DRT, Marble İzmir Fuarı’nın nabzını tutuyor

Sektörün ihracat kapısı Marble İzmir Fuarı, pandemi döneminde İZFAŞ tarafından düzenlenen ilk fiziksel fuar olarak kapılarını açtı. Ticaret Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen fuarda, sektör temsilcileri iki yıl aradan sonra yeniden bir araya gelirken; DRT, gerçekleştirdiği canlı yayınlarla fuar heyecanını evlere taşıyor.

DRT, Marble İzmir Fuarı’nın nabzını tutuyor

Türkiye doğaltaş ihracatının can damarı olan Marble İzmir Fuarı, bu yıl 26'ncı kez kapılarını ziyaretçilere açtı. DRT ekibi, 28 Ağustos'a kadar sektör profesyonellerini bir araya getirecek olan fuarın nabzını tutuyor. DRT, Ticaret Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen fuarda gerçekleştirdiği canlı yayınlarla fuar heyecanını ekranlara taşıyor. DRT’nin canlı yayın konuğu olan Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği (DENMERDER) Başkanı Serdar Sungur; “Yaklaşık bir buçuk seneyi geçen uzun bir süredir fuarlarımızı yapamadık, insanlarla bir araya gelemedik, mimarlarla bir araya gelemedik. Pandeminin etkilerinin yoğun olarak hissedilmesine rağmen çok güzel bir fuar, heyecanlıyız. Herkes bir şeyler yapmak istiyor, taşlarını tanıtıyor, mimarlarla bir araya geliyor, alım heyetleriyle görüşmeler sağlamaya çalışıyorlar. Bence güzel bir fuar olacak. Gidişat güzel olacak gibi gözüküyor. Pandeminin yoğun olduğu bir dönemden geçiyoruz. Buna rağmen böyle bir fuarın yapılıyor olması bizim için önemli. Mesafeler belli bir seviyede, her yerde belli önlemler var, HES Kodu sorgulamaları yapılıyor, aşı kartları isteniyor. Yani tüm tedbirler alınmış durumda ve tüm tedbirleri uygulanarak bu fuar gerçekleştiriliyor. Şuana kadar izlenimler güzel, taşlar güzel, özlem güzel” dedi.

“TÜRK TAŞLARI MARKA OLACAK”

Bu sene 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Taş Kongresi hakkında da konuşan Başkan Sungur, “Taşın aynı zamanda hayat bulması yani yaşayan dünyada yaşayan kayaçların anlatıldığı bir seminer de düzenleniyor. Türkiye’nin önemli mimarları, önemli bilim insanları, jeoloji mühendisleri, maden mühendisleri ve montaj ekiplerinin bir araya geldiği bir etkinlik. Bilimle sanatın ve konuda ehil derneklerin, bilirkişilerin bir araya geldiği ve taşı markalaştırmak konusunda gayret gösteren bir çalışma da var. İnşallah daha güzel olacak. Türk taşları marka olacak ve dünyaya damga vuracak. Bunu yapmak çok uzun sürmeyecektir. Zaten bir marka değerimiz var ama eksikliklerimiz var. Firmalarımızın kurumsal anlamda tamamlayacağı ara boşluklar var. Bu ara boşluklar eğitimli kadrolarla tamamlanmaya başladı. Dünya’da marka olarak ederiyle satabileceğimiz, projeler üretebileceğimiz bir sektör haline geleceğiz” diye konuştu.

“DENİZLİ ÖNEMLİ BİR NOKTADA”

Fuarın yüz yüze yapılmasının moral verdiğini belirten Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar, “Özlediğimiz bir ortamdı. Denizli’de hem ocak işletmeciliği hem de fabrikalarda ki mamul ürünler yurt içine, yurt dışına satılıyor. Bu sektörden de, taştan da çok kişi ekmek yiyor. Ekmeğini taştan çıkaranlar kenti olarak da Denizli önemli bir noktada. Her geçen gün yaşamımızın çok önemli bir parçası olarak doğaltaşın varlığını hissediyoruz ve doğaltaşı çocuğunuzu sever gibi sıcak bir şekilde seviyorsunuz. Ailenin bir parçası şeklinde. Bugün Denizli’deki antik kentlere gittiğimizde, Türkiye’de ki bütün antik kentlere gittiğinizde, kentin girişinde heybetli görünüşünü sağlayan, doğaltaşdan yapılmış olan sütunlar, duvarlar hayranlık uyandırıyor. Mimarlar özellikle kentin yöneticileri doğaltaşı sevmeye başlıyor ve kentin birçok yerini doğaltaşla donatıyorlar. Denizli’de Çınar Meydanı’nda yürüdüğünüz zaman kentte üretilen doğaltaşların Çınar’da kaldırım olarak döşenmiş olduğunu görüyorsunuz. Dışarıdan birisi Denizli’ye geldiğinde kaldırıma bakınca burada çıkan doğaltaşı görebiliyor. Artık mimarlarımız taşları binalarda da kullanıyor” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ; DOĞALTAŞ, TRAVERTEN REZERVİ AÇISINDAN TÜRKİYE’NİN EN ZENGİNİ”

Prof. Dr. Kumsar, şunları söyledi: “Denizli, doğaltaş rezervi açısından, traverten rezervi açısından Türkiye’nin en zengini. Bununla beraber bej mermer açısından da Türkiye’de çok önemli yerde. Beyaz mermerler de var ve çok büyük bir sektörümüz var. Sektörümüzün önemli temsilcileri de İzmir Fuarı’nda. Biz tüm temsilcilerimizi birebir ziyaret ediyoruz, stantlarını dolaşıyoruz ve çok güzel ürünler sergiliyorlar. Dünyadan başka ülkelerden ziyaretçilerinde olduğunu görüyoruz. Daha öncekiler kadar olmasa da bu fuarın bundan sonraki adımlar için çok önemli olduğunu düşüyorum. Yer kabuğunu anlamadan, yer üstündeki hayatı planlayamayız. Yer kabuğunu çok iyi anlamamız ve çözmemiz lazım ki yer kabuğundan çıkan malzemelerle yer üstünde kendimize çok konforlu bir hayat sürdürmek için planlama yapalım. Günümüzde okyanus tabanındaki madenlerin çıkarılması için robotla madencilik çalışmaları var. Bununla beraber uzay madenciliği çalışmaları var. Şuan Mars’a gidiliyor, orada farklı konular düşünülüyor ve ilk önce doğal kaynaklar araştırılıyor. Artık değişen teknolojiye göre biz de kendimizi yenileyeceğiz. Doğaltaş Kongresi’nin amblemine bakarsanız bir tarihi eserin üzerinde sanal gözlük var ve bu çok büyük bir anlam ifade ediyor. Biz taşı bundan sonraki dönemlerde daha modern ve teknolojik yöntemlerle işlemek zorundayız. Maden atıklarımızı ve çevreye olan etkilerini azaltmamız lazım ve bununla beraber üretimi arttırmamız lazım.”

“TAŞ RENKLERİNDE MODA; GRİ”

Fuara katılımda pandemi nedeniyle yaklaşık olarak 4’te 1 oranında eksilme olduğunu ifade eden DENMERDER önceki dönem başkanı ve Maden Mühendisi Samet Gündüz; şunları kaydetti: “Eski ivme yok, görkem yok. Herkes fuarı özlemiş. Pandemiden sonraki ilk fuar olması ve Türkiye’de olması çok önemli. Taş renklerinde moda gri olarak devam ediyor. Gelen bloklarda da, arkadaşların getirdiği işlenmiş taşlarda da, talepte de griye olan talep devam ediyor. Aslında gri güzel bir renk. Beyazın yanına güzel desenler oluyor. En güzel taş bile uygulamacı kötü olduğu zaman, kötü gözükür ama vasat bir taşın uygulamacısı iyiyse, şahane gözükür. Burada uygulama çok önemli. Öncelikle mimarın çizmesi lazım, sonrasında döşemeci arkadaşların taşları yere yayıp hangi taşı nereye koyacağına karar vermesi lazım. Bunları yaparlarsa muhteşem işler çıkıyor ama bunu yapmadan gelen taşı arka arkaya koyduklarında hakikaten taş çok güzel de olsa çok vahim sonuçlar çıkabiliyor.”

“SEKTÖR, PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOK DA KÖTÜ ETKİLENMEDİ”

Sektörün pandemi döneminde çok fazla etkilenmediğini ifade eden Gündüz; “Yurtdışında büyük binaların projeleri sona erdi ama herkes bahçeli küçük evleri tercih etmeye başladı. Bundan sonra da böyle devam edecek gibi gözüküyor. Bir defa evlerde balkon kesinlikle olacak, tek yapı olacak. Eski evlerde kişiler evde kaldığı sürece sıkıldığı taşlardan, ‘bunu sökelim yenisini yapalım’ gibi bir hava doğmuştu. O yüzden satışlar fena değil. Çin’in alım yapmaması nedeniyle blok satışlarımız durdu. Normalde Türkiye’de mermer satışının yarısı blok, yarısı işlenmiş olarak satıştı ama şuan işlenmiş taş satışımız daha fazla ve bu bizim zaten talep ettiğimiz bir şeydi. Fabrikaların çalışması, işçimizin çalışması ve katma değerin korunmasıydı, blok olarak satılmasın istiyorduk” dedi.

“MEMNUNUZ”

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer ise şunları söyledi: “İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Amerika’da ki Coverings Fuarı’nın milli katılımını ve İtalya’daki Verona Fuarı’nın da milli katılımını biz gerçekleştiriyoruz. Oralarda da gördüğümüz bu sene fuarların küçültülmüş olması dolayısıyla İzmir Mermer Fuarı’nın da küçültülmüş olarak yapılıyor olması, dünya standartlarında aslında bütün fuarlarla eş zamanlı eş değerli bir hal almış durumda. Pandemi çıkışında 2 sene aradan sonra fuarın tekrar yapılıyor olması, sektörün bir araya gelmiş olması, seyahat engeli olmayıp yurtdışından gelebilen ülkelerden müşterilerin gelmiş olması, aslında fuarın önümüzdeki yıllarda Türk mermer ihracatının daha da gelişebileceğini, pandemi koşullarından çıkışta bu seviyede gelmiş olan müşterileri görüyor olmaktan memnunuz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER