“Döviz kurunun artışı, büyük zorluklar içermekte”

Döviz kurunun yükselmesi ile ilgili halk sağlığı ve hekimler yönünden değerlendirmede bulunan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Sağlık harcama kalemleri dövize indekslidir. Sağlık harcamalarının devlete maliyeti döviz artış oranında artmaktadır” dedi.

“Döviz kurunun artışı, büyük zorluklar içermekte”

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, döviz kurunun yükselmesi ile ilgili halk sağlığı ve hekimler yönünden değerlendirmelerde bulundu. 

Başkan Erbay, “Sağlık harcama kalemleri olan ilaçlar, sarf malzemeleri, laboratuvar gereçleri, tıbbi cihazlar çok büyük oranda dışa bağımlı. Az miktarda yerli üretimin de ham madde olarak dışa bağımlı pek çok yönü var. Dolayısıyla bu sağlık harcama kalemleri dövize indekslidir. Şu anda ekonomik kriz nedeniyle halkımızın sağlığı ve tedavisi açısından önemli bazı ilaç ve gereçlerde sıkıntı yaşanabileceğini ön görebiliriz. Sağlıkta özelleşmeye gidilen süreçte SGK da daha büyük sıkıntıya girecek, halk özel hastaneler sistemine ve dövize indeksli borçlanılan müşteri garantili şehir hastanelerine daha büyük ödemeler yaparak tedavi aramak zorunda kalacaktır.  Sonuç olarak, sosyal bir devletin asli görevlerinden olan vatandaşına eşit sağlık hakkı sağlaması giderek zorlaşmakta, bu hedeften uzaklaşılmakta ve ancak parası olan azınlık bir kesime sağlık hizmeti sunulabilecek bir dar boğaza doğru gidilmekte olduğunu görüyoruz. Döviz kurunun artışı, Hekimler yönünden de büyük zorluklar içermektedir. Gelecek kaygılarının ve umudun azalmasına neden olan bu koşullarda yurt dışına hekim ve beyin göçü de maalesef giderek artmaktadır. Bu durumda, hekimlik mesleğini sınavda yüzde birlik dilimlerde başarı göstererek seçmiş, zor, uzun ve kaliteli bir eğitim sürecinden geçmiş ülkenin değerli, yetişmiş insanlarına ve iş gücüne sahip çıkması için vakit gelmiş ve hatta geçmektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER