DSİ Denizli’ye 15 baraj 8 gölet kazandırdı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Denizli’de yapılan yatırımlarla ilgili olarak açıklama yapan Genel Müdür Mevlüt Aydın, “Son 16 yılda tamamladığımız 15 baraj ve 8 gölet ile vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük” dedi.

DSİ Denizli’ye 15 baraj 8 gölet kazandırdı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Denizli’de yaptığı yatırımlarla; mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Denizli’de son dönemde yapılan yapılarla ilgili açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Denizli şehir merkezi ve civar yerleşelim yerlerinin uzun vadeli içmesuyu ihtiyacını karşılamak için Akbaş Barajı’nı inşa ettik. Şimdi de 52,3 km’lik isle hattı ve modern bir içmesuyu arıtma tesisi inşa ediyoruz. Su kaynaklarını en güzel şekilde değerlendirerek vatandaşlarımızın istifadesine sunmak gayesiyle son 16 yılda hasretle beklenen baraj ve göletleri bir bir hizmete aldık. Son 16 yılda tamamladığımız 15 baraj ve 8 gölet ile vatandaşlarımızın yüzünü güldürdük.

Hizmete aldığımız barajlardan bir tanesi ülkemizin de en önemli barajlarından biri olan Cindere Barajıdır. 107 metre yüksekliğindeki bu baraj ile yıllık 88 milyon kWh enerji üretilmektedir. Denizli’ye kazandırdığımız bir başka barajımız da rahmetli Recep Yazıcıoğlu’nun hatırasını yaşatmak için adını verdiğimiz Vali Recep Yazıcıoğlu Gökpınar Barajı’dır. Su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Denizli’de kalkınmayı hızlandıracak, il’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 3 baraj ve 5 gölet daha inşa ettiklerini açıkladı” dedi.

“13 SULAMA TESİSİNİN DE İNŞAATLARI DEVAM ETMEKTEDİR”

16 yılda inşa ettikleri sulama projeleri ile 830 bin 407 dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarının altını çizen Aydın, “Denizli’de ziraatı bir adım daha ileri taşıyarak çiftçilere yıllık 988 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Sulamaya açtığımız bu alanın haricinde 13 sulama tesisinin de inşaatları devam etmektedir. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleri ile 109 bin 620 dekar münbit araziyi daha sulamaya açacağız.

Denizlili çiftçilerimizin hasretle beklediği Yenicekent İletim Kanalını Allaha şükür tamamlayıp biz hizmete aldık. İletim kanalı, pompajla sulanan 105 bin dekar araziye Cindere Barajı’ndan cazibe ile suyu iletiyoruz. Ayrıca sulama şebekesi yeni yapılacak olan takriben 44 bin dekar arazi daha bu kanal vasıtasıyla sulanacaktır” dedi. Genel Müdür Aydın; son 16 yılda inşa ettikleri 86 adet taşkın koruma tesisi ile Denizli şehir merkezi, 95 yerleşim yeri ve 105 bin 490 dekar araziyi taşkınlardan koruduklarını ve 10 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatı devam etmekte olduğunu açıkladı.

GAMZE ŞAFAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211