DSİ’den Denizli’ye bir müjde daha

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, 2018 yılında yapımına başlanan ‘Honaz Ovası Sulaması 2’nci Kısım’ çalışmalarının tamamlanarak hizmete başladığını belirtti.

DSİ’den Denizli’ye bir müjde daha

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Denizli’de çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Denizli ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirten Genel Müdür Kaya Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Denizli ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 2003 yılından bugüne kadar Denizli’de 70 sulama tesisi tamamlanarak, toplamda 853 bin 437 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilere yıllık bin 23 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır” dedi.

“AZ SU İLE FAZLA ARAZİ SULANACAK”

Müdür Yıldız; “2018 yılında yapımına başlanan ‘Honaz Ovası Sulaması 2’nci Kısım’ çalışmaları geçtiğimiz ay tamamlanarak hizmete açılmıştır. 7 bin 900 dekar alanı Aydınlar Akbaş Barajı’ndan temin edilecek su ile modern kapalı sistem ile sulayacak olan proje ile su kaybını en az indirerek daha az su ile daha fazla arazi sulanacaktır. Proje kapsamında 29 bin 665 metre boru döşenmiş, 2 basınç kırıcı ve 164 sanat yapısı imalatı tamamlanmıştır. Hali hazırda sulama faaliyetinin başladığı Honaz Ovası Sulaması 2’nci Kısım Projesi, 18 milyon 500 bin TL’ye mal oldu. Proje; milli ekonomiye yıllık 11 milyon 850 bin TL gelir sağlayarak büyüyen ekonomimize katkı sağlayacaktır. Ayrıca Denizli’de devam eden projelerin yanı sıra yatırım programında yer alan projelerin de en kısa sürede ihalesinin yapılarak kentin tarımsal üretimi arttırılacak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER