DRT TV'den Türkiye'de ilk

DRT Televizyonu ekranlarında yayınlanan ve Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programında Türkiye’de bir ilk yaşandı. Aynı zamanda İşaret Dili Tercümanı olan Çelebioğlu, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni akış esnasında tam betimlemesini hazırlayarak DRT TV ekranlarında paylaştı.

DRT TV'den Türkiye'de ilk

DRT Televizyonu ekranlarında yayınlanan ve Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programında Türkiye’de bir ilk yaşandı. Aynı zamanda İşaret Dili Tercümanı olan sunucu Çelebioğlu, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni akış esnasında tam betimlemesini hazırladı ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü özel yayınında paylaştı.

2 oğlu Arden ve Alp, eşi Şule ile kendi isminin baş harfinden esinlenerek “AŞK’la izindeyiz” temasıyla bu sunumu hazırlayan Çelebioğlu, Gençliğe Hitabe’nin tam metnini hem işaret dili hem de sesli olarak betimleyen ilk kişi oldu. Çelebioğlu’nun 10 Kasım’da işitme engellilerin Gençliğe Hitabeyi tam olarak anlamaları için hazırladığı video büyük beğeni topladı. İşitme engelli bir ailenin çocuğu olarak 10 Kasım’a özel bir şeyler yapma fikriyle yola çıktığını kaydeden Çelebioğlu, “Denizli Radyo Televizyonu’nda Ajanda Programı’nda her sabah ekran karşısında oluyorum. 10 Kasım’da işitme engelliler içine mesaj vermek istedim. Çünkü aralarında gençlerimizde var ve malum Atamızın Gençliğe Hitabesi’nde işitme engelli gençlere de bir hitabe söz konusu. Bu hitabeyi tam anlamıyla anlayabilmeleri için hem işaret diliyle hem de işiten bireylere yönelikte sesli betimleme ile çalışma ortaya çıktı. Türkiye’de Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi işaret diline çevrilmiş fakat yaptığım araştırmalarda dizelerin hep kesit kesit farklı isimlere seslendirildiğini gördüm ama burada şöyle bir özellik var; tamamı ile somut bir şekilde çevirisi söz konusu oldu. Ayrı bir özelliği ise bu çalışmayı yapanlar var ama sağır gramerinde işime engellilerin anlayabileceği düzeye indirebilmede ve onların gramerinde konuşmada Türkiye’de ilk bir proje diyebilirim” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211