“DRT TV’nin Muğlalının gözü, kulağı ve gür sesi olacağına inanıyorum”

DRT Televizyonunun 8 saat süren canlı yayın kuşağında Muğla’da Genel Yayın Yönetmeni Cem Kaytan’ın konuğu olan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Muğla basını bugüne kadar halkın haber alma hakkını ve halkın sesini duyurmayı hakkıyla yerine getirme gayreti içinde olmuştur. DRT TV’nin de bu gerçekler ışığında Muğla'nın ve Muğlalının gözü, kulağı ve gür sesi olacağına inanıyorum ”dedi.

DRT Televizyonu, yeni yayın dönemine yaklaşık 8 saat süren canlı yayınla önceki gün “Merhaba” dedi. Yeni yayın döneminin ilk gününde Aydın, Muğla ve Denizli’den canlı yayınlar gerçekleştiren DRT TV, 3 kentin atanmış, seçilmiş ve seçkin kişilerini ağırladı. Muğla’da Cem Kaytan’ın canlı yayın konuğu olan CHP Muğla Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin Muğla basınından övgüyle söz ederken DRT TV’ye yeni yayın döneminde başarılar diledi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “Muğla, tarihte Turgut Reis gibi amirallerin yanı sıra Kuvayı-Milliyeci ve Cumhuriyet Gazetesi’nin kurucusu Yunus Nadi gibi, oğlu Cumhuriyet Gazetesi’yle özdeşleşmiş Nadir Nadi gibi, Hüseyin Necati Çiller gibi, Ünal Türkeş gibi Karikatürist Turhan Selçuk ve Cumhuriyet Gazetesi’nin unutulmaz köşe yazarı İlhan Selçuk gibi çok önemli gazeteciler yetiştirmiş bir ilimizdir. Böylesine ünlü gazeteciler yetiştirmiş Muğla'nın yerel basını da çok önemlidir. Cumhuriyet öncesinden başlayarak ve özellikle Cumhuriyetin ilanından sonra Muğla yerel gazeteleri, Türkiye'de hep önde gelen, kişilikli, özellikli gazeteler olmuşlardır. Gazete gazeteciliğinde çok başarılı olan Muğla, televizyon gazeteciliğinde istediği yerde değildir. Gazete gazeteciliğindeki büyük birikimi, Muğla'da televizyon gazeteciliğinde de çok önemli bir gelecek vadetmektedir” şeklinde konuştu.

"MUĞLA'DA OKUMA YAZMA ORANI YÜZDE 98.3'TÜR"

Muğla'da gazetecilik yapabilmenin kolay olmadığını belirten Girgin; “Muğla gerek Türkiye'nin en çok kitap ve gazete okunan illerinden birisi olması, gerek okuma yazma oranının yüzde 98,3 olması, Muğla'da gazetecilik mesleğini yapabilmeyi zorlaştırmaktadır. Yani Muğla'da gazetecilik yapabilmek kolay değildir. Çünkü okur kitlesi bilinçlidir. Televizyon izleyenler, radyo dinleyenler seçicidir. Muğlalıların bu denli birikime sahip bilinçli, seçici olması gazetelerden, radyolardan, televizyonlardan beklentilerini yükseltmektedir ”ifadelerini kullandı.

"DRT'YE MUĞLA'DA BAŞLAYACAĞI YAYINI İÇİN BAŞARILAR DİLİYORUM"

Türkiye’de gazetecilik, radyoculuk ve televizyonculuk alanında çalışanlar için en zor dönemlerinden birisinin yaşandığını belirten Girgin; “Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar altında zaten çok zor günler geçirmekte olan gazeteler, radyolar ve televizyonlar bir de neredeyse Abdülhamit'in sansürünü aratmayacak baskılar altındadır. Gazeteciliğin asli görevi olan kamuoyunu bilgilendirme ve haber verme görevi, adeta suça dönüştürülmüş durumdadır. Maddi ve manevi baskılarla yaygın basının tekelleştirilerek iktidarın güdümüne sokulması, yerel basının, yerel radyo ve televizyonların önemini bir kat daha arttırmaktadır. Günümüz koşullarında tekelleşen ve iktidarın güdümüne giren yaygın basın karşısında halkın haber alma hakkını savunmak, halkın sesini duyurmak için en önemli görev yerel basına düşmektedir. Muğla basını bugüne kadar bu görevi hakkıyla yerine getirme gayreti içinde olmuştur.  Bu göreve omuz vermek, katkıda bulunmak şimdi yerel veya bölgesel televizyonlara düşmektedir. DRT TV’nin de bu gerçekler ışığında Muğla'nın ve Muğlalının gözü, kulağı ve gür sesi olacağına inanıyorum. Bu inançla, DRT’ ye Muğla'da başlayacağı yayını için kolaylıklar ve başarılar diliyorum ”şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner247

banner246