DR. BEHÇET UZ KÜLTÜR EVİ GÜN SAYIYOR

DR. BEHÇET UZ KÜLTÜR EVİ GÜN SAYIYOR

Buldan’ın Yalçınkaya mahallesinde, Buldan Belediyesi tarafından satın alınarak restore ettirilen ve Dr. Behçet Uz Kültür Evi olarak hizmet vermesi planlanan evin restorasyonunda sona yaklaşıldı.

Naz Ailesi’ne ait iken Buldan Belediyesi tarafından satın alınan ev, bu yıl başında projesi onaylanarak restore edilmeye başlanmıştı. Eski İzmir Fuar Müdürlerinden Ahmet Dönmez’in ailesine ait olan ev, daha sonraları birkaç el değiştirerek en son Naz ailesine geçmişti. Buldan Belediyesi bakımsız ve kötü durumdaki taş ve ahşaptan yapılan iki katlı kagir evi bundan 3-4 yıl önce satın almıştı.

Halen restorasyonu süren evde incelemelerde bulunan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Çalışmaların bir an önce bitmesini ve bu konağın hemen hizmete girmesini istediklerini belirterek, “Eski sağlık Bakanımız ve İzmir Fuarının kurucusu, İzmir’in efsane Belediye Başkanı hemşehrimiz Dr. Behçet Uz’un adını verdiğimiz bu evi kültür merkezi olarak kullanacağız. Burada kadınlarımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için kültürel faaliyetler düzenleyeceğiz. Bu konağın kültür merkezi olarak kullanılmaya başlanması ile bölge de canlılık kazanacak. Bölgedeki diğer eski ve tarihi evlerin de restorasyon süreci hızlanacak.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221