu söyleyen Yıldırım, finansal eğitimlerin ihtiyaca uygun ürünleri daha doğru seçmek ve finansal planlama ve bütçelemeyi daha doğru yapabilmek adına önemli olduğunu söyledi.

Çocuklar için finansal okuryazarlık eğitimlerinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de örgün eğitimin yanında Milli Eğitim Bakanlığı, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER), bankalar ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile yaygın eğitimler yoluyla da verilmeye başlandığını dile getiren Yıldırım, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) öğrencilerin okulda öğrendiği bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma yeteneklerini ölçme ve değerlendirme programı olan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) finansal okuryazarlık derecelerinin de değerlendirilmeye başlandığına dikkat çekti. Konferansın sonunda Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can, konuşmacı Yıldırım’a günün anısına belge takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER